Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Маринела Величкова: Сред хората в РСМ няма съвсем ясна картина за това какво е възможно

| Интервю
Снимка: Pixabay

"Очаквам ясна позиция на албанските партии, за да се опитаме да се ориентираме какво следва оттук нататък". Това заяви пред БНР кореспондентът на БТА в Скопие Маринела Величкова. 

Вчера постоянните представители на ЕС единодушно решиха да започнат преговори с Албания за членство в ЕС, но не и с Република Северна Македония. Решението на ЕС съвпадна с визитата в Скопие на унгарския премиер Виктор Орбан. 

"Това, което вчера се случи, беше в сянката на посещението на Виктор Орбан. Дори в обзорните новини това, че Орбан кацна в Охрид беше водеща тема на фона на тази важна за Република Северна Македония информация. Разнопосочно и в известен смисъл малко странно беше поведението. Днес вероятно Виктор Орбан отново ще бъде водеща новина. Кога и по какъв начин Република Северна Македония ще осъзнае тежестта на това решение все още ми се струва, че предстои да видим", коментира журналистът в интервю за предаването "Преди всички". 

За френското предложение - преговорната рамка, която беше гласувана от всички държави-членки на ЕС, Величкова коментира: "От 2022 г. то мина през медиите на фона на протестите, които ВМРО-ДПМНЕ тогава като опозиция организираше, които започнаха със заплахите, че това френско предложение е български диктат. Някак ЕС беше под радара - това, че всички 27 членки приеха тази преговорна рамка беше под радара, България беше в ролята на поредбата заплаха, а френското предложение беше представяно като опит за българизация на Северна Македония".

Според много анализатори именно тази "патриотична реторика" е била една от причините ВМРО-ДПМНЕ да спечели изборите, отбеляза Величкова. В почти 100 дни управление, освен т.нар. френско предложение +, така и не се чу изчистен план за бъдещата евроинтеграция на Северна Македония, която това правителство твърди, че е приоритет, добави тя. Според нея има малко конкретика по отношение на ЕС и евроинтеграцията. В странна ситуация сме, смята журналистът.

Запитана кога може да се очаква страната да се присъедини към ЕС, Величкова отговори: "Ситуацията е същата, каквато беше. Сякаш се говори на различни езици".

По думите ѝ сред хората няма съвсем ясна картина за това какво е възможно и какво не.

Цялото интервю на Спас Крайнин с Маринела Величкова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

По-заможните също стават жертви на трафик на хора

С "Поход за свобода" беше отбелязан Европейският ден за борба с трафика на хора . Европейският ден беше на 18 ноември. Но от Националната комисия за борба с трафика на хора са преценили, че съботата е по-удобният вариант. За десета година: "Поход за свободата" в София Статистиката и за тази година отчита, че официално сигналите за..

публикувано на 19.10.24 в 19:03

Инж. Иван Иванов: Цената на водата да стане двукомпонентна

Цената на водата да стане двукомпонентна - предложението е на инж. Иван Иванов, председател на Българската асоциация по водите. Става въпрос за това да има такса "Водомер", която да се плаща от всеки, без значение дали ползва вода или не. Пред БНР инж. Иванов обясни, че това е добра практика, която се прилага в много държави .  " Идеята е..

публикувано на 18.10.24 в 14:11
Сергей Скрипал

Сергей Скрипал може би е оцелял след отравянето с "Новичок" благодарение на грешно лекарство

Бившият руски шпионин Сергей Скрипал, станал обект на опита за отравяне с "Новичок" в Солсбъри, може да е оцелял, защото парамедик случайно му е дал грешно лекарство, беше съобщено по време на започналото публично разследване.  Започналото публично разследване тази седмица проверява обстоятелствата около смъртта на Доун Стърджис, която се е..

публикувано на 18.10.24 в 11:42

ГД ГВА: Не се очаква ограничаване или затягане на експлоатацията на дронове

Не се очакват съществени изменения с цел ограничаване или затягане условията за експлоатацията на дронове . Това каза пред БНР Даниела Минчева, ГВА. Тя припомни, че  от 2019-а има европейскo законодателство за непилотираните въздухоплавателни средства.  Влиянието върху безопасността се отчита в зависимост от  теглото на дрона, неговите..

публикувано на 17.10.24 в 11:35

Трафик на хора: Робството съществува и днес!

Увеличава се броят на жертвите на трафик на хора , сигнализира пред БНР Даниела Савеклиева, секретар на Националната комисия за борба с трафика на хора. "Трафикът на хора е съвременен проблем, който за съжаление остава непознат за мнозина. Днес, в XXI век, робството все още съществува и се случва пред очите ни. България е една от..

публикувано на 17.10.24 в 09:38
Кремена Кунева

Кремена Кунева: Не може една жена да е нещастна, след като роди. Това е индикация за проблем

Не може една жена да е нещастна, след като роди, това е индикация, че има някакъв проблем. Това каза пред БНР Кремена Кунева, председател на фондация "Даная", която публично сподели, че е преживяла следродилна депресия.  "Близките и приятелите са много важни, но за такива случаи трябва експертна помощ ", подчерта тя. По-рано Кремена Кунева..

публикувано на 16.10.24 в 17:58
Училище за надежда

Съвременни будители успяват да създадат "Училище за надежда"

Видяхме деца с искрящи очи и хора, които дават всичко от себе си за тях. Това разказа пред БНР  Симеон Цончев. Той е продуцент на филма "Училище за надежда", който тръгва по кината от  първи ноември. Лентата разказва за училище "Димитър Екимов" във великотърновското село Русаля. Там вече десет години спасяват деца от бедни семейства,..

публикувано на 15.10.24 в 10:55