Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стари вещи оживяват в дома на семейство Михайлови

Презвитера Калина и отец Михаил пазят историята и традициите на Добруджанския край


Битова стая, събрала уюта на живота на българите отпреди 100 и повече години – това присъства в дома на Калина и Михаил Михайлови от село Шуменци, община Тутракан. Тяхното семейство посрещна екип на "Хоризонт" преди броени седмици с традиционните за Добруджанския край зелена баница и наложена мамалига. Разказахме ви и как тези гостоприемни хора пазят любовта към природата, пчелите, старите детски игри и добрите отношения между хората. 


Стаята е с автентично дюшеме, освежена мазилка, стари килими, дървени полици за посудата, както и софра с малки столчета, характерни за селския начин на живот през 19-и и началото на 20-и век. Отец Михаил се е погрижил за ремонта на пода, стените и инсталациите, а след това презвитера Калина подредила съдове и вещи, събирани от тях и техни близки и приятели.

"Събирали сме всичко това с години. Ето онази стомна, тя беше на боклука. Отец Михаил я донесе, намаза я с лепило, реставрира я, и сега ни е като антика. Имаме семейни бъклици - първата е от мен, втората е от неговия дядо. За тази каничка от неговата баба такава борба сме водили с неговата сестра - коя ще вземе каничката. Беше преди 30 години, може би и тя е искала да има спомен от баба си, но и аз исках да има спомен от неговата баба".

Спомени и история има и в съседната стая, където презвитера Калина е подредила носии, престилки и кърпи от Добруджанския край, за които сме ви разказвали и друг път.

"Нещата тръгнаха от една малка престилка от прабаба ми, която моята баба ми я раздаде на 40-ия ден от смъртта на прабаба ми. Тя беше парче плат, което носих със себе си от моя роден дом до тук, от тук до Ряхово, върнахме се, и когато започнах да се занимавам усилено с носии, реших да дам живот на тази престилка - направих дантели, всичко", споделя Калина Михайлова. И разказва, че престилката е била с много красива дантела, но прабаба й я разшива, за да направи украса на кърпата на своята внучка - майката на Калина.

Калина Михайлова е учител по професия, била е кмет на село Шуменци. Сега е щастлива баба и съпруга на свещеник. За носиите говори с емоция и се просълзява, когато си спомня за историята им – някои са част от семейната история.

Увлекателния й разказ можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Голям интерес има към острова "Света Анастасия" и това лято

Силен туристически сезон на остров „Св. Анастасия“ през това лято. Над 30 хиляди души са го посетили до края на август. Традиционно най-много са българските туристи, но многобройни са и чужденците, които посещават атрактивната дестинация. Тази година тя отбеляза 10 години от функционирането ѝ като туристически обект.  Август е..

публикувано на 08.09.24 в 06:08

В село Кърпачево ще се проведе международно туристическо обучение

Сдружение „Деветашко плато“ организира от 10 до 12 септември международно туристическо обучение за създаване на нови продукти за развитие на туризма в селските райони.  Обучението ще се проведе в старата мелница в село Кърпачево, която беше превърната преди няколко години в образователен център.  В него ще участват партньори на..

публикувано на 08.09.24 в 05:48

Луксозно издание на Рибния буквар отбелязва 200 години от създаването му

Сдружение "Българска история" отбеляза 200 години от публикуването на първия български учебник, написан на разговорен език и със светско съдържание, познат на всички българи като "Рибния буквар". Луксозното юбилейно издание се отличава с паралелно напечатани оригинални и осъвременени текстове. Негов редактор е докторът по история Теодор Борисов...

публикувано на 06.09.24 в 17:21

Поредицата "Седемте хълма" възкресява паметта за Пловдив

"Южнобългарска хроника" на Димитър Мантов е част от библиотека "Седемте хълма", посветена на Пловдив. Това е втората книга от автора, която е включена в поредицата. Другите заглавия от библиотека "Седемте хълма" са "Този шарен Пловдив" от Георги Райчевски, "Ескадронът" от Стефан Дичев, "Хълмът" от Димитър Кирков, "Да живей съединението"..

публикувано на 06.09.24 в 14:38

Спомени за Ален Делон от "Златния фонд" на БНР

Сцената на европейското кино изгуби една от най-бележитите личности на двадесети век - Ален Делон. В памет на непрежалимия актьор, режисьор и певец "Дома на киното" организира седмица в негова  памет.  Спомени за Ален Делон от „Златния фонд“ на БНР: "Вярвам, че в киното няма творчество на ниво актьор, имам предвид. Казвам, че на един..

публикувано на 05.09.24 в 15:16
Христо Христов (вляво) и Борислав Стойков (вдясно)

Архитектурните потайности на Русе във фотокнига на млад лекар

Млад лекар от Русе издаде фотокнигата "Архитектурата на град Русе". Христо Христов е любител фотограф, с интереси в областта на историята и архитектурата. Книгата съдържа снимки на 310 обекта. " Това е моята мисия. Не само хората в Русе, а в цялата страна да се гордеят с това, че са българи и всеки със собствената си архитектура в своя..

публикувано на 02.09.24 в 14:18

Възстановиха Пиклата в Червена вода

В дните на суша и воден режим в десетски селища на страната, една чешма потече отново, а майстори възстановиха красивия й каменен дом. "За нас не е срамно да кажем, че чешмата се казва Пикла." Да, така хората в село Червена вода наричат чешмата, която след десетилетна почивка отново разхлажда хората по стария римски път...

обновено на 01.09.24 в 08:39