Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първан Симеонов: 50% ще изберат мястото, където България е - при западните ЕС и НАТО

| Интервю
Първан Симеонов
Снимка: БГНЕС

Макар доверието към НАТО в България да не е крещящо, то мъничко расте напоследък. Доверието към ЕС у нас е традиционно високо и то расте, това означава хващане за познатото, показва социологическо проучване на "Галъп интернешънъл Болкан" за нагласите на българите към ЕС и НАТО.

В предаването "Нещо повече" Първан Симеонов коментира резултатите:

"Българите правят ясен избор, той донякъде е предпоставен, но е недвусмислен. Въпросът, "ако трябваше да избирате Запад – Изток", отговорите са 50:30:20, което означава, че 50% ще изберат мястото, където България е в момента , 20 – друго място, а 30 ще останат.  Възрастните поколения са по-носталгични и търсят алтернативи. По младите поколения  харесват мястото, където България е, в западните клубове – ЕС и НАТО", каза Симеонов.

За 25%  колебаещи се той коментира, че поради това, че обществото ни е на кръстопът и има проруски сантименти в излишък, общество с православна традиция и културни връзки, и заради други причини, тези хора са по-податливи на пропаганда, посочи Симеонов.

И съобщи, че в проучването е направено експериментално проверка на отношението към различни страни, дадени като примери за глобални и европейски фактори. "Винаги Германия е №1", каза той.

Галъп: Избирателите на ДПС биха предпочели формация на Доган пред такава на Пеевски

Изследването е финансирано, поръчано и изпълнено от "Галъп интернешънъл Болкан" в началото на септември, сред над 800 пълнолетни българи, по метода "лице в лице".

"Изследването е част от редовен мониторинг за отношението към различните геополитически фактори и този път добавихме изрични въпроси", уточни директорът в социологическата агенция.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Франк-Валтер Щайнмайер

Президентът на Германия подписа промените за облекчаване на лимита на дълга

Президентът на Германия Франк-Валтер Щайнмаер подписа промените в основния закон на страната, целящи облекчаване на лимита на дълга, предаде ДПА.  Това се случва, след като двете камари на парламента гласуваха последователно за увеличаване на разходите за отбрана и за финансов пакет от 500 милиарда евро за инициативи в областта на..

публикувано на 22.03.25 в 13:30
Папа Франциск

Папа Франциск планира да се появи публично за първи път от пет седмици

Папа Франциск планира утре да се появи за първи път публично от пет седмици и да отправи благословия от прозореца на стаята си в римската болница "Джемели", където се лекува от двустранна пневмония, предаде Ройтерс, като се позова на Ватикана. Осемдесет и осем годишният Франциск бе приет в болницата на 14 февруари с тежка дихателна инфекция,..

публикувано на 22.03.25 в 13:20

Община Троян започва за поредна година благотворителна Великденска кампания

Община Троян започва за поредна година благотворителна Великденска кампания за подкрепа на възрастни хора и семейства, които са самотноживеещи, с ниски доходи, без грижа и внимание. Списъкът на нуждаещите се ще бъде изготвен с помощта на кметовете и кметските наместници по селата и социалните служби в Троян. В рамките на инициативата се..

публикувано на 22.03.25 в 13:09

23-годишен уби бившата си и направи опит за самоубийство

21-годишна жена е била убита в двора на къща в Трявна. Престъплението е било извършено в петък около 17 часа, информираха от Окръжната прокуратура в Габрово. От там посочиха, че предполагаемият извършител на убийството е 23-годишен мъж, с който починалата е живяла заедно преди време, но към момента двамата са били разделени. Той е..

публикувано на 22.03.25 в 13:08
Александър Велев

Александър Велев: Германия се нуждае от обновяване, за да запази челната си позиция като икономика

"Германия се нуждае от обновяване, от достигане на нови висоти, за да запази своята челна позиция в Европа и в света като икономика". Това обясни Александър Велев, бивш копеспондент на БНР в Германия, бивш генерален директор на Националното радио. Парламентът там одобри плановете за огромно увеличение на разходите , отхвърляйки по този..

публикувано на 22.03.25 в 13:00

Велико Търново отбелязва празника си

Велико Търново чества днес своя празник. Денят е посветен на победата в битката при Клокотница през 1230 година. "Денят на Велико Търново сплотява, градът е първият в България, който след освобождението избира историческа дата за свой празник. Да бъдем обединени", призова кметът Даниел Панов. "Когато сме обединени, постигаме повече. Нека..

публикувано на 22.03.25 в 12:52

Цончо Ганев: Решението на Киселова за разпускане на ПГ на МЕЧ е неправомерно

Решението на председателя на НС Наталия Киселова за разпускане на ПГ на МЕЧ е неправомерно, но и МЕЧ имат вина, като допуснаха да останат с 9 народни представители заради оставката на един от представителите си. Радостин Василев поиска оставката на председателя на НС Наталия Киселова Това коментира зам.-председателят на партия..

публикувано на 22.03.25 в 12:50