Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Липсата на дежурен кабинет за първична помощ – проблем на Силистра от 10 години

| Репортаж
Снимка: Незабравка Кирова

Повече от десет години един проблем в Силистра не може да намери своето решение - липсата на дежурен кабинет за първична извънболнична помощ. Това е единственият областен град, в който такъв липсва.

В основата са липсата на воля от страна на държавата да упражни контрол и желание от страна на общопрактикуващите - такъв кабинет да бъде организиран.

Към днешна дата има малка светлина в тунела след запитвания в пленарна зала към министъра на здравеопазването и последващи проверки и от НЗОК, и от Изпълнителна агенция "Медицински надзор".

Проблемът е сериозен, защото ако имате здравословен проблем, който не е животозастрашаващ и ако е почивен или празничен ден, вероятността личният ви лекар да вдигне телефона и да окаже съдействие е по-малък от 50%.Така сте оставен без избор и се отправяте към Спешното отделение. Вие ще се изнервите, ако се наложи да чакате, защото има някой друг, който е по-спешен от вас, или обратното – да бъде изтърван пациент, докато на вас ви слагат лепенка или ви бият инжекция с обезболяващо.

Говорено е много за такъв дежурен кабинет от страна на местни и държавни власти, отстрана на медиите, но резултат, който да е в интерес на пациентите, няма.

Отговори започва да търси и народният представител от Силистренска област Маргарита Генчева.

След проверката на Изпълнителна агенция "Медицински надзор" остава усещането, че РЗОК е тази, от която зависи разкриването на дежурен кабинет за първична извънболнична помощ в Силистра.

Междувременно в Силистра Маргарита Генчева е провела редица срещи, една от които с председателя на Общинския съвет, относно Диагностично-консултативния център, който е познат на силистренци като поликлиниката, тъй като местният парламент е негов принципал.

Запитване отправихме и към РЗОК-Силистра и получихме следния отговор:

"Съгласно нормативната уредба, общопрактикуващият лекар предприема мерки за осигуряване на достъп до медицинска помощ извън обявения си работен график на здравноосигурените лица чрез няколко изчерпателно посочени способи. Само един от тях е чрез дежурен кабинет, като правната регламентация не създава задължение за разкриване на такъв.

Всички общопрактикуващи лекари на територията на РЗОК-Силистра при сключване на индивидуалните си договори са избрали и декларирали, че ще изпълняват обслужване индивидуално чрез 24-часово осигуряване на консултации по телефона, осъществяване на необходимите дейности в амбулаторията или в дома на пациента по преценка на общопрактикуващия лекар".

Според същата нормативна уредба, ако тези условия не се изпълняват от страна на личните лекари, то това се счита за нарушение на договора, който имат с РЗОК и подлежат на санкция, но ако има подадена писмена жалба.

До този момент, въпреки недоволството на силистренци, подадени жалби няма, а всеки общопрактикуващ лекар продължава да получава по 27 стотинки за пациент от пациентската си листа заради това, че е на разположение 24/7.

По темата преди време коментар направи и председателят на Сдружението на семейните лекари в Силистра д-р Стелияна Величкова:

"Не са семейните лекари тези, които трябва да създадат такава структура. Това е регламентирано в Закона за лечебните заведения".

Но се пропуска текст от същия този Закон, според който и семейните лекари могат да организират създаването на дежурен кабинет за първична извънболнична помощ, защото всеки семеен лекар е самостоятелна единица лечебно заведение.

Желанието е на първо място - според д-р Енчо Василев, директор на Центъра за спешна медицинска помощ.

Но и да има такъв кабинет, е нужно Министерство на здравеопазването да отработи проблемните моменти в неговата работа, коментира д-р Даниела Костадинова, бивш управител на МБАЛ – Силистра.

Проблем ще бъде и липсата на кадри, ако личните лекари решат да наемат медицински специалисти, вместо те да дават дежурства, защото има прогноза, че до няколко години ще има срив и в тяхната система поради горна възрастова граница – над 65 години.

Целия репортаж на Незабравка Кирова в предаването "12+3" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Германският министър на отбраната Борис Писториус

Борис Писториус отхвърли възможността да бъде кандидат за канцлер на Германия

Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус отхъврли възможността той да бъде кандидатът на Социалдемократическата партия за канцлер на предстоящите през февруари предсрочни парламентарни избори. Писториус съобщи в специално видеообръщение, публикувано в каналите на партията му в социалните мрежи, че това е негово "суверенно и изцяло лично..

публикувано на 21.11.24 в 22:04

24 деца със специални образователни потребности в Брезник ще получат подаръци за Коледа

24 деца и младежи със специални образователни потребности от Средно училище "Васил Левски“ в Брезник ще получат на коледното тържество в училище подаръци, осигурени от дарители. Подаръкът за всяко едно дете е такъв, какъвто то само си е пожелало, каза инициаторът на кампанията Снежана Лазарова. От 12 години Снежана Лазарова е ресурсен учител в..

публикувано на 21.11.24 в 20:33
Президентът на Русия Владимир Путин

Путин обяви, че Русия е изпитала ракета със среден обсег с удар срещу Украйна

Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..

публикувано на 21.11.24 в 20:09
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19