Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Сега системата оценява частните учители, а не реално мястото на училището"

Добромир Иванов: Промените в образованието буксуват в дирекциите на МОН

"Децата стават жертва на една система, която е неадекватна"

| Интервю
Добромир Иванов
Снимка: БГНЕС

Ние сме абсолютните жертви на това, че от образователната ни система излизат хора, крайно неподготвени. И ние като работодатели инвестираме много, за да се създадат допълнително академии и да се помогне на нашите млади хора, да се квалифицират, за да се адаптират към средата на труда.

Това коментира в интервю пред БНР Добромир Иванов от БЕСКО.

Асоциацията заедно с други работодатели се включи в дискусия за образованието и спорните промени в Закона за училищното и предучилищното образование.

"За нас темата за образованието е ключова и участваме активно в опитите да се подобри образователната система от гледна точка на самите ни бизнеси. Видяхме с последните промени, че всъщност могат да се съберат политиците и много бързо да направят нещо, но всъщност то не е това, което да решава реалните проблеми на образованието ни. Защото там политическата воля липсва и година и половина нито едно от важните неща не се случва", коментира Добромир Иванов.

В подкрепа на твърдението си той посочи, че в момента всяко четвърто дете в I клас не говори добре български език или изобщо не говори:

"Ние нямаме политика за езикова интеграция, а това е въпрос на национална сигурност. От друга страна 54% от завършващите XII клас са функционално неграмотни. Това означава, че не могат да се ориентират добре в метрото и не съобразяват средата около тях. Ние сега нямаме представа какви ще са след 10 години основните професии, а ти трябва да подготвиш младите да се адаптират към реалния свят."

Иванов посочи, че искането на работодателите са за стандарта за качество в образованието:

"Министър Галин Цоков обещава, че от началото на годината това ще се случи. Работата по промяната в новите учебните програми, как мерим работата на учителите и съответно ние виждаме ясно, че или няма политическа воля, или няма капацитет да се реализират тези промени."

Положителното в работата на Цоков като министър е, че "отвори врата да се работи". Според Добромир Иванов е добре да се гарантират високи заплати на учителите, но срещу това да има резултати.

"Трябва да видим тази система как става по-добра, но тя буксува в дирекциите в МОН. В тези нестабилни времена реалността е, че цялата власт се изземва от администрацията в МОН.  Децата стават жертва на една система, която е неадекватна. Те учат реките в Африка и каква руда има. Те трябва да изучават нещо от реалния живот. Това виждаме като родители и работодатели, че имаме една от най-натоварените учебни програми в света и няма резултат от нея. Не се изважда полезното, топката е при МОН и тези експерти. Твърде много време минава без резултати", обясни Добромир Иванов.

"Искането на работодателите е преминаването от наизустяване на факти към формиране на умение в тези деца. Това е свързано с как променяме оценяването. Да разделим изпитите за кандидатстване от тези за външно оценяване. С друг изпит да се кандидатства. Сега се мерят частните учители, а не реално къде се намира едно училище", категоричен е представителят на БЕСКО.

И отбеляза, че голяма тема е профилираното кандидатстване не след 7, а след 9 клас. 

Според него промените в Закона за училищното и предучилищното образование не решават никакъв проблем. В момента сме в пълен блокаж в държавата, категоричен е Добромир Иванов.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кметовете от Югозападна България: Неизбежно е покачването на местните данъци и такси

Повишението на местните данъци, такси и цени на услугите е неизбежно. Около тази болезнена истина се обединиха всички кметове от Югозападна България , които тази седмица отново дебатираха проблема с отпадъците, данъците на недвижимите имоти и автомобилите. Държавата от години е абдикирала от тези болезнени въпроси и е оставила проблема в..

публикувано на 21.11.24 в 16:16
Вицепрезидентът Илияна Йотова

Йотова: Рискът парламентарната криза да прерасне в конституционна е висок

Вицепрезидентът Илияна Йотова се надява партиите да проявят разум в петък и да изберат председател на Народното събрание, за да има работещ парламент: "Надявам се утре да се поздравим с избран председател на Народното събрание, защото рискът парламентарната криза да прерасне в конституционна е твърде висок. И аз наистина мисля, че партиите ще проявят..

публикувано на 21.11.24 в 15:49
Храм

Денят, който обединява храма и семейството

От почти едно столетие Българската православна църква чества Деня на християнското семейство заедно с църковния празник "Въведение Богородично", който се отбелязва на днешната дата 21-ви ноември.  Евангелският текст разказва за въвеждането на Пресвета Богородица в храма. Нейните родители - праведните Йоаким и Ана - са хората, които първи..

публикувано на 21.11.24 в 15:38

Бившият депутат Петър Димитров оглави партия "Център", създадена от Васил Божков

Бившият депутат от ИТН в 45-ото и 46-ото Народно Петър Димитров оглави партия "Център", създадена от бизнесмена Васил Божков. За това съобщи самият Божков с публикация във Фейсбук. "ЦЕНТЪР вече официално e регистрирана като политическа партия. Въпреки опитите на институциите да ни спрат. За председател избрахме Петър Димитров. Заедно ще изринем..

публикувано на 21.11.24 в 15:35
Виктор Папазов (вляво) и Цончо Ганев (вдясно) от

"Възраждане" за Бюджет 2025: Не смятаме, че българският данъкоплатец трябва да става заложник на бленуваната еврозона

Представители на партия "Възраждане" проведоха среща с финансовия министър Людмила Петкова за параметрите на бюджета за следващата година. Цончо Ганев определи предложените мерки от Министерството на финансите като рестриктивни и сериозни. В бюджета за догодина се залагат пет милиарда лева повече приходи и 12 милиарда повече разходи при..

публикувано на 21.11.24 в 15:31
В сградата на Народното събрание Тошко Йорданов (вляво) и Станислав Балабанов (вдясно) от ИТН дадоха брифинг - 21 ноември 2024 г.

Балабанов призова депутатите от ДБ и БСП да помислят дали ще дадат шанс на 51-вото НС въобще да функционира

В парламента се проведе среща между представители на групите на "Има такъв народ" и "БСП – Обединена левица", на която бяха обсъдени възможностите за подкрепа на кандидатурата на Силви Кирилов като председател на 51-вото НС. Отново неуспешен опит за избор на председател на 51-вото НС Президентът напомни, че може да започне консултации за..

публикувано на 21.11.24 в 15:25

Петър Бунев: Ако дадат печеливши линии на частници, жп транспортът ще е още по-неефективен

Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На практика ставаме в пъти по-неефективни , затова искаме среща с министър Красимира Стоянова, за да си изясним въпросите. Това сподели в интервю пред БНР Петър Бунев, председател на синдиката в..

публикувано на 21.11.24 в 15:24