Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трудовата миграция - начин на живот за много българи

| Интервю
Снимка: Ани Петрова

Интензивната ежедневна трудовата миграция предотвратява свръхнатоварването на големите градове, което виждаме особено в София, и спира тези центробежни процеси - намаляването на населението на по-отдалечените селски райони. 

Това коментира пред БНР Адриан Николов - старши икономист в Института за пазарна икономика.

В друго населено място работят над 600 хил. души, а в друга община - 325 хил. души - сочат данните от последното преброяване през 2021 г., припомни той. 

"Премията, според това, което ние сме изчислили, за цялата икономика е в размер на 660 млн. лв. месечно - това е допълнителният доход, който си докарват трудовите мигранти от това, че се местят към друга община. За повечето общини тази разлика е между 30 до към 50%, за тези около София - около 70-80%. Това е причината, която движи тези големи процеси. Ние работим със средна заплата", посочи Николов в предаването "Хоризонт до обед".

По думите му трудовата миграция е начин на живот на една голяма част от българските работници

"Това означава, че работниците са все по-мобилни, все по-често се ориентират към места с  по-добри работни места, по-високи заплати, но от друга страна - че това е възможно, т.е. че те могат лесно да напуснат своите домове, могат да пътуат все по-далеч, което означава, че има по-добра инфраструктура, но и че няма стигма върху това, т.е. че е приемливо за доста по-висок доход човек да пътува час - час и половина. Това е начин за добиване на по-добро благосъстояние". 

Икономистът отбеляза, че се наблюдават много ясни клъстери на трудова миграция около големите градове. По думите му тук става въпрос за възможност за избор и търсене на по-високи заплати. Според него големите пазари на труда винаги са магнит. Въпросът е докъде стигат възможностите за релокация и къде ежедневната трудова миграция е възможна. Виждаме по-активна ежедневна трудовата миграция там, където има добри инфраструктурни връзки, добави той.

Там, където липсва избор и възможност за реализация, по-често се вижда трайна миграция - преместване от малкото населено място в големия град, добави Николов. 

Според него местните власти имат много малко инструменти, с които да влияят върху начините, по които работят местните пазари на труда.

Между 20 000 и 30 000 перничани работят в София. Те ежедневно пътуват заради по-високите възнаграждения, по-добрите условия за труд и възможностите, които предлага столицата за кариерно развитие.

Един от приоритетите ни е за подобряване на инфраструктурата в индустриалните зони, за да може колкото се може по-голям брой инвеститори да дойдат в нашия град, каза кметът на Перник Станислав Владимиров. 

И все пак Перник е град, които продължава да стои добре на социалната карта на страната. 

Цялото интервю на Валерия Николова с Адриан Николов и репортажа на Елена Тамакярска в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

24 деца със специални образователни потребности в Брезник ще получат подаръци за Коледа

24 деца и младежи със специални образователни потребности от Средно училище "Васил Левски“ в Брезник ще получат на коледното тържество в училище подаръци, осигурени от дарители. Подаръкът за всяко едно дете е такъв, какъвто то само си е пожелало, каза инициаторът на кампанията Снежана Лазарова. От 12 години Снежана Лазарова е ресурсен учител в..

публикувано на 21.11.24 в 20:33
Президентът на Русия Владимир Путин

Путин обяви, че Русия е изпитала ракета със среден обсег с удар срещу Украйна

Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..

публикувано на 21.11.24 в 20:09
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19
Снимката е илюстративна, архив

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция.  Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..

публикувано на 21.11.24 в 19:06