Няма друго такова столетие, като изминалото, в което и част от нас са родени. Столетие пълно с предизвикателства и противоречия, но позволило на хората да достигнат днешния ден, много по-сигурни в себе си и бъдещето на децата си.
Днес ви предлагаме да направим една "Спирка София 70". Така е озаглавена изложбата от фотографии на Панайот Бърнев, която ще бъде открита на 3 септември в столичната галерия Dot Sofia.
Снимките в изложбата са част от Български визуален архив, една инициатива, която създава общност от дарители на снимки с цел събиране и съхраняване на документален снимков материал от изминалия 20 век.
А, сега си представете колко много неща могат да бъдат прочетени в една снимка. Всяка разказва своя история. Кадърът улавя моменти на радост и скръб, на меланхолия и уединение. На групи хора, тръгнали на някъде по софийските улици. Елегантни, небрежни, замислени. Всички, потопени в духа на времето. Част от мизансцена на отдавна затворени магазини. Друга мода, други аксесоари. Някъде, някое официално събитие, честване, откриване на паметник, носталгия по миналото и усмихнати деца, които вече са много много пораснали.
Според създателите на Български визуален архив Тихомир Стоянов и Йохана Траянова в архива повечето от снимките са дарени от любители фотографи, от частни архиви и в 90 % от случаите са семейни архиви.
"Тези фотоси разглеждат съвсем обичайното ежедневие на редовия гражданин. Но най-вече нещата, коиото ги забавляват. Моето наблюдение е, че хората много рядко запечтават нещата, които са неприятни.
Моментите на радост, на почивка, на семейни щастливи събития - рождени дни, сватби и най-вече екскурзии, разказа за БНР Тихомир Стоянов.
"В София е имало много фотографски ателиета през 20 век. Най-популярните са на фамилия Карастоянови, те са били придоворни фотографи на царското семейство, Хитрови, Георг Волц са други известни фотографи и ателиета, допълни Стоянов.
П-късно се появава и т.нар. улична фотография, когато фотографите излизат от студиото, но снимките в студио са били много специален момент в миналото. Те са били живописни и художествени - това е бил важен момент, инструмент на паметта.
"Нашата цел на Арихива е да съберем снимки от всички десетилетия на 20 век - от 1990 година и да стигне до 1999 г., за да може с един размах да се гмурнеш много бързо в миналато...
Тогава по онова време човек е трябвало да бъде обучен как се снима с фотоапарат, тогава снимката е била нещо специално.
Тези архиви от снимки днес ни показват, как се е живяло в близкото ни минало, за да може да се съхрани паметта ни, сподели Йохана Траянова за БНР.
Още по темата слушайте в звуковия файл.
Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..
В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..
Мартина Табакова (пиано), Стоимен Пеев (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) - това е ансамбълът, който представя своята концертна програма „Романтични съкровища“ с успех на различни сцени в България. Турнето, което стартира от София с концерт на 23 октомври в рамките на поредицата „Музикални вторници“, сега се отправя към черноморските..
На 21 ноември от 19 ч. в галерия "Vivacom Art Hall Оборище 5" музикантите от трио „Дивертименто“ ви канят на концерт-спектакъла „В годината на чешката музика“. Той е пореден в творческата биография на състава, който получи наградата в категория "Музикален проект на годината" на националната анкета след слушателите на БНР "Музикант на годината 2022"...
Предстои поредната среща на публиката със Симфоничния оркестър на БНР - в петък от 19:00 ч. в столичната зала "България". На диригентския пулт ще бъде Константин Илиевски, а солист – първият виолончелист на Радиооркестъра Христо Танев. Главният диригент на Радиооркестъра Константин Илиевски поставя като български акцент в програмата музиката..
"В моите спомени те са неразривно обединени . Като изпълнител на безкрайно много съвременни произведения съм щастлива, че можах да живея край тях, да дишам техния въздух, да усещам тяхното отношение към музиката и да взема максимално много от това, което те знаеха и можеха", казва пианистката Стела Димитрова – Майсторова пред БНР. По..
На 20 ноември, сряда, в Първо студио на БНР в 19 ч. ще започне един специален концерт, посветен на трима големи композитори - представители на българския авангард, които през 2024-та закръглят годишнини: акад. Васил Казанджиев, който през септември отпразнува своя 90-и рожден ден и продължава да създава музика, както и двама автори, от чието рождение..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Възраждане" искат да се замразят социалните плащания и увеличението на заплатите в МВР, МО и в университети, които вече са обещани да бъдат от..