Спомени за Ален Делон от „Златния фонд“ на БНР:
"Вярвам, че в киното няма творчество на ниво актьор, имам предвид. Казвам, че на един актьор може му залепите всякакви прилагателни, които пожелаете. Той е възвишен, брилянтен, прекрасен и вълнуващ!Но ще добавя, че това е една вълнуваща или брилянтна интерпретация."
"Винаги правя паралел между киното и музиката, взимам Моцарт или Вагнер или Фон Ка̀раян. Имаме Вагнер, който е композирал музиката, който е създал тази музика, тази опера или тази симфония. И след това Ка̀раян, който дирижира един оркестър – по един превъзходен, възвишен начин! Но това не е нищо повече от интерпретация на Вагнер."
"Изхождайки от това, за мен един актьор не е нищо повече от един интерпретатор на сюжета, който има за цел да интерпретира. За мен очевидно, което се случва от време на време, вземете например, по-класическият и по-познатият случай на Орсън Уелс и “Гражданинът Кейн", който е и интерпретатора, и създателят, и авторът и сценаристът, и писателят на диалозите, и режисьорът. Това е творчеството!"
"Но на моето ниво, аз не съм нищо друго освен един скромен интерпретатор. Аз не съм актьор, който има образование, ако щете да драматизира или да играе в театър. Аз съм актьор на момента. Аз съм научил моята професия в движение.
В този смисъл аз съм един актьор, който реагира, който живее и който опитва да транспонира, да нагоди персонажа към мен самия.
Поради това в ролята на самурая, няма да крия, аз съм един самотник, един дивак, един саможив човек – всички го знаят, това не е нещо ново. Очевидно, голяма част от мен е проектирана в "Самураят", както и в "Червеният кръг" и в сицилианецът, който щете. Разбира се, това е факт.
Ще намерите много голяма част от мен самия на нивото на „нежността“ или на нивото на конкретни мои качества, който не харесвам. Голема част от самия мен, има във всички филми, в които участвам. Пропорцията варира, не мога с точност да кажа за всеки филм, но между 15 и 25%. Но със сигурност във всеки един филм това съм, това съм аз, това съм аз."
Още по темата в звуковия файл.
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Дългогодишният творчески тандем маестро Йордан Камджалов и маестра Мая Василева се впускат в ново професионално предизвикателство. Мая Василева..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по..
"Нещата са набрали скорост заради глобалните настроения . Български политици, които имат история с атаки срещу медии, с овладяване на медии и..