Логопедите помагат не само на деца с говорни проблеми, но и на хора с черепно-мозъчни травми и с инсулт.
Логопедът Илиана Измирлиева тази година е номинирана за Логопед на годината в категорията "Индивидуално обучение". Освен основната дейност, която практикува като логопед, тя преподава и на бъдещите актьори в колеж "Любен Гройс" и в НБУ.
"Комуникативните нарушения са изключително разнообразни. Освен изопачени звукове, става въпрос и за плавностни нарушения, тоест за нарушения на ритъма на говора, това са заеквания, запъвания, бързоречие.
Науката логопедия се занимава и с възстановяване на говор, след черепно-мозъчни травми или след претърпян инсулт. Тогава, зависимост от това къде е локализацията на увреждането, къде е кръвоизливът или спирането на захранването с кислород, къде е тромбът, се получават изключително много нарушения на говора, не само моторни нарушения, но и нарушения в езиковата компетентност - тоест нарушава се и езикът, способността на човека да разбира родния си език, поясни за БНР Илияна Измирлиева.
"И ако човек е прекарал инсулт, родният език понякога се превръща в чужд език. Започваме наново чрез обратна връзка да се учим, използваме т.нар. пластичност на мозъка, това е едно невероятно свойство на нашия мозък. Ние го притежаваме докато сме живи.
Пластичност на мозъка означава, че центровете, зоните в мозъка могат да са взаимнозаменяеми. Тоест, когато имаме инцидент, когато дадена зона от мозъка престане да действа, ако се започне терапия веднага да се провокира мозъка, да се кара да работи чрез различни методи, зоните в мозъка, които не са предназначени да образуват говорни звукове, имат реална възможност да изземат функциите на некрозиралата част от мозъка и частично да възстановят загубената способност, разказа още логопедката.
"Но за да се случи това, задължително е необходимо още в самото начало след инцидента и човек е още в съзнание, да се започне терапия.
Ние се занимаваме и с хранителни нарушения. Хранителната терапия е една сравнително нова посока в съвременната логопедия. Това означава, че логопедите могат да захранват бебета, които не могат да бъдат кърмени от раждането си, поради различни органични проблеми. Не могат да гълтат, не могат да сучат, имат къса подезична връзка.
Имаме много добри специалисти по хранителна терапия. Логопедът освен това може да помогне и на човек с инсулт, който има нарушения в дъвченето и гълтането. Защото е нарушен механизмът на гълтането.
Логопедът разбира се, е в голяма помощ на хора, които имат диалекти, когато трябва да се направи хубав говорен глас за хора, които са в професиите са публичното говорене, сподели още Измирлиева.
Илиана Измирлиева е магистър логопед с 23 години стаж. Завършила е магистратура „Логопедия” в Софийски университет "Климент Охридски" и втора специалност "Режисура за драматичен театър" към свободен факултет на Софийски университет. От 2020 г. е сертифициран Биофийдбек терапевт в Центъра за Невронауки на д-р Стоян Везенков. От 2000 г. е Логопед в Театрален колеж "Любен Гройс". От 2017 година води курс по "Правоговор и дикция" в Театралния департамент на Нов Български Университет за специалностите "Актьорско майсторство" и "Начална училищна педагогика".
Работи с артикулационни и плавностни нарушения при юноши и възрастни, корекция на диалектно произношение и чуждоезикови акценти, съвременни дихателни и гласовоговорни техники за подобряване дикцията и качествата на гласа. Логопед е в Клиниката по Рехабилитация "Blocks" - възстановяване на говор, подобряване на комуникативните способности при пациенти с неврологични заболявания,черепно-мозъчни травми и претърпели инсулт.
В звуковия файл ще чуете още: съпругата на мъж с тежък инсулт, който възстановява говора си чрез занимания с Измирлиева, както и актрисата, преподавател и ръководител на Театралния департамент в НБУ, които номинират Илияна Измирлиева за логопед на годината.
Още по темата слушайте в интервюто на Пламена Бачийска с Илиана Измирлиева в "Нощен Хоризонт".
По-висока такса смет ще плащат жителите на община Вършец от 1 януари 2025 г. На днешното заседание Общинският съвет одобри промените в наредбата за определяне на местните данъци и такси във Вършец. Увеличението е от 1,5 на 2 промила на 1000 върху данъчната оценка на имота. Предишната промяна е била през 2019 година. Досега разходите са се..
Вече две седмици няма никаква следа от 13-годишния Николай от гурковското село Конаре, съобщи кметът на общината Кънчо Папазов пред БТА. Детето е със Синдром на Даун и е в неизвестност от 13:30 часа 17 декември, когато е изчезнало от дома си в селото. Издирвателните мероприятия са започнали незабавно и не са спирали вече 14-и ден въпреки тежките..
Руски контрабандисти продължават да внасят луксозни коли от Европа въпреки санкциите, пише "Файненшъл таймс". Богатите клиенти се облагат със солидни такси, тъй като вносителите са принудени да използват по-дълги маршрути. Руските контрабандисти таксуват клиентите си десетки хиляди евро за внос на луксозни автомобили от Европа, тъй като..
10 водачи, управлявали след употреба на алкохол или наркотици, и шестима неправоспособни са установени от Пътната полиция в област Велико Търново в последните дни на декември. Санкционирани са над 2100 шофьори. За новогодишните празници полицията засилва контрола на обществените места и по пътищата. 59 катастрофи с трима ранени са станали в..
Президентът Румен Радев с изненадващо посещение в Троян. Това съобщи на Фейсбук страницата си кметицата на града Донка Михайлова. По думите ѝ държавният глава е искал на място да се запознае на място с реалната ситуация, с проблемите и с очаквания изход от кризата с липсата на електричество за гражданите и бизнеса. Интересът на президента..
Водата в населените места, които се водоснабдяват от язовир "Тича" (Шумен, Велики Преслав, с. Панайот Волов, с. Белокопитово и с. Дибич), да не се ползва за пиене и приготвяне на храна. Това препоръчва Регионалната здравна инспекция ( РЗИ) - Шумен. Днес - 30 декември, е направен лабораторен контрол на проби вода, взети от 5 пункта в зона на..
От пресслужбата на омбудсмана информират, че тази година са постъпили над 12 500 жалби на граждани и организации за нарушени права . Най-много оплаквания са регистрирани в сектор "Права на потребителите". Повече от половината сигнализират за проблеми с електроснабдяването и предоставянето на ВиК услуги, най-често свързани с прекъсване на..
Изпращаме нелоша година за пазара на труда. Безработицата остава сред най-ниските от началото на промените - 5.16 на сто за ноември. Забавя се..
Благотворителността му е присъща, но отказва да говори за това на кого и за какво помага, така както пише и в евангелието от Матей: "А ти,..
Над 2 хиляди бебета се родиха в Столичната болница "Шейново" през 2024-та година. Работата на екипа през годините показва, че доверието към..