Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Тюрингия и Саксония се очаква партиите от коалицията на Олаф Шолц да претърпят значителни загуби

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Само година преди федералните избори в Германия днес две източногермански провинции гласуват за местна власт. В Саксония се води ожесточена битка за първото място между Християндемократическия съюз и крайнодясната "Алтернатива за Германия". А в съседна Тюрингия се очаква крайнодесните да се поздравят с първата си изборна победа от създаването на партията преди 11 години. Резултатите се очакват с тревога от правителството на канцлера Олаф Шолц.

Пореден протестен вот се очертава в Източна Германия, а към недоволството от миграционната политика на Берлин от преди пет години сега се прибавя несъгласие с политиката на Германия в подкрепа на Украйна. Очаква се протестът на избирателите на изток да донесе първата изборна победа на крайнодясната „Алтернатива за Германия“ в Тюрингия, която в Саксония според последните допитвания остава на второ място след управляващите християндемократи.

"Германия върви към разруха, а казионните партии не могат да спрат нелегалната имиграция", заяви демонстрант по време на последния предизборен митинг на „Алтернатива за Германия“. 

Многобройни бяха снощи и демонстрациите срещу надигащата се фашистка вълна:

"Протестирам в името на моя дядо, който по времето на Третия райх е бил против нацисткия режим"

Големият победител в изборите вероятно ще се окаже новосъздадената лява популистка партия „Съюз Сара Вагенкнехт“. Като трета политическа сила с резултат от над 15 на сто тя може да се окаже във властта и в двете провинции. Но с цената на компромис с твърдите прокремълски позиции на Вагенкнехт за незабавни мирни преговори между Киев и Москва и спиране на военната помощ за Украйна.

"Не може Зеленски да се изправи в Бундестага и да каже, че няма да прави компромиси, че ще има мир само ако руснаците се изтеглят, включително от Крим", заяви в навечерието на днешните избори Сара Вагенкнехт.

В Тюрингия и Саксония трите партии от коалицията на Олаф Шолц ще претърпят значителни загуби – неговите социалдемократи, както и Зелените вероятно ще успеят да прескочат 5-процентната бариера, но с минимална разлика, а либералите ще останат извън местните парламенти в Ерфурт и Дрезден.


По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Росен Желязков

Росен Желязков: Рано е да се говори за увеличение на разходите за отбрана

Според премиера Росен Желязков е рано да се говори за увеличение на разходите за отбрана, докато повечето страни от ЕС не достигнат 2 на сто от брутния си вътрешен продукт. Той каза това на влизане на заседанието на европейските лидери в Брюксел: "Ние сме на мнението, че, докато не малка част от страните не достигнат двата процента, да..

публикувано на 03.02.25 в 12:18

Увеличават се жените, пострадали след ботокс

Увеличава се броят на жените, пострадали след инжектиране с ботулинов токсин. По думите на заместник-председателя на Асоциацията на пациентите на естетическа медицина Нели Георгиева - жените със симптоми вече са 15 или 16. Поне 11 жени са с усложнения след инжектиране с ботокс Увеличават се хоспитализираните жени с проблеми след..

публикувано на 03.02.25 в 12:10

Президентът свиква на 18 февруари заседание на Консултативния съвет за национална сигурност

На 18 февруари президентът Румен Радев свиква заседание на Консултативния съвет за национална сигурност, съобщи прессекретариатът на държавния глава. Темата на заседанието е: "Рискове и заплахи пред националната сигурност, произтичащи от разпространението на наркотични и упойващи вещества сред подрастващото поколение и злоупотребата с тях"...

публикувано на 03.02.25 в 12:02

Докладът за второ четене на промените в Изборния кодекс може да е готов през март

Промените в Изборния кодекс могат бъдат гласувани в пленарната зала чак през март, тъй като преди това парламентарните групи ще формират работна група, която да помогне по обединяването на петте внесени законопроекта и изготвянето на доклада на правната комисия за второто четене в пленарната зала. Това стана ясно по време на кръгла маса на..

публикувано на 03.02.25 в 11:55
Министър Красимир Вълчев в Шумен

Красимир Вълчев: МОН няма основание да обявява грипна ваканция

Министерството на образованието и науката няма основание да обявява извънредни почивни дни заради грипа, заяви в Шумен ресорният министър Красимир Вълчев.  По думите му учебната ни година е кратка и не може да се губят много учебни дни. Той припомни, че по този повод през 2020 г. е въведено обучението в електронна среда, което не е равностойно на..

публикувано на 03.02.25 в 11:43

56-годишна жена загина при пожар в Дупница

56-годишна жена е загинала при пожар в къща в Дупница - случаят е от уикенда, казаха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. На адреса, намиращ се в жилищен комплекс "Южен“ в Дупница, след подаден сигнал е изпратен екип на районната противопожарна служба. При пристигане на място екипът установил, че гори стая от къща. Там е открита..

публикувано на 03.02.25 в 11:25

Наследници на цирковата фамилия Балкански повториха успеха на дядо си - спечелиха "Сребърен клоун"

За малко да се разплача от радост при връчването на наградата. С мен беше брат ми и сестра ми - "Трио Балкански". Много се зарадвахме на първата награда.  Това сподели в интервю пред БНР Натали, която получи престижна награда на най-големия цирков фестивал в света в Монте Карло. И не скри вълнението си от това, че "цялата публика е станала на..

публикувано на 03.02.25 в 11:23