В рубриката за българското музикално минало и видните личности в историята "Помните ли..." Красимира Йорданова разказва за тенора Камен Чанев по случай 60-годишнината от неговото рождение, която той не доживя:
Трудно ми е да попитам помните ли Камен Чанев - до скоро, като че ли вчера, звучеше неговият красив глас и ние се радвахме на тази красота. Уви, ковидът ни го отне завинаги преди 4 години. Спомняте си, вярвям - няколко дни преди смъртта си изпя първия си Отело и това беше събитие, за което много време и с възторг се говореше. Камен Чанев беше български тенор, който пееше на прочутите оперни сцени, на когото се радваха почитателите на операта в цял свят.
Камен Чанев е роден на 27 август 1964 г. в Сливен. Още съвсем малък участва в Детския хор на Методи Григоров - едно от чудесата на детското пеене у нас. Там получава първите си уроци в музиката, любовта към красивото пеене. Завършва и френската гимназия в родния си град. През 1991 г. се дипломира в Държавната музикална академия, а следващата вече специализира в Рим, в Академията "Борис Христов". Там учи при прочутата ни певица Александрина Милчева и при известния маестро Леоне Маджера.
Още в първите години на изявите си Чанев става лауреат на конкурса „Юси Бьорлинг“ в Швеция. От 1962 г. е солист в продължение на пет сезона на Софийската опера - дебютът му е в ролята на Херцога от операта „Риголето“ на Верди. Две години е солист на Пражката опера и след това, подготвил репертоар и със самочуствие, Камен Чанев преминава на свободна практика- без постоянен ангажимент към определен театър. Така той пътува и гастролира в театри в Европа, Азия и САЩ.
Пял е Калаф от „Турандот" на Арена ди Верона, същата роля в Австралия, Канада, Румъния, Литва и др. Като солист на театър „Ла Фениче“ е гостувал в Китай, а в Пекин е пял Андре Шение. Участвал е в спектаклите на много европейски оперни театри - във Виенската държавна опера, Дойчеопер Берлин, театър „Лисео“ - Барселона, Франкфурт, Хамбург, Аскона, театро „Каракала" - Рим, пял е в Тел Авив, в Астана - Казахстан, и на още много други сцени.
Най-често Камен Чанев пее партиите на Радамес, Форесто, Де Грийо от „Манон Леско“ на Пучини, Пинкертон, Андре Шение и др. Участва и в изпълненията на кантатно-ораториални творби на Моцарт, Верди, Дворжак, Росини, Менделсон, Бетовен, Малер.
Често гостуваше в България, особено в Операта на Стара Загора. Там на 6 ноември 2020 г. изпя първия си Отело от едноименната опера на Веди - с огромен успех и певчески, и актьорски, стигна върха на своето майсторство, на своята кариера. И дни след това си отиде от този свят - на 26 ноември 2020 г.
В негова памет беше учреден Международният конкурс за тенори “Гласът на Камен“, чието второ издание се проведе тези дни в Стара Загора, а концертът на лауреатите съвпадна с рождения ден на патрона му.
В Златия фонд на БНР са запазени спомени за Камен Чанев на нашата именита певица Красимира Стоянова. Чуйте тях и фрагмент от "Отело" с неговото участие в звуковия файл.
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..
В Сърбия "ври и кипи" - от седмици ученици и студенти протестират срещу престъпната безнаказаност и насилието на властите срещу демонстрантите...