Средната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов, изследването дава по-широк поглед, при който важните детайли често се губят.
"Бих разгледал някои по-особени детайли, да кажем, доколко показаните резултати, че младите българи напускат по-късно родителския дом в сравнение с техните връстници европейци, важи ли това за нашия град например, за нашия регион. Ако погледнете в края на всяка седмица 3-4 автобуса с млади хора заминават и напускат родния си край. Отиват по други населени места да си търсят препитанието. Не бих приел като чиста монета тези резултати."
Имат значение начинът на живот на обществото, състоянието на икономиката, образованието и здравеопазването, както и културното и историческото наследство, смята психологът.
"Показателни са резултатите, че младите хора от северните държави - от Финландия, от Норвегия, от Швеция са по-активни в напускането на родителските домове. Аз си направих труда да погледна и други изследвания в рамките на Евростат, свързани с удовлетворението и индекса на щастие. Оказва се, че богатството на една държава и на едно общество невинаги е фактор, който дава усещането за удовлетвореност и за щастие. Тази кратина навява на други размисли.
Родителите са хората, които са длъжи "да скъсат" тази връзка, отбелязва психологът.
Според Николай Нетов, фактът, че българите трудно напускат дома на родителите, не трябва да се тълкува като негативен. Той допълва, че между собствената удовлетвореност, чувството за щастие и семейството, което включва и близостта с родителите, има пряка обвързаност.
Българите търсят самостоятелно жилище, когато те самите създават семейство или са готови на тази стъпка, отчита Стефан Филаретов, мениджър в агенция за недвижими имоти и уточнява, че половината от сделките във видинския офис са именно такива.
"Българинът, винаги майка му и баща му се грижат за него. След като завърши училище, кандидатства за студент. Издържат го като студент, след това му закупуват жилище. Грижат се за него, докато стане на 40, но това се променя. Все повече млади семейства си търсят жилище, защото са различни възрасти, генерации с различно мислене, не могат да живеят в един дом, гледат да се отделят. 50% от сделките ни са с млади хора, на които тепърва предстои да са заедно или са с граждански брак."
Според видинчани, младите хора остават зависими от родителите дори и след 30-годишна възраст, защото нямат финансова стабилност:
"Младите хора напускат дома си, когато отидат да учат, след като завършат училище, а докога родителите ги спонсорират и им дават пари, това дали се води откъсване, или не от дома, но мога да кажа. Вместо децата да помагат на родителите си, родителите продължават да им помагат до последно."
"Българинът се характеризира с това, че полага грижи за децата почти до края на живота си. Трудно му е да ги отдели от една страна, от друга страна в съвременните условия за младите хора е много трудно да се отделят, дори и да искат - те и родителите им, защото заплатите на младите специалисти са ниски. Те нямат възможност да поемат всички разходи, които са необходими, за да се отделят. Определено не е добре, защото трябва да се формира самостоятелност, а тя не се формира. Това е затворен кръг, в който се върти българинът. Няма излизане от него, докато не се подобрят условията на живот, на труд."
В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..
" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ". Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..
Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..
От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева. "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..
Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София . "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..
Снимки: БТА
За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
"Това, че ловни дружинки, примерно, се събират и стрелят по кенчета и шишета трябва да го квалифицираме, че едва ли не са паравоенни структури ли?"...
Роднини от двете страни на границата чакат да се възстанови вековен маршрут, който свърза Родопите с Беломорието . На границата при Рудозем отдавна..