Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Насилие на работното място: КНСБ настоява за ратифициране на Конвенция 190

| Интервю
Снимка: БТА

"Мълчанието първо трябва да се наруши от държавата. Тя трябва да предприеме ход за ратифициране на Конвенция 190. Това нейно мълчание е неприемливо на фона на този траен проблем с насилието и разширяването на насилието в сферата на труда. КНСБ ще положи всички усилия, за да насърчи държавата за това, за да се вземат по-адекватни законодателни мерки за ограничаване на насилието на работното място".

Това каза пред БНР зам.-председателят на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ Виолета Иванова преди международния форум "Борбата на синдикатите с насилието и кибернасилието в света на труда в рамките на насърчаването и прилагането на Конвенция 190 на Международната организация на труда". На форума ще участват представители на 23 държави и 35 синдиката от Европа и Азия. 

"Конвенция 190 беше приета през 2019 г. В рамките на 7 години се разработва този документ. КНСБ очакваше да бъде подкрепена от страна на държавата, за да може да бъде една от първите държави, която ще ратифицира тази Конвенция. Уви, в рамките на 5 години все още не сме ратифицирали Конвенцията", обясни тя. 

По думите ѝ правителството отказва да я ратифицира поради решение на Конституционния съд по повод Истанбулската конвенция и използването в нея на понятията "джендър" и "пол". Понятието "джендър" в Конвенция 190 обаче не е споменато, подчерта Иванова и изказа мнение, че това решение трябва да бъде преразгледано. 

"Това мълчание на държавата води до задържане на процеса и лишаване от правото на всеки човек на работното място да работи без насилие и тормоз, включително основано и на пол", обясни тя в предаването "Преди всички". По думите ѝ в рамките на 5 години 45 държави са ратифицирали Конвенцията, като сред тях са Румъния, Гърция, Италия и Испания. 

"КНСБ продължава да настоява да се ратифицира. Този документ ще даде права, които са в сферата на труда и са в полза на работника. Тормозът и насилието на работното място се прехвърля и вкъщи и обратното. Искаме документ, който да бъде въведен и в националното законодателство. В нашия Кодекс на труда нямаме обосновка на понятието тормоз и особено сексуален тормоз на работното място. С ратифицирането на Конвенцията се налага и промяна в трудовото законодателство". 

Насилието и тормозът са различни понятия, напомни Виолета Иванова и посочи, че насилието се дефинира по скоро като физическо насилие и е разгледан в Закона за домашното насилие. Тормозът и сексуалният тормоз на работното място е залегнал в Закона за защита от дискриминация, но там те са много общи, смята тя.

Според нея Конвенцията ще обхване всички икономически дейности, дори и хората в сивата икономика, стига да докажат, че това деяние се е извършило на работното място. По думите ѝ след ратификация работодателят ще трябва да предвижда превенция и мерки за информираност относно насилието и тормоза на работното място. Тогава и работниците ще бъдат информирани и ще могат да сигнализират при такъв случай, отбеляза тя. 

КНСБ е направила проучване за сексуалния тормоз на работното място, което е показало, че този проблем все още остава скрит, защото не се осъзнава и не се коментира в обществото. Изследването показва, че насилието и тормозът на работното място са широко разпространени. Близо 18% от хората споделят, че върху тях е имало такова нежелано поведение, посочи Виолета Иванова. Според нея докладването за такъв случай е много рядко заради страха за работното място и неубедеността, че ще се постигне някакъв ефект. 

"Хората са по-затворени в себе си. Трудно се събира информация за сексуалния тормоз. У нас възприятията за такъв тормоз все още са част от нашата национална и корпоративна култура. Това поведение има вкоренени стереотипи, които се основават на народопсихологията, на социалните роли", коментира тя. По думите ѝ ако потърпевшите докладват за нежелано поведение, те се усещат застрашени, несигурни и безпомощни. Така темата остава на заден план, изтъкна тя. 

Цялото интервю на Силвия Великова с Виолета Иванова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

БДЖ: Не се движат влакове от Дъбово до Горна Оряховица

Не се движат влакове от Дъбово до Горна Оряховица, съобщиха от БДЖ за БНР. За пътниците е осигурен автобусен транспорт. Поради липса на напрежение в контактната мрежа не се движат и влакове по направлението Радунци - Дряново. За тях също е осигурен превоз с автобуси. Поради липса на напрежение в контактната мрежа между гарите Дебелец и..

публикувано на 26.12.24 в 13:04

Около 20 селища във Великотърновско са без ток, авария остави Свищов без вода

В област Велико Търново около 20 населени места са без електричество. Голяма авария на довеждащия водопровод спря водоподаването за Свищов. В областта няма затворени пътища и бедстващи хора. 25 населени места във Великотърновска област осъмнаха без ток, основно са в Еленския балкан, съобщи областният управител Ивайло Здравков. Екипи на..

публикувано на 26.12.24 в 12:59

В област Плевен обстановката е нормална за зимни условия

В област Плевен обстановката е нормална за зимни условия. Валежите продължават. Няма проблеми с пътищата от републиканската мрежа, каза за БНР областният управител Николай Абрашев, който е направил проверка за снегопочистването. "Към момента има около 30 машини налични и 20 в резерв. Има навсякъде пясък, луга и сол. Към момента няма..

публикувано на 26.12.24 в 12:59
Министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров

Лавров: Ще отговорим на украинските удари със западни ракети по граждански цели в Русия

Украйна неколкократно е поразила граждански цели в Русия със западни ракети и Москва ще отговори. Това заяви руският първи дипломат Сергей Лавров, ден след като Русия проведе мащабна въздушна атака по украинската енергийна инфраструктура в ранните часове на Коледа. Руските военни сами окачествиха атаката, довела до спирания на тока и..

публикувано на 26.12.24 в 12:38

Всички села в община Троян са без ток

Десетки населени места в област Ловеч са без ток заради аварии в електропреносната мрежа. Най-тежка е сигуацията в община Троян, къдено е прекъснато захранването във всичките 21 села, Още сутринта кметът на Троян Донка Михайлова свика Кризисния щаб заради тежката зимна обстановка в общината:  "Най-тревожно е това, че както всяка зима досега, имаме..

публикувано на 26.12.24 в 12:24

Столични квартали и населени места в София област остават без ток заради снеговалежа

Квартали в София и населени места в София област останаха без ток заради снеговалежа. Усложнената обстановка създаде трудности и за стотици туристи, които искаха да се наслаждават на зимни спортове във Витоша и Боровец. Още в ранните часове на деня от ЕРП Запад предупредиха, че заради паднали дървета в следствие на обилния снеговалеж редица..

публикувано на 26.12.24 в 12:23

С 50% поскъпва билетът за крепостта "Царевец"

С 50 процента поскъпва от Нова година билетът за посещение в крепостта "Царевец“ във Велико Търново и в средновековните църкви в архитектурния резерват Арбанаси. Туристите вече ще плащат по 15 лева за индивидуалните посещения. Семейният билет става 30 лева. Последното повишение на цените беше преди 4 години. Цените на енергоносителите,..

публикувано на 26.12.24 в 12:12