Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Щефан Кремер: хората постепенно губят доверие в институциите и вяра, че демокрацията може да разреши проблемите им

Защо леви и десни популисти печелят регионалните избори в Източна Германия?

Андре Райнер: В Източна Германия така и не бяхме научени да живеем в демокрация

| Репортаж
Снимка: ЕПА/БГНЕС

На регионалните избори в Тюрингия и в съседна Саксония за "Алтернатива за Германия" гласуваха една трета от избирателите. Заедно с най-новата партия в Германия - левия "Съюз Сара Вагенкнехт", партиите в двата края на политическия спектър събират близо половината гласове на общо около петте милиона избиратели. Защо популистите – леви и десни – печелят на изток?

В духа на германския шлагер "Алтернатива за Германия" си има песен за изборите в източните провинции: "Германия е нашата родина, заедно ще я направим силна и горда" се пее в песента, която звучеше в началото на всички митинги на крайнодесните.

"Днес ще дойде Бьорн Хьоке и искам да чуя какво има да ни каже. "Алтернатива за Германия" работи по проблемите, които най-много ме вълнуват. И които другите партии, за които съм гласувал в миналото, или ги подминават, или ги премълчават. Ще бъда честен - преди гласувах за християндемократите. Аз съм по-скоро консерватор. Но по времето на Ангела Меркел ХДС отиде прекалено наляво", казва 52-годишният Вернер, участник в митинга.

И Хьоке им каза, каквото събралите се около стотина души в Алтенбург искаха да чуят:

"Ще обърнем миграционната политика с краката нагоре. Това ще отнеме време и в началото ще струва пари, защото трябва да платим много самолетни билети за експулсираните. Но мисля, че си струва да похарчим тези пари! Не искаме икономически имигранти в Тюрингия! Край на социалните помощи за тях!" 

Темата миграция е носещата ракета за "Алтернатива за Германия" още преди терористичното нападение в Солинген в края на август, когато 26-годишен сириец без право на убежище нападна с нож и уби трима в центъра на града, а други осем бяха ранени. Бежанците са тема за всички възрасти и прослойки, става ясно и от думите на възрастна дама в Дрезден и нейния 27-годишен внук. Тя е трудно подвижна, на видима възраст човек, преживял войната, под ръка с млад мъж с бръсната глава и черни дрехи въпреки горещите 34 градуса в центъра на саксонската столица.

"Едно време, когато бяхме евакуирани тук, не ни приеха с отворени обятия, както сега приемат бежанците", спомня си възрастната жена. "Страх ме е. Знам, какво беше. Помня Хитлер!"

"Не може тук да идват някакви хора, да им се дава всичко, а баба ми едвам да свързва двата края и да не получава помощ отникъде. Направо ми се повдига! Който не може да се интегрира – да си ходи", изразява позицията си младият мъж и допълва: 

"Аз работя в горското. Сега остава да наложат с данъци и собствениците на гори! Гледайте какво става със средната класа – как да не гласувам за "Алтернатива за Германия"? И да Ви кажа – не съм десен екстремист. Но натам ме тикат управляващите. Ето – Зелените искат да изнасяме оръжия… За кого да гласувам?" 

Бьорн Хьоке, лидерът на спечелилата регионалните избори в Тюрингия "Алтернатива за Германия" не се притеснява от сравнения с Хитлер. Преди да се впусне в политиката роденият в Западна Германия Хьоке е бил учител по история. Много добре знае, че вдигането на ръка за хитлеристки поздрав и употребата на националсоциалистически послания като "Всичко за Германия" са забранени със закон във Федералната република. И въпреки това ги използва, което му донесе присъда, а службите определиха партията му като "доказано екстремистка" заради системни нарушения на човешкото достойнство, изповядване на антидемократични принципи и отхвърляне на исторически факти от времето на Третия райх. Хьоке обаче продължава да провокира – на предизборна сбирка в Ерфурт в събота присъстващите отново са вдигали ръка в хитлеристки поздрав, полицията започна разследване. Миналия декември наяве излязоха планове на "Алтернатива за Германия" за принудителното изгонване на милиони германски граждани от чужд произход, или както те го наричат: за ремиграция.

На контрапротест избирател държи плакат, който гласи, че изборът на AfD е равнозначен на този от 1933 г.  Снимка: ЕПА/БГНЕС

В неправителствената организация "Сдружение за демокрация" в Саксония членуват симпатизанти на различни партии, обединени от тревогата, че крайнодесният популизъм е завладял огромна част от населението.

"Притеснява ме, че вече никой не се крие и казва открито, че гласува за "Алтернатива за Германия", а тези, които сме против крайнодесните, сме малцинство." 

