Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

23-тата национална среща на фондация "Медии Общество Семейство Традиции"

Д-р Перчева: 3D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза

д-р Александрина Перчева
Снимка: Тони Тончев

Месец октомври е обявен за месец на борбата с рака на гърдата – време за осведоменост, превенция и грижа за женското здраве. 

"3D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза, каза за "Хоризонт" д-р Александрина Перчева, един от водещите мамолози и специалисти по образна диагностика в България. 

Тя участва на 23-тата национална среща на фондация „Медии Общество Семейство Традиции“ (МОСТ), проведена в "Албена" под наслов "Географски неуравновесеното медицинско обслужване – проблеми и прогнози". Тя представи лекция на тема: "Пред прага на решението – когато ви кажат, че имате рак на гърдата".

Говорят експертите: Кога ще се остойности трудът на медиците?

Да бъде улеснен достъпът на пациенти от малките населени места до специализирана лекарска помощ

Тя поясни какво представлява плътната млечна жлеза и защо тя може да се окаже предизвикателство за диагностика чрез обикновена мамография. 

"При тези жени с плътна млечна жлеза предимството на 3D мамографията е, че тя дава разглеждане на всеки от слоевете на органа, листче по листче, като това позволява на мамолога да види дори съвсем малък тумор

Контрастната мамография дава възможност за точна локализация на туморите. 

Магнитният резонанс, като метод за диагностика на рак на гърдата, е високоспециализирано изследване, което се използва, като с двата предходни метода специалистите не могат да отхвърлят или потвърдят диагнозата. Тогава се провежда това изследване, поясни д-р Перчева.

23-тата национална среща на фондация „Медии Общество Семейство Традиции“ (МОСТ)

По думите й, когато се установи злокачествено заболяване на млечната жлеза, се пристъпва към изследването биопсия. Тя се провежда под мамографски или ехографски контрол, и от тълкуването на патоанатома на материала, се установява видът тумор, което е решаващо, за да се назначи последващото лечение на пациента, поясни д-р Перчева. 

Следва назначение на Онкокомитет, в който всеки пациент се разглежда индивидуално, като водещо е мнението на онколога. 

"Органосъхраняващата операция означава, че не се ампутира цялата гърда, което е възможно само при ранно диагностициране на заболяването. Това са съвременните тенденции, за да се съхрани емоцията и физиката на жената, като този тип операции се прилагат успешно при тумор около и под 2 см., посочи д-р Перчева.

Тя посъветва всички жени от 25 години нагоре всеки месец да проверяват за бучка на гърдата у дома. При жени с наследственост, добре е да се посещава мамолог от 6 до 12 месеца и то на възраст между 35 и 40 годишна възраст. При жени над 40 години се прави мамографско изследване на всяка втора година. Това е златният стандарт за ранна диагностика на рак на гърдата в световен мащаб, допълни д-р Перчева.

По думите й, мъже с рак на простата или различна сексуална ориентация, които приемат хормонална терапия, също се препоръчва мамографско изследване на гърдите. 

НЗОК стартира кампании за рака на гърдата и на маточната шийка

Д-р Перчева е носител на наградата на Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания.

Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Борисов

Борисов приветства очакваното решение за пълноправно членство на България и Румъния в Шенген

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов приветства очакваното решение за пълноправното членство на България и Румъния в "Шенген". Пред партийни симпатизанти в Дулово, Силистренско, той благодари на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен за "спазеното обещание": "Искам да благодаря и на председателя на Европейската комисия...

публикувано на 22.11.24 в 20:03
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01