Това обясни в интервю за БНР Кристиян Михайлов от Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации. Той е категоричен, че имаме проблем с мотивацията на децата, а не с образованието като такова.
Трябва още от невръстна възраст да накараме младежите да искат да останат в България и да създават технологии тук, отбеляза Михайлов.
Относно ролята на СТЕМ центровете той коментира, че "във всички тези модерни сгради, които ще напълним с модерна техника, е важно да заложим ролята на ученика и как той може да ги използва".
"Имаме вече първата вълна СТЕМ центрове, доста положителни примери от различни градове, където тези центрове се използват по предназначение и учениците имат достъп до тях. Много често ние заключваме СТЕМ центровете, защото се притесняваме, че някой ще счупи нещо."
Близо 10 на сто (9,8%) ръст на инсталираните индустриални роботи в България очакват от Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации (PARAi) за тази година.
"Генерално роботите стават все по-достъпни в българската икономика и все повече компании използват индустриални роботи. Причината: липсата на достатъчно добре обучен персонал, цената на труда става все по-скъпа", подчерта Михайлов.
Според него това се случва там, където човекът може да бъде разтоварен от тежка физическа или монотонна работа, защото никой не може да бъде щастлив "20 години да мести циментови торби по 20 килограма 8 часа на ден 5 дена в седмицата".
Запитан може ли България да се позиционира като водещ технологичен хъб, Кристиян Михайлов посочи, че "вървим в тази посока".
По думите му, от една страна има оттегляне на някои инвеститори, но от друга България се превръща в дестинация, която създава по-скъпи продукти.
"Държавата трябва да има адекватна стратегия и политика, що се касае до това да търсим подобен тип кадри."
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Снимки: Форум по роботика
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..
Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..
Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..
Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..
Седмица на редките болести се провежда в Европейския парламент. Саркомът е много непознато и рядко заболяване . Засяга малка част от хората – при..
" Очевидно някои сили виждат в избора на председател на парламента борба за служебен премиер, борба за власт, борба за пачки, борба за пудели, борба..