В рубриката за българското музикално минало и видните личности в историята "Помните ли..." Красимира Йорданова разказва за тенора Камен Чанев по случай 60-годишнината от неговото рождение, която той не доживя:
Трудно ми е да попитам помните ли Камен Чанев - до скоро, като че ли вчера, звучеше неговият красив глас и ние се радвахме на тази красота. Уви, ковидът ни го отне завинаги преди 4 години. Спомняте си, вярвям - няколко дни преди смъртта си изпя първия си Отело и това беше събитие, за което много време и с възторг се говореше. Камен Чанев беше български тенор, който пееше на прочутите оперни сцени, на когото се радваха почитателите на операта в цял свят.
Камен Чанев е роден на 27 август 1964 г. в Сливен. Още съвсем малък участва в Детския хор на Методи Григоров - едно от чудесата на детското пеене у нас. Там получава първите си уроци в музиката, любовта към красивото пеене. Завършва и френската гимназия в родния си град. През 1991 г. се дипломира в Държавната музикална академия, а следващата вече специализира в Рим, в Академията "Борис Христов". Там учи при прочутата ни певица Александрина Милчева и при известния маестро Леоне Маджера.
Още в първите години на изявите си Чанев става лауреат на конкурса „Юси Бьорлинг“ в Швеция. От 1962 г. е солист в продължение на пет сезона на Софийската опера - дебютът му е в ролята на Херцога от операта „Риголето“ на Верди. Две години е солист на Пражката опера и след това, подготвил репертоар и със самочуствие, Камен Чанев преминава на свободна практика- без постоянен ангажимент към определен театър. Така той пътува и гастролира в театри в Европа, Азия и САЩ.
Пял е Калаф от „Турандот" на Арена ди Верона, същата роля в Австралия, Канада, Румъния, Литва и др. Като солист на театър „Ла Фениче“ е гостувал в Китай, а в Пекин е пял Андре Шение. Участвал е в спектаклите на много европейски оперни театри - във Виенската държавна опера, Дойчеопер Берлин, театър „Лисео“ - Барселона, Франкфурт, Хамбург, Аскона, театро „Каракала" - Рим, пял е в Тел Авив, в Астана - Казахстан, и на още много други сцени.
Най-често Камен Чанев пее партиите на Радамес, Форесто, Де Грийо от „Манон Леско“ на Пучини, Пинкертон, Андре Шение и др. Участва и в изпълненията на кантатно-ораториални творби на Моцарт, Верди, Дворжак, Росини, Менделсон, Бетовен, Малер.
Често гостуваше в България, особено в Операта на Стара Загора. Там на 6 ноември 2020 г. изпя първия си Отело от едноименната опера на Веди - с огромен успех и певчески, и актьорски, стигна върха на своето майсторство, на своята кариера. И дни след това си отиде от този свят - на 26 ноември 2020 г.
В негова памет беше учреден Международният конкурс за тенори “Гласът на Камен“, чието второ издание се проведе тези дни в Стара Загора, а концертът на лауреатите съвпадна с рождения ден на патрона му.
В Златия фонд на БНР са запазени спомени за Камен Чанев на нашата именита певица Красимира Стоянова. Чуйте тях и фрагмент от "Отело" с неговото участие в звуковия файл.
Българската публика ще има шанса да присъства на първото съвместно музициране на двама забележителни изпълнители - австрийския цигулар Райнер Хонек, дългогодишен концертмайстор на Виенската филхармония, и пианистката Пламена Мангова, която има впечатляваща международна кариера като солист и камерен музикант. Двамата са в София по покана на камерния..
От днес до 1 декември в Топлоцентрала можем да се срещнем с "Небесното войнство" на художника Юлиян Табаков. С изложбата завършва поредицата "Виждам те". "Имам някакво мое търсене, което е някаква граница между духовно и материално. "Небесното войнство" е една от трите серии и със собствено заглавие във "Виждам те". За първи път единствено и..
Фондация "Арденца", организатор на Международния конкурс за пианисти непрофесионалисти "Vivapiano", кани всички заинтригувани от клавирното изкуство за деца - педагози, изпълнители и родители, на концерт под надслов "В приказния свят на Борислава Танева". Той ще се състои на 6 ноември от 18:00 часа в залата на Съюза на българските композитори в..
Тази година за първи път присъствах на фестивала „Colours Of Ostrava“ по покана на организаторите от Чехия, състоял се от 17-ти до 20 юли в областта Долни Витковице. Мястото е известно с изоставената фабрика за стомана, днес превърнато в празник на музиката и различните видове изкуства в четирите фестивални дни. Още от първия миг бях поразена..
Виолета Цветкова разказва за срещите си с някои от най-големите имена на българския културен небосклон в книгата " Насаме с незабравимите - 45 срещи". "Правех тези срещи повече от 30 години като журналист. Връщах се към тях отново и отново. Всички тези хора вече не са сред нас. Понякога си поплаквах, понякога се смеех. Никой от тях не..
Специален гост в Нощен Хоризонт" е режисьорът, поет и драматург Александър Александров Хаджихристов – творец с дълбок усет към философията и духовността. Поводът за гостуването му бе премиерата на новата му стихосбирка „Писалката на Господ“ – книга, която съчетава поезия и философски размисли за съдбата, божественото и човешкото съществуване...
В четвъртото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Кои са носителите на награди “Златен век“ на Министерството на културата и “Кристална лира“ на Съюза на българските музикални и танцови дейци – в областта на музикално-сценичните изкуства - Разговор с..
Мениджър на хотел в село Кранево обсипал с шамари и юмруци деца - футболисти от Силистра, защото играели на гоненица по етажите . Така завършва..
Оспорвана битка за президентския пост в Съединените щати показват предварителните данни на агенциите за гласуването в Америка. Според..
"Политическата драма се изгражда около това дали Борисов ще посмее да се определи срещу Пеевски. В момента, в който го направи, той веднага ще има..