Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Големият проблем в анализа на учебник е да бъде изчистен от неистини"

Проф. Ангел Димитров: В РСМ искат да поставят Комисията под строг политически контрол

"В техните учебници за Средновековието се създава негативен образ на българите и България"

| Интервю
Проф. Ангел Димитров
Снимка: БГНЕС

Съвместната комисия по историческите въпроси между България РС Македония е изправена пред неизвестност, защото следващото заседание трябва да е на 19 и 20 септември, но вестите от Скопие са, че правителството още не е взело решение за състава на комисията. Това съобщи председателят на Комисията проф. Ангел Димитров в интервю пред БНР.

"Изцяло с променен състав ли ще е от страна на РСМ, ще се запазят ли някои хора? Но двамата най-активни и компетентни членове бъдат отстранени", сподели опасенията си той.

Преди дни премиерът Християн Мицкоски каза, че отстранява членове, като ги нарича "предатели".

"Още нямаме известие ще се състои ли тази среща, с какви колеги, по каква програма ще работим. Надявам се, че ако в РСМ си дават сметка, че не може да се зачеркне с лека ръка договореното, най-малко е лош сигнал, не само за двустранните отношения с България, но и към европейските партньори", коментира проф. Димитров.

Той призна, че не тълкува сблъсъка в Скопие, защото е ясен и за него няма изненада, че новото правителство в лицето на Мицкоски ще смени състава на комисията от страна на РСМ.

"Може би им се иска да сменят и нашата половина, но не могат. Нормално е да се приеме, че ново правителство има нови изисквания и не е неочаквано решението. Изненадващ е начинът, по който се отнасят с колегите от Скопие, тъй като няма причина да ги обвиняват за предателство или намеци за отстъпчивост. Това е тревожно като сигнал, защото подсказва, какви са намеренията на правителството за бъдещата работа на Комисията, а то е да бъде поставена под строг политически контрол.

Проф. Димитров припомни, че историографията в РСМ е много млада и няма такава професионална наука до 1944 г. като изследователи. А ядрото за исторически изследвания и самият Институт са създадени 1948 година.

"И за негов директор е назначен генерал, а не интелектуалец и той е произведен като академик. И така в условията на пролетарска диктатура се създава тази идеологическа рамка на създадената историческа наука. Ние не подценяваме колегите, но те никога не си позволяват да напуснат тази идеологическа рамка и политически, и конюктурно през миналия век", напомни председателят на съвместната Комисия, създадена въз основа на Договора за приятелство и добросъседство.

И коментира, че разминаването в методологията за него е изненадващо, защото се отразява дълбоко разминаване в представите, как трябва да се пише история:

"Методологията е посочена дори в Договора и Комисията да допринесе за обективно тълкуване на историческото събитие. Разминаването е, защото никаква методология за оценка на учебник не може да върви на 3 нива – първо достоверността на историческия разказ. Ако не се съобразяваме, дали отговаря на фактите и в хармония с източниците и дали се разминава с гледната точка на световната наука, тогава имаме сериозен проблем."

Според него учебниците в РСМ имат негативна роля на образованието, която създава лош образ на съседа - България и моделира неприятелско чувство.

"Точно това е големият проблем в анализа на учебник, да бъде изчистен от неистините. В техните учебници се създава негативен образ на българите и България, това го има в учебниците за Средновековието", допълни проф. Димитров.

И е категоричен, че тези неща е задължително да бъдат отстранение от учебниците "и нашите колеги в Скопие го разбират".

"Убеден съм, че РСМ биха желали да се присъединят към ЕС, защото знаят предимствата, но цялостното поведение е, че те могат да налагат не само на България, но на ЕС свои правила. Незачитане на взети решения ми се вижда по-силно, отколкото декларативното желание за присъединяване. Препятствията, които те сами си издигат, поставят по съмнение присъединяването им към ЕС“, смята проф. Димитров.

Според него е  факт, че "в РСМ има една погрешна представа за състоянието на държавата и нейните възможности, по същия начин и имат  сбъркана представа за България като държава, как трябва да се отнасят с нея". 

"И може би мислят, че по скрит, заобиколен начин, и с външна подкрепа може да се реши проблем, от които те бягат", каза той.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Няма да удължават противоепидемичните мерки в Хасковско

Противоепидемичните мерки в Хасковска област няма да бъдат удължавани поради спад на заболеваемостта, реши областният оперативен щаб. От понеделник учебните часове ще са присъствени. В Карлово и Сопот обаче кметовете разпоредиха дните 6 и 7 февруари да бъдат неучебни. През следващата седмица затварят и училищата в област Монтана, където..

публикувано на 01.02.25 в 07:25
Доц. Лъчезар Лозанов

Доц. Лозанов: Депресивните състояния при наднорменото тегло са при над 50 на сто от нашите пациенти

Наднорменото тегло и затлъстяването предразполагат към появата на редица здравни проблеми, които често не се забелязват от пациентите.  "Затлъстяването е п рекомерно натрупване на мазнини в тялото и вече се смята, че това е хронично метаболитно заболяване , че то е болест, посочи за БНР доц. Лъчезар Лозанов, началник на Клиника по..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Ямболската художествена галерия

Първа изложба за годината на ямболската галерия "Жорж Папазов"

През тази седмица в Ямболската художествена галерия "Жорж Папазов" беше открита първата за годината изложба. В една от най- големите галерии в страната, до края на февруари, посетителите могат да  разгледат над 80 творби на известни наши художници, работили в през последните 120 години .  Творбите в експозицията , представена в две от..

публикувано на 01.02.25 в 06:05
Сградата на Олд Бейли (Централен наказателен съд) в Лондон

Шпионският процес: Ваня Габерова отрича да се е срещала с Ян Марсалек

В Лондон съдебните заседатели на процеса в Централния наказателен съд по обвинения в шпионаж на български граждани в полза на Русия, отново изслушаха Ваня Габерова, която разкри подробности как се е усъмнила, че любовникът ѝ Бисер Джамбазов я е лъгал, че има рак.  Габерова съобщи и някои подробности за операцията по следене на руския дисидент Кирил Качур..

публикувано на 01.02.25 в 05:25
Барт Де Вевер и крал Филип

Белгия ще има ново правителство начело с Барт Де Вевер

Пет белгийски партии са успели да постигнат коалиционна сделка за сформирането на ново правителство, предаде Франс прес. То ще бъде оглавявано от фламандския консерватор Барт Де Вевер. Споразумението идва след седем месеца преговори.  Барт Де Вевер ще бъде първият белгийски премиер, който е и националист от северната част на страната, където се говори..

публикувано на 01.02.25 в 05:23
Прилагане на орална ваксина срещу полиовирус.

Полиовирус е засечен в отпадни води в 5 държави в Европа

Необходимо е спазване на високи нива на ваксиниране, както и повишено наблюдение след откриването на вируса на полиомиелит в отпадни води в пет европейски държави. За това предупреди Европейският център за профилактика и контрол върху заболяванията .  Между септември и декември 2024 г. в проби от отпадни води във Финландия, Германия, Полша, Испания и..

публикувано на 01.02.25 в 05:14
Снимката е илюстративна.

Малък самолет се е разбил във Филаделфия

Малък частен самолет се е разбил в няколко къщи в североизточната част на американския град Филаделфия, предадоха Би Би Си и "Франс прес". Двама души са били на борда на летателното средство, сочат данни на Си Би Ес, докато според местна телевизия хората в самолета са били шест.  Не е ясно какво е предизвикало инцидента, нито дали има оцелели...

публикувано на 01.02.25 в 03:50