Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Насилие на работното място: КНСБ настоява за ратифициране на Конвенция 190

| Интервю
Снимка: БТА

"Мълчанието първо трябва да се наруши от държавата. Тя трябва да предприеме ход за ратифициране на Конвенция 190. Това нейно мълчание е неприемливо на фона на този траен проблем с насилието и разширяването на насилието в сферата на труда. КНСБ ще положи всички усилия, за да насърчи държавата за това, за да се вземат по-адекватни законодателни мерки за ограничаване на насилието на работното място".

Това каза пред БНР зам.-председателят на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ Виолета Иванова преди международния форум "Борбата на синдикатите с насилието и кибернасилието в света на труда в рамките на насърчаването и прилагането на Конвенция 190 на Международната организация на труда". На форума ще участват представители на 23 държави и 35 синдиката от Европа и Азия. 

"Конвенция 190 беше приета през 2019 г. В рамките на 7 години се разработва този документ. КНСБ очакваше да бъде подкрепена от страна на държавата, за да може да бъде една от първите държави, която ще ратифицира тази Конвенция. Уви, в рамките на 5 години все още не сме ратифицирали Конвенцията", обясни тя. 

По думите ѝ правителството отказва да я ратифицира поради решение на Конституционния съд по повод Истанбулската конвенция и използването в нея на понятията "джендър" и "пол". Понятието "джендър" в Конвенция 190 обаче не е споменато, подчерта Иванова и изказа мнение, че това решение трябва да бъде преразгледано. 

"Това мълчание на държавата води до задържане на процеса и лишаване от правото на всеки човек на работното място да работи без насилие и тормоз, включително основано и на пол", обясни тя в предаването "Преди всички". По думите ѝ в рамките на 5 години 45 държави са ратифицирали Конвенцията, като сред тях са Румъния, Гърция, Италия и Испания. 

"КНСБ продължава да настоява да се ратифицира. Този документ ще даде права, които са в сферата на труда и са в полза на работника. Тормозът и насилието на работното място се прехвърля и вкъщи и обратното. Искаме документ, който да бъде въведен и в националното законодателство. В нашия Кодекс на труда нямаме обосновка на понятието тормоз и особено сексуален тормоз на работното място. С ратифицирането на Конвенцията се налага и промяна в трудовото законодателство". 

Насилието и тормозът са различни понятия, напомни Виолета Иванова и посочи, че насилието се дефинира по скоро като физическо насилие и е разгледан в Закона за домашното насилие. Тормозът и сексуалният тормоз на работното място е залегнал в Закона за защита от дискриминация, но там те са много общи, смята тя.

Според нея Конвенцията ще обхване всички икономически дейности, дори и хората в сивата икономика, стига да докажат, че това деяние се е извършило на работното място. По думите ѝ след ратификация работодателят ще трябва да предвижда превенция и мерки за информираност относно насилието и тормоза на работното място. Тогава и работниците ще бъдат информирани и ще могат да сигнализират при такъв случай, отбеляза тя. 

КНСБ е направила проучване за сексуалния тормоз на работното място, което е показало, че този проблем все още остава скрит, защото не се осъзнава и не се коментира в обществото. Изследването показва, че насилието и тормозът на работното място са широко разпространени. Близо 18% от хората споделят, че върху тях е имало такова нежелано поведение, посочи Виолета Иванова. Според нея докладването за такъв случай е много рядко заради страха за работното място и неубедеността, че ще се постигне някакъв ефект. 

"Хората са по-затворени в себе си. Трудно се събира информация за сексуалния тормоз. У нас възприятията за такъв тормоз все още са част от нашата национална и корпоративна култура. Това поведение има вкоренени стереотипи, които се основават на народопсихологията, на социалните роли", коментира тя. По думите ѝ ако потърпевшите докладват за нежелано поведение, те се усещат застрашени, несигурни и безпомощни. Така темата остава на заден план, изтъкна тя. 

Цялото интервю на Силвия Великова с Виолета Иванова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Аукцион за 7-годишни дългови книжа за 100 млн. лв. на 24 февруари

Още 100 милиона лева нов дълг ще бъдат предложени на аукцион следващия понеделник, става ясно от сайта на БНБ. Предлаганите книжа са 7-годишни и са с фиксиран лихвен процент от 3,25 на сто. В края на януари книжа за 300 милиона лева бяха предложени и постигнаха среднопретеглена доходност от 3,47 на сто. Общо от началото на годината страната ни е..

публикувано на 17.02.25 в 15:54

БНБ остро осъди опита на "Възраждане" за намеса в независимостта ѝ

Българската народна банка е независима институция и остро осъжда всеки опит за политическа намеса в нейната дейност. Това се казва в позиция на Централната банка по повод опита на представители на партия "Възраждане" да проведат политическа акция в сградата на институцията. От БНБ потвърждават, че опитът е направен в 10,30 часа днес (17 февруари..

публикувано на 17.02.25 в 15:42
Папа Франциск

Папа Франциск е в болница заради полимикробна инфекция на дихателните пътища

Инфекцията на дихателните пътища на папа Франциск е наложила изменение на лечението му, за да може папата да се справи с "усложнена клинична картина", предаде Ройтерс, като се позова на Ватикана. В изявлението се добавя, че папата ще остане в болница. Говорителят на Ватикана Матео Бруни каза, че резултатите от изследванията, направени през..

публикувано на 17.02.25 в 15:32
Весела Чернева, зам.-директор на на Европейския съвет за външна политика

Весела Чернева: Рано или късно Европа ще трябва да влезе в преговорите за Украйна

Участието на Европа е задължително в преговорния процес за мира в Украйна, защото в решението за омиротворяване ще бъде значително ключово дали ще имаме миротворческа мисия, или ще участваме във възстановяването  на Украйна, или ще помагаме на Украйна като кандидат за членство в ЕС. Това коментира в интервю пред БНР Весела Чернева,..

публикувано на 17.02.25 в 15:31

Марош Шефчович отива на визита в САЩ

Еврокомисарят по търговията Марош Шефчович ще бъде на визита в Съединените щати тази седмица, съобщи говорителката на Комисията Леа Зубер.  Точната дата ще бъде съобщена по-късно. Посещението има за цел да бъдат обсъдени възможностите за избягването на обявените от президента Тръмп мита за ЕС.  Зубер отхвърли обаче твърденията на държавния..

публикувано на 17.02.25 в 15:20

Радев прекръсти с указ Летище София на името на Апостола - Васил Левски

Със свой указ президентът Румен Радев даде на Летище София името на Апостола на свободата Васил Левски, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.  Така официалното наименование на аеропорта става Летище "Васил Левски" - София. В края на миналата година от транспортното министерство съобщиха, че редица проучвания показват, че..

публикувано на 17.02.25 в 15:15

Европейски лидери се събират на спешна среща за изработване на единна позиция за Украйна

Редица европейски лидери се събират на спешна среща в Париж за изработване на единна позиция за Украйна. В същото време руски и американски дипломати ще търсят в Саудитска Арабия решения на конфликта. Русия изпраща външния министър за преговорите за Украйна в Рияд Стив Уиткоф и Майк Уолц заминават за Саудитска Арабия във връзка с..

публикувано на 17.02.25 в 14:53