Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Никой не е успял да застане срещу свободния дух на хората. И Пеевски няма да успее"

Илхан Кючюк поставя под съмнение членството на Пеевски в ДПС

Късно разбрахме, че имаме проблем с Пеевски, призна евродепутатът

| Интервю
Илхан Кючюк
Снимка: БГНЕС

"Всички процесуални действия, които трябва да бъдат извършени, ще бъдат осъществени. Абсурдно е един административен орган да не регистрира политическа сила, зад която стоят 400 хил. български гласоподаватели. Волята на българските граждани стои много по-високо от идеята на административния орган да ограничи тяхното право на глас. Правото на гласуване е скрепено в българската Конституция". 

Това заяви пред БНР евродепутатът Илхан Кючюк, който е част от фракцията, вярна на почетния председател на ДПС Ахмед Доган. Коментарът му бе във връзка с указанията от ЦИК - да представят документи, че ДПС не е част от нито едно от двете обединения, с които двата лагера в Движението подадоха заявления за предсрочните парламентарни избори. 

ДПС е едно, няма две ДПС-та, категоричен бе Кючюк. И постави под въпрос членствените отношения на Делян Пеевски в ДПС:

ъде членува той? Неговото отношение към ДПС като член на партията също е продукт на една фалшификация. Оттам започнаха и всички проблеми на ДПС. Къде е член Пеевски? Ние досега не сме разбрали къде е член. Не знам. Вероятно може някъде да се изфабрикува и да се каже, че е член от 3 или 5 години. Всички знаехме, че г-н Пеевски през годините е гражданската квота на ДПС. По устава на партията - да си член някъде, означава да подадеш заявление за членство по местожителство. Досега не съм видял неговите членствени отношения - някъде да е декларирал, че е член в местна организация. Ако има противна информация, може би щях да разбера за нея".

Много фалшиви неща се случиха в последно време в ДПС и това беше една от фалшификациите, обясни евродепутатът. 

"Когато през различни механизми се обещават невъзможни неща, се стига до тук - отслабва колективния дух. Когато отслабне колективният дух, се получава това, защото партиите работят на база на доверие". 

ДПС е партия на правовия ред, ние не раздаваме правосъдие, напомни той и подчерта, че има контролна комисия. "Тя трябваше да бъде сезирана, защо не е? Ако решението на контролната комисия не облагодетелства дадената страна, тя може да потърси своята справедливост и през съда". 

В предаването "Неделя 150" Илхан Кючюк бе категоричен, че каузата стои много по-високо от личното его и интерес на когото и да било:
 
"ДПС не може да е разпределително дружество за интересите на един или друг. Изборът е между това да бъдеш свободен или това да бъдеш държан с нещо. Аз предпочитам да бъда свободен. Отпорът ще бъде много сериозен. Никой не е успял да застане срещу свободния дух на хората. И Пеевски няма да успее". 

Късно разбрахме, че имаме проблем с Пеевски, призна той и отбеляза тяхната вина за това. "Този страх, когато не беше при нас, ние не го усещахме, а той е съществувал в една не малка част от обществото", коментира евродепутатът. 

Според него обаче за създаването на "феномена" Пеевски не само ДПС може да бъде държано отговорно. По думите му той е продукт на политическа власт, която е генерирана в България. 

"Ние с нашите 12-13%-14% не можем да бъдем държатели на цялата власт. Избирателят на ДПС не може да бъде обвиняван, че е прекомерничил с властта си. На нас не ни трябва власт, извън легитимната. Противното означава да се създаде паралелна реалност, която е извън нас и нашето разбиране за демократичност и контрол на инситуциите по един легитимен начин". 

"Не ми се иска да вярвам, че Върховният съд може да е пленен до такава степен, но данните, които се изнасят в НС, в ресорната комисия, ако се потвърдят - това е зловещо. Имам, за съжаление, някакво лошо предчувствие - че такова влияние може да бъде осъществявано или е осъществявано, като слушам аватарите на Пеевски как свободно казват "Този въпрос ще се реши във ВАС, защото ние там сме силни и държим нещата", изрази съмнение Илхан Кючюк. А правилният път срещу това, според него, е борба. По думите му те са наясно за това, пред което са изправени. Според него обаче това не е проблем само на ДПС.