"Дори сред младежите и децата вече е така. В училище открито викат "Хайл Хитлер" и никой нищо не прави!", казват две от дамите, които участваха в последната сбирка на сдружението преди изборите. Двете са по-скоро десни избиратели, но изразяват съгласие с друг член на сдружението, учител от Дрезден и симпатизант на Левицата, бившата комунистическа партия на ГДР:

"Политическият елит не разбира хората по места. Тукашните хора не ходят в Берлин да се оплакват. Те искат промяна тук. Ремонт на училището, дигитализация – това струва пари, а парите отиват за оръжия за Украйна. За нас няма пари за ремонт на улиците, за нови тротоари. Това си мислят хората тук и затова се настройват срещу чужденците", пояснява Ханес Нойман. Кой знае, може би вчера той е гласувал за изненадата на изборите в Саксония и Тюрингия – за Сара Вагенкнехт. Или по-точно: "Съюз Сара Вагенкнехт". Най-новата партия в Германия и първата, която носи името на лидера си, е на едва девет месеца, наброява по-малко от хиляда партийни членове, представя се за "алтернатива на алтернативата" и вчера обра недоволството на онези източногерманци, които все още се свенят да гласуват за фашистка формация:

"Имам внуци. Сега са на 14, но ме е страх, че ще ни въвлекат в тази война, ако продължава така, и че внуците ми ще отидат на фронта. Страх ме е. Русия не е далеч! Само Полша ни дели. Никога не ме е било така страх от война, както сега. Ако не се беше появила Сара Вагенкнехт, щях да гласувам за "Алтернатива за Германия", защото и те са срещу войната."

Сара Вагенкнехт напусна Левицата и влезе с новата си партия в ролята на пацифист. Води предизборната кампания под мотото: "Мирни преговори между Украйна и Русия веднага", смята Китай за подходящ посредник и отрича желанието на Киев да възстанови напълно територията на Украйна в границите от 1991 година.

"На тази война трябва да се сложи край на масата за преговори. Трябва да сложим край на ескалацията. Германия се въвлича във войната с нови и нови доставки на оръжия – от танкове през изтребители до ракети с голям обсег. Така само допринасяме за разширяването на конфликта", смята Сара Вагенкнехт, която освен темата за войната също като крайнодесните критикува миграционната политика на правителството на Олаф Шолц и изповядва крайнолеви позиции за увеличаване на данъците за супербогатите, заради които политически анализатори я описват като комунистка.

"Не си мислете, че хората на изток носят някакъв ген, който ги прави лесни жертви на екстремизма, бил той ляв или десен. И въпреки това виждате – хората постепенно губят доверие в институциите и вяра в демокрацията, че тя може да разреши проблемите им", отбелязва Щефан Кремер, директор на регионалната служба за защита на Конституцията в Тюрингия, агенцията за вътрешна сигурност. Но може би по-точното обяснение за залитането в двете крайности е на Андре Райнер от неправителствената организация "Сдружение за демокрация":

"Демокрацията е вътрешно убеждение. Но за да живееш пълноценно в демократична държава, трябва да си образован, да познаваш правилата. Тук, в Източна Германия, така и не бяхме научени да живеем в демокрация. Вместо това след промените дойдоха правителства, които често пъти управляваха с хора, които се бяха устроили доста добре по време на режима в ГДР и сега изведнъж изпълзяха от дупките. Това са хора, които преди 89-та уж бяха опозиция, най-често християндемократи, а след промените се настаниха във властта и на практика продължиха да правят това, което правеха и преди: аз съм шефът и ще правите каквото кажа. Ето така работи демокрацията в Източна Германия."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Германският министър на отбраната Борис Писториус

Борис Писториус отхвърли възможността да бъде кандидат за канцлер на Германия

Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус отхъврли възможността той да бъде кандидатът на Социалдемократическата партия за канцлер на предстоящите през февруари предсрочни парламентарни избори. Писториус съобщи в специално видеообръщение, публикувано в каналите на партията му в социалните мрежи, че това е негово "суверенно и изцяло лично..

публикувано на 21.11.24 в 22:04

24 деца със специални образователни потребности в Брезник ще получат подаръци за Коледа

24 деца и младежи със специални образователни потребности от Средно училище "Васил Левски“ в Брезник ще получат на коледното тържество в училище подаръци, осигурени от дарители. Подаръкът за всяко едно дете е такъв, какъвто то само си е пожелало, каза инициаторът на кампанията Снежана Лазарова. От 12 години Снежана Лазарова е ресурсен учител в..

публикувано на 21.11.24 в 20:33
Президентът на Русия Владимир Путин

Путин обяви, че Русия е изпитала ракета със среден обсег с удар срещу Украйна

Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..

публикувано на 21.11.24 в 20:09
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19