Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Школо": Не са водени разговори с нас за наредбата за е-дневниците

Диян Стаматов: Има място за външни доставчици. Да използваме онова, което работи и дава резултат

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Подготяме се за началото на учебната година. Отворени сме за диалог по всяка тема. Насреща сме да коментираме какво ще е най-добро за българското образование, за да върви напред. 

Това заяви пред БНР Любомир Ваньов - изпълнителен директор на системата "Школо", която администрира по електронен начин дневниците в българските училища. В предаването "Преди всички" той коментира разпореждането на министъра на образованието проф. Галин Цоков да бъдат премахнати спорните предложения за промени в наредба, които предвиждат от следващата учебна година училищата да преминат напълно към Националната електронна информационна система. Промените означаваха и отпадане на широко разпространените в училищната система електронни дневници на "Школо".
По думите на директора на "Школо" темата никога не е била комуникирана с тях. Винаги сме били в партньорски отношения и сме помагали където и с каквото може, подчерта той. 

Според него основната разлика в двете системи, от която произтичат и всички следващи, е мотивацията

"Ние носим добавена стойност на учители, директори и родители. Ако спрем да носим добавена стойност, нашите партньори ще спрат да ни ползват и респективно няма да ни има". 

Ваньов изчисли, че за едно училище за една календарна година "Школо" излиза средно около 1400-1500 лв., като сумата зависи и от големината на училището. 

Той е категоричен, че никога не са желали да участват в каквито и да било обществени поръчки. Начинът на разработка на софтуер за обществена поръчка и за потребители е много различен, обясни директорът на "Школо". 

"Ние винаги сме желали да сме близо до потребителите, да комуникираме с тях и бързо да добавяме стойност". 

Според него трябва да има самостоятелност и всяко учебно заведение само да решава коя система да използва за електронен дневник, стига системата да е интегрирана с Националната система. 

"Държавата трябва да има оперативните данни за отсъствия, оценки, класове и т.н. Тя и в момента ги има. Въпросът е откъде се въвеждат тези данни и трябва ли въобще тя да участва във въвеждането им. Имайки тези данни, могат да се взимат решения за грипни ваканции например". 

Диян Стаматов
Според Диян Стаматов – директор на 119 училище "Акад. Михаил Арнаудов" в София и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета в България, бързата реакция на министъра е похвална, независимо от причините, които са я породили. И изрази своята благодарност за направеното. 

"Тази наредба трябва да съществува. Тя по закон е предвидена и регламентирана. В нея от 2016 г. е разписано създаването на Национална електронна платформа. Казусът възниква в мудния формат на изграждане на тази Национална електронна платформа. Държавата трудно може да регулира подобни сериозни механизми за създаване на такава платформа. Държавата реагира бавно", обясни той пред БНР.

По думите му електронният дневник на външни доставчици е за да има бърза и адекватна реакция с всички

"Ако на 15 септември 2025 г. преминем на НЕИСПУО, държавата ще спре да изпраща информация до родителите на същата секунда. Тази система не е подготвена да издържи тежестта на тази огромна натовареност. Трябва време, но и хора, които да я направят. Тя се изгражда от 2016 г. до сега - бавно, продължително. "Школо" дойдоха през 2016 г. в образователното министерство и разработиха този продукт, който за мен е национална гордост за дигиталната трансформация на българското образование. Няма нужда да бъде затваряно, само защото било частно". 

Има място за външни доставчици, категоричен е Диян Стаматов. Според него трябва да използваме онова, което работи и дава резултат. По думите му НЕИСПУО още не е достигнало това ниво

Цялото интервю на Спас Крайнин с Любомир Ваньов и Диян Стаматов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Потушен е пожарът в района на варненското село Тополи

Потушен е пожарът, който възникна днес в местността Клисе баир в района на село Тополи край Варна.  Огънят обхвана сухи треви, няма опасност за населеното място. Пожар край варненското село Тополи в местността Клисе баир    

публикувано на 27.08.24 в 20:55
проф. Иван Желев

Проф. Иван Желев: Целта на разкола в УПЦ е да се завземат огромни църковни имоти

Не мисля, че има в какво да бъде обвиняван патриарх Даниил за изказването. Той не е направил официално изявление, той  е говорил от амвона в църквата "Св. Иван Рилски" в Перник като глава на БПЦ. Това каза богословът проф. Иван Желев, бивш директор на дирекция „Вероизповедания“ в интервю пред БНР по повод изказването на главата на БПЦ за..

публикувано на 26.08.24 в 18:05

Симеон Ананиев: Красимира Стоянова ще е подложена на много голям натиск

" БДЖ няма да е на печалба . Никога железницата не е била на печалба. Тя косвено е на печалба, защото осигурява мобилност на хората, на бизнеса и оттам държавата печели. Въпросът е друг - че за всяка област ние трябва да имаме някаква разписана програма - с финансиране и отговорности . Докато не стане това, всеки следващ министър ще се снима,..

публикувано на 26.08.24 в 15:37

Владислав Михайлов: ЗНП и БДС са на 99% еднакви, разликата е в произхода на суровината

Киселото мляко и сиренето, с които ще се хранят децата в ясли, детски градини, ученически лагери, училищни столове и лафки, трябва да бъдат със защитени наименования за произход (ЗНП) в ЕС, вместо да отговарят на Българския държавен стандарт (БДС). Това предвиждат изготвени от Министерството на земеделието промени в наредба, регламентираща..

публикувано на 26.08.24 в 10:03

Как да минеш годишния технически преглед с катализатор под наем?

Катализатор с кратък живот от Китай или нов катализатор , но под наем за прегледа. Това е дилемата пред онези собственици на автомобили, които имат притеснения, че не биха минали годишния технически преглед . Министерството на транспорта затегна мерките за изгорелите газове преди месец. Но и започна промяна в наредбата, за да може..

публикувано на 25.08.24 в 20:30

Венцислав Венев: Непрекъснато се говори за туризма като приоритет, но той липсва в дългосрочните стратегии

Днес пред Народния театър "Иван Вазов" започват честванията по повод 129 години от основаването на Българското туристическо движение от видния роден писател и общественик Алеко Константинов .  Те ще продължат в събота и неделя , посочи пред БНР Венцислав Венев, председател на Българския туристически съюз.  "Винаги в последната събота и..

публикувано на 23.08.24 в 11:49

След ЛГБТ поправките: черни списъци с учители, саморазправа, възмущение

Българският хелзинкски комитет намира публикуването от варненската структура на партия "Възраждане" на списъка с учители, подписали писмо в опозиция на последните изменения на Закона за предучилищното и училищно образование, за противозаконно действие, което нарушава основни човешки права на засегнатите. БХК ще предостави правна помощ на хора в..

публикувано на 23.08.24 в 10:21