По данни на европейската статистика българите живеят по-дълго и в добро здраве в сравнение с гражданите на останалите страни членки на ЕС. България изпреварва средните нива на Съюза на фона на най-ниската очаквана продължителност на живот и нерешените проблеми в здравеопазването у нас.
"Това изследване на Евростат се извършва в България от Националния статитистически институт. Използва се въпрос, свързан с годините в добро здраве - дали пред последните шест месеца човек е имал увреждане, което да пречи на нормалния му начин на живот. Това е самооценка на собственото здраве и показва високата степен на оптимизъм у българина, както и че той не знае, че нещо не му е наред, защото не е ходил на профилактични прегледи.
Но България в класацията на Евростат за очаквана продължителност на живота през 2023 г. е на първо място по най-ниска очаквана обща продължителност. Това противоречи на това самоусещане".
Трудно е да се направи оценка на доброто здраве по изчистен статистически метод, обясни още тя в предаването "Хоризонт до обед".
"Това е метод, чрез който европейската статистика се опитва да оцени качеството на живот и как работи здравната система".
Ключовият въпрос е доколко профилактиката като такава съществува в България и до какви резултати води, обясни Георгиева.
"Профилактиката ни позволява да хванем едно заболяване в началото и да бъде лекувано с по-малко ресурси. Ако нещата се оставят, те се влошават освен чисто здравословно за човека, но и икономически. Всеки ден болничен престой е много по-скъп, отколкото каквито и да е изследвания от извънболничната помощ. Най-големият проблем е пациентът да остане увреден за дълго време и да не може да се грижи за себе си. Затова профилактиката е толкова важна чисто икономически.
Нямаме проблем с финансирането на такъв тип мерки и дейности. Това, с което имаме проблем, е реалното изпълнение на дейностите, включени в дадена програма".
Най-общото, което може да се каже за качествените системи на здравеопазване, е, че голяма част от тях са ориентирани към пациента, обясни еспертът и посочи, че това не може да се каже за системата в България.
"Системите за профилактика са изведени на централно ниво, в България по-скоро сме насочени към болничната помощ".
95% от лицата в България в момента са здравно осигурени по информация на Националната агенция по приходите, отбеляза също Георгиева.
"Може да изнесем определени видове дейности извън държавно-осигурителния модел, да бъдат въведени фондове, които да финансират отделно определени услуги. Когато имаме конкуренция на този пазар, има и избор от страна на пациента. На този етап обаче трудно би се случило практически".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три организации на Великотърновската организация на БСП заявиха решение за напускане на партията. "Процесите, които започнаха от преврата и премахването на Корнелия Нинова, всичко, което се случва в нашата..
Дневният център за деца и младежи с увреждания в Ловеч получи дарение - спортно оборудване. Средствата за закупуване на спортното оборудване са събрани чрез благотворителна групова тренировка хийт, поясни фитнес инструкторът Костадин Малинов, организатор на инициативата: "Децата да имат и те възможност до тренират. Те също имат нужда...
"Възраждане" искат да се замразят социалните плащания и увеличението на заплатите в МВР, МО и в университети, които вече са обещани да бъдат от 2025 г., за да се постигне 3% бюджетен дефицит в бюджета за 2025 г. Това обяви депутатът Цончо Ганев в интервю пред БНР след срещата с финансовия министър Людмила Петкова, на която са обсъждани..
Русия е използвала за първи път от нахлуването си междуконтинентална балистична ракета срещу Украйна. Това съобщиха украинските военновъздушни сили. Ракетата е била изстреляна рано тази сутрин от руската Астраханска област, която граничи с Каспийско море. Мишена е бил град Днипро в централната част на Украйна. Изстреляната ракета е..
Комисията по бюджетен контрол на Европейския парламент одобри единодушно кандидатурата на Илиана Иванова като български представител в Европейската сметна палата. Решението бе взето с тайно гласуване. Иванова, която в момента е еврокомисар за иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта, вече беше наш представител в..
Строително скеле на столичния булевард "Данаил Николаев" се е наклонило опасно вследствие на силния вятър в София. Няма пострадали хора, районът е отцепен, съобщиха от СДВР. Жълт код за силен вятър в цялата страна
Коледната ваканция за учениците в Габрово се удължава с един ден, след като със своя заповед кметът на общината обяви 3 януари 2025 г. за неучебен ден. От местната администрация информират, че решението е взето след проведено проучване, което сочело, че родители планират първият учебен ден след официално обявената ваканция 3 януари, петък, да е..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..
" Очевидно някои сили виждат в избора на председател на парламента борба за служебен премиер, борба за власт, борба за пачки, борба за пудели, борба..
Партийната система се девалвира от елитите на големите партии . Тази позиция изрази в интервю за БНР политологът Георги Киряков. "Това не е криза..