Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кристиян Михайлов: Все повече компании използват индустриални роботи

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

"България се превръща в дестинация, която създава по-скъпи продукти"

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно. По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас.

Това обясни в интервю за БНР Кристиян Михайлов от Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации. Той е категоричен, че имаме проблем с мотивацията на децата, а не с образованието като такова.

Трябва още от невръстна възраст да накараме младежите да искат да останат в България и да създават технологии тук, отбеляза Михайлов.

Относно ролята на СТЕМ центровете той коментира, че "във всички тези модерни сгради, които ще напълним с модерна техника, е важно да заложим ролята на ученика и как той може да ги използва".

"Имаме вече първата вълна СТЕМ центрове, доста положителни примери от различни градове, където тези центрове се използват по предназначение и учениците имат достъп до тях. Много често ние заключваме СТЕМ центровете, защото се притесняваме, че някой ще счупи нещо."

Част от шестото издание на форума по роботика

Близо 10 на сто (9,8%) ръст на инсталираните индустриални роботи в България очакват от Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации (PARAi) за тази година.

"Генерално роботите стават все по-достъпни в българската икономика и все повече компании използват индустриални роботи. Причината: липсата на достатъчно добре обучен персонал, цената на труда става все по-скъпа", подчерта Михайлов.

Според него това се случва там, където човекът може да бъде разтоварен от тежка физическа или монотонна работа, защото никой не може да бъде щастлив "20 години да мести циментови торби по 20 килограма 8 часа на ден 5 дена в седмицата".

Запитан може ли България да се позиционира като водещ технологичен хъб, Кристиян Михайлов посочи, че "вървим в тази посока".

По думите му, от една страна има оттегляне на някои инвеститори, но от друга България се превръща в дестинация, която създава по-скъпи продукти.

"Държавата трябва да има адекватна стратегия и политика, що се касае до това да търсим подобен тип кадри."

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

Снимки: Форум по роботика

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваня Василева

Ролята на физическата активност в борбата с рака на гърдата и пътят към възстановяване

Ваня Василева - дългогодишен треньор, рехабилитатор и управител на столичен дамски фитнес клуб разказва за движението, здравето и физическата активност като път към възстановяване за жени с рак на гърдата.  Темата коментира и Гергана Богданова - управител на Фондация "Нана Гладуиш - Една от осем" , която даде и актуална информация за проекти и..

публикувано на 08.10.24 в 10:51
Жечка Гешовска

Жечка Гешовска - една от най-активните доброволки в българската общност в Чикаго

Жечка Гешовска е една от най-активните доброволки в българската общност в Чикаго . Казва, че като дете мечтаела да стане детектив, после хирург,  в крайна сметка става инженер и икономист, а след 13 години в Америка създават заедно със съпруга си малка транспортна фирма. Всъщност  има ли  значение  с какво се занимава човек, ако умее най-важното -..

публикувано на 07.10.24 в 15:38

Руската ПВО е унищожила 21 украински дрона

Руските части за противовъздушна отбрана са унищожили 21 украински дрона през нощта, съобщи руското министерство на отбраната. 12 от безпилотните летателни апарати са унищожени над Кримския полуостров, шест над района на Курск, а останалите над регионите Белгород, Брянск и Воронеж. Властите съобщават още за пожар, който е избухнал в склад за..

публикувано на 07.10.24 в 08:57
 Гергана Дилова в Африка

Гергана Дилова за третото си пътешествие в Африка

Плевенчанката Гергана Дилова се завърна от третото си пътешествие в Африка.  Нейният фото - разказ в социалните мрежи предизвиква интерес и пренася любопитните в различни страни от този  континент, който пленява с природна красота, диви животни и удивителни хора. Гергана Дилова преподава италиански език, танцува балет, а не на..

публикувано на 06.10.24 в 16:24
Професор Радка Аргирова

Влязохме в сезона на вирусите

Ние сме непрекъснато в сезона на вирусите, казва проф. Радка Аргирова. В настъпващия сезон ще бъдат смес от няколко вируса. На първо място са заболяванията с Covid, които може да наречем инфекции и се откриват при тестване.Протичат много леко. "Ако се самоизолирате в течение на пет дни, ще допринесете много за общественото..

публикувано на 06.10.24 в 09:39

Нов православен храм беше осветен в ямболското село Завой

На големия християнски  празник “Покров на Пресвета Богородица“, който православната църква отбелязва на 1 октомври, сливенският митрополит Арсений освети новоизградения църковен храм в ямболското село Завой, носещ името “Покров на Пресвета Богородица“. "Доживяхме и в Завой да имаме храм!!! Разкраси селото ни! Означава много за нас,..

публикувано на 06.10.24 в 08:07

Щъркели се връщат в монтанското село Якимово

Щъркели бяха забелязани в монтанското село Якимово. Местен жител, блогър, публикува видео в социална мрежа. Общо 9 щъркели са били в района на Якимово от понеделник до сряда. За първи път това се случва по това време на годината. Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели Семчо Миронов е на 77..

публикувано на 05.10.24 в 06:10