В рубриката за българското музикално минало и видните личности в историята "Помните ли..." Красимира Йорданова разказва за тенора Камен Чанев по случай 60-годишнината от неговото рождение, която той не доживя:
Трудно ми е да попитам помните ли Камен Чанев - до скоро, като че ли вчера, звучеше неговият красив глас и ние се радвахме на тази красота. Уви, ковидът ни го отне завинаги преди 4 години. Спомняте си, вярвям - няколко дни преди смъртта си изпя първия си Отело и това беше събитие, за което много време и с възторг се говореше. Камен Чанев беше български тенор, който пееше на прочутите оперни сцени, на когото се радваха почитателите на операта в цял свят.
Камен Чанев е роден на 27 август 1964 г. в Сливен. Още съвсем малък участва в Детския хор на Методи Григоров - едно от чудесата на детското пеене у нас. Там получава първите си уроци в музиката, любовта към красивото пеене. Завършва и френската гимназия в родния си град. През 1991 г. се дипломира в Държавната музикална академия, а следващата вече специализира в Рим, в Академията "Борис Христов". Там учи при прочутата ни певица Александрина Милчева и при известния маестро Леоне Маджера.
Още в първите години на изявите си Чанев става лауреат на конкурса „Юси Бьорлинг“ в Швеция. От 1962 г. е солист в продължение на пет сезона на Софийската опера - дебютът му е в ролята на Херцога от операта „Риголето“ на Верди. Две години е солист на Пражката опера и след това, подготвил репертоар и със самочуствие, Камен Чанев преминава на свободна практика- без постоянен ангажимент към определен театър. Така той пътува и гастролира в театри в Европа, Азия и САЩ.
Пял е Калаф от „Турандот" на Арена ди Верона, същата роля в Австралия, Канада, Румъния, Литва и др. Като солист на театър „Ла Фениче“ е гостувал в Китай, а в Пекин е пял Андре Шение. Участвал е в спектаклите на много европейски оперни театри - във Виенската държавна опера, Дойчеопер Берлин, театър „Лисео“ - Барселона, Франкфурт, Хамбург, Аскона, театро „Каракала" - Рим, пял е в Тел Авив, в Астана - Казахстан, и на още много други сцени.
Най-често Камен Чанев пее партиите на Радамес, Форесто, Де Грийо от „Манон Леско“ на Пучини, Пинкертон, Андре Шение и др. Участва и в изпълненията на кантатно-ораториални творби на Моцарт, Верди, Дворжак, Росини, Менделсон, Бетовен, Малер.
Често гостуваше в България, особено в Операта на Стара Загора. Там на 6 ноември 2020 г. изпя първия си Отело от едноименната опера на Веди - с огромен успех и певчески, и актьорски, стигна върха на своето майсторство, на своята кариера. И дни след това си отиде от този свят - на 26 ноември 2020 г.
В негова памет беше учреден Международният конкурс за тенори “Гласът на Камен“, чието второ издание се проведе тези дни в Стара Загора, а концертът на лауреатите съвпадна с рождения ден на патрона му.
В Златия фонд на БНР са запазени спомени за Камен Чанев на нашата именита певица Красимира Стоянова. Чуйте тях и фрагмент от "Отело" с неговото участие в звуковия файл.
Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..
В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..
Мартина Табакова (пиано), Стоимен Пеев (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) - това е ансамбълът, който представя своята концертна програма „Романтични съкровища“ с успех на различни сцени в България. Турнето, което стартира от София с концерт на 23 октомври в рамките на поредицата „Музикални вторници“, сега се отправя към черноморските..
На 21 ноември от 19 ч. в галерия "Vivacom Art Hall Оборище 5" музикантите от трио „Дивертименто“ ви канят на концерт-спектакъла „В годината на чешката музика“. Той е пореден в творческата биография на състава, който получи наградата в категория "Музикален проект на годината" на националната анкета след слушателите на БНР "Музикант на годината 2022"...
Предстои поредната среща на публиката със Симфоничния оркестър на БНР - в петък от 19:00 ч. в столичната зала "България". На диригентския пулт ще бъде Константин Илиевски, а солист – първият виолончелист на Радиооркестъра Христо Танев. Главният диригент на Радиооркестъра Константин Илиевски поставя като български акцент в програмата музиката..
"В моите спомени те са неразривно обединени . Като изпълнител на безкрайно много съвременни произведения съм щастлива, че можах да живея край тях, да дишам техния въздух, да усещам тяхното отношение към музиката и да взема максимално много от това, което те знаеха и можеха", казва пианистката Стела Димитрова – Майсторова пред БНР. По..
На 20 ноември, сряда, в Първо студио на БНР в 19 ч. ще започне един специален концерт, посветен на трима големи композитори - представители на българския авангард, които през 2024-та закръглят годишнини: акад. Васил Казанджиев, който през септември отпразнува своя 90-и рожден ден и продължава да създава музика, както и двама автори, от чието рождение..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..