Вярвал съм, че България има своя вътрешнополитически ресурс да се справя с тези проблеми, без да се обръща към международната общност, но за съжаление съм грешал, констатира той. Според него все повече ще трябва да се опираме на международните ни партньори, когато трябва да се коригират основни положения в демократичното функциониране на държавата

"ДПС ще се яви на тези избори. Ще влезем в НС, но ние ще влезем с ясната идея, че ДПС ще се реформира и ще излезе много по-силна от тази криза. Никой няма как да ни налага някакво си "Ново начало", категоричен бе Кючюк. По думите му Ахмед Доган ще има съществена роля в предизборната кампания

Не предпоставяме с кого ще се коалираме и как ще работим, но основната ни червена линия е това - какво е отношението на партиите и техните лидери към Делян Пеевски, отбеляза той и заяви: 

"Без план, без програма, без ясен ангажимент за това какво иска да направи едно правителство - ние няма да дадем доверието си. Празен чек няма да подписваме".

Цялото интервю на Явор Стаматов с Илхан Кючюк в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Франция Еманюел Макрон

Макрон призова за увеличаване на бюджета за отбрана

Президентът на Франция Еманюел Макрон призова за увеличаване на бюджета за отбрана на страната с милиарди евро през следващите години. В обръщение към въоръжените сили, в навечерието на националния празник 14 юли, френският президент изтъкна, че свободата в Европа днес е застрашена така, както не е била застрашавана от 1945 година.  "Никога мирът..

публикувано на 13.07.25 в 21:35

България е световен шампион по волейбол за девойки до 19 години

България е новият световен шампион по волейбол за девойки до 19 години, след като на финала на първенството в Осиек (Хърватия) детронира досегашните първенци от САЩ с 3:1 гейма (21:25, 25:16, 25:17, 29:27). Така отборът на България след като спечели Европейската титла в тази възраст, вече е на световния връх при девойките, съобщи БТА. Двата отбора..

публикувано на 13.07.25 в 21:30

Възстановено е движението на влаковете в Кърджалийско

Възстановено е движението на влаковете в района на Кърджали, което по-рано днес бе блокирано заради пожар.  Огънят, избухнал между село Широко поле и местността Момина скала, в близост до релсите, вече е локализиран.  По преценка на пожарникарите, спряната на безопасно разстояние композиция е преминала проблемния участък и е продължила към..

публикувано на 13.07.25 в 21:07
Руският министър на външните работи Сергей Лавров (вляво) и китайският първи дипломат Ван И - снимка от 16 окстомври 2023, Пекин

Външните министри на Китай и Русия са обсъдили украинската криза и отношенията със САЩ

Министрите на външните работи на Китай и Русия са обсъдили отношенията със Съединените щати и "изгледите за уреждане на украинската криза", съобщиха лаконично от руското външно министерство. Сергей Лавров се е срещнал с китайския си колега Ван И в Пекин, където пристигна след 3-дневна визита в Северна Корея. Официално Китай пази..

публикувано на 13.07.25 в 20:53

Сблъсъци между екстремисти и мигранти в Испания, има ранени

Ожесточени сблъсъци между екстремисти и мигранти избухнаха в испанския град Торе Пачеко, област Мурсия. Ранени са петима души, един е арестуван. Безредиците са били организирани от крайнодесни групировки, отправящи расистки лозунги и подбуждащи към „лов“ на чужденци. В 20 часа вечерта множество младежи, облечени в дрехи с крайнодесни символи..

публикувано на 13.07.25 в 20:51

Локализиран е пожарът между белоградчишките села Граничак и Дъбравка

Локализиран е пожарът между белоградчишките села Граничак и Дъбравка, съобщи за Хоризонт кметът на Белоградчик Боян Минков. "Включиха се много доброволци от цялата област и успяхме да локализираме пожара, не да го напълно угасим, но е локализиран и няма пряка опасност за селата Дъбравка и Граничак, но пожарът върви в много тежък район към..

публикувано на 13.07.25 в 20:25
Президентът на Франция Еманюел Макрон

Макрон поставя нови цели за отбрана

Френският президент Еманюел Макрон ще постави нови цели за отбрана на фона на заплахите от Русия и потенциалното оттегляне на Съединените щати от Европа. Това съобщиха от Елисейския дворец преди насрочената за тази вечер реч на президента пред въоръжените сили, която традиционно държи в навечерието на националния празник на Франция - Деня на..

публикувано на 13.07.25 в 20:03