Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

20 години в очакване на закон за доброволчеството

| Репортаж
Снимка: БГНЕС

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа.

Законът за доброволчеството регламентира статута на доброволците при участие в спасителни действия, за да могат доброволците да бъдат защитени от некоректни работодатели. Законът описва какви са правата и задълженията на доброволците. Формулира се какво е краткосрочно и дългосрочно доброволчество, въвежда се и опцията за сключване на писмен договор, както и въвеждане на доброволческа книжка. Нормативният акт би трябвало да осигурява инвестиции в обучението на доброволци и безопасна среда за работата им, но основната цел е да се насърчи доброволческата дейност в страната. 

Скорошно социологическо проучване показва, че само 34% от българите са участвали някога в доброволческа инициатива. Според представители на доброволческия сектор все по-малко млади хора проявяват интерес към безвъзмездната работа в полза на обществото. Не липсват изключения. Такъв положителен пример е Радостина Йорданова, доброволец във Видин към най-голямата хуманитарна неправителствена организация – БЧК.

"Доброволчеството не е загуба на време. Трябва да има желание, нищо друго не се изисква. Някои смятат, че е скучно. Не е скучно", разказва тя.

Снимка: Незабравка Кирова

"Да си доброволец към Младежкия червен кръст дава не само знания, но и опит, нови запознанства, умения. Има неща, които не се учат в училище, а само тук", споделя своите впечатления от доброволческата дейност на днешните млади хора Галина Йорданова, главен специалист към БЧК – Видин, координатор на местната структура на младите червенокръстци. Йорданова е категорична, че демографската криза и намаляващото население на града дават своето негативно отражение.

"За съжаление тези, които напускат училище, напускат Видин и отиват да учат в големите градове. След тях идват нови млади, малки доброволци и тази бройка се задържа, но би ми се искало да има повече."

23-годишният Ивайло Петков от Видин има вече над 10 години опит в доброволческа дейност. Придобитите умения са се оказали спасителни дори за неговия живот, когато един ден се оказал с критично затруднено дишане.

"Мечтата ми беше да се науча да спасявам човешки живот. Като малък аз самият щях да се удавя. Един човек, който след години се превърна в мой инструктор и ментор във водното спасяване, той ме спаси. Тогава си казах – един ден ще стана спасител. В съвременния свят наблюдавам тенденция на уронване на цялостната ни морална система. Хората са увлечени от материалното. Не мога да се примиря с това. Направи нещо, което да е полезно и за другиго, освен теб!"

Дебатът за български Закон за доброволчеството тече от близо 20 години. В Народното събрание вече отлежават три различни законопроекта, но нито един от тях не стигна до пленарната зала в 50-ия парламент. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39