Глобалното затопляне влияе върху всички земеделски култури, включително и върху производството на кафе.
"Съществуващите плантации за кафе стават свидетели на изменението на климата. Широко разпространените и предпочитани сортове като Арабика имат малка генетична база, което ги прави по-малко адаптивни към различни климатични условия. Повишаването на температурите в районите, където се отглежда кафе, както и по-продължителните засушавания и екстремни метеорологични събития водят до намаляване на добивите, влошаване на качеството и по-честа поява на вредители и болести", коментира Радина Калдамукова, геоеколог и автор в „Климатека“.
Очакванията са, че ако търсенето на кафе продължи да нараства в съчетание с намалени обработваеми площи и производителност, ще се сблъскаме с умерен до сериозен недостиг на любимата напитка и то още в рамките на няколко десетилетия.
"Последствията от изменението на климата са голямо предизвикателство пред всички фермерски предприятия и кооперативи, защото обикновено са зависими от дъждовното напояване. Те имат ограничен достъп до финансови средства и съответно това може да намали качеството на кафето, което се произвежда, а и количеството му като цяло в глобален мащаб", отбеляза Калдамукова пред БНР-Радио София.
По думите ѝ , променените климатични условия влияят особено много за разпространението на някои сериозни вредители и болести по културите, като например ръжда по листата на кафето - това е една от основните причини, например, да изчезне изцяло кафето в Шри Ланка. Вредител, който също се активизира в по-горещи времена, е кафееният бръмбар. Той може да намали добива и качеството на кафето и значително да увеличи производствените разходи.
Калдамукова изброи заплахите от изчезване на сорта Арабика и изтъкна факта, че регионите, подходящи за отглеждането на кафе, през следващите няколко десетилетия ще изгубят добрите си условия с промяната на климатичните параметри.
Макар и трудно, може да се противодейства, смята геоеколожката.
За подробности по темата чуйте разговора на Елисавета Белеганска.
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..
" По скоро няма да има правителство ", изказа мнението си пред БНР журналистът Лъчезар Лисицов от Клуб Z. За него крайъгълният камък е Пеевски ...