Петя Алтимирска разказа как ще се промени от тази академична година обучението по специалността ветеринарна медицина в Лесотехническия университет.
"Ветеринарната медицина изучават физиология и патофизиология и в упражненията по тези два предмета всъщност се използват тези различни видове животни, като животните са морски свинчета, зайчета, мишки, жаби и плъхове. Това, което всъщност ние направихме, е, че предоставихме лаптопи на Лесотехническия университет с подходящ софтуер, който напълно ефективно и иновативно успява да замести опитните животни, да помогне за усвояването на същити умения, които всъщност тези упражнения са давали на студентите. Има и още специалности, по които предстои също да се разработят алтернативи, които да заместят опитните животни. Те ще бъдат допълнителни", посочи тя.
Председателят на сдружение "Кампании и активизъм за животните в индустрията" подчерта, че успехът е резултат от работата с други организации за защита на правата на животните.
"Ние работим в партньорство с още три неправителствени организации. Едната организация се нарича "Доктори срещу експерименти върху животни" (Doctors Against Animal Experiments). Тя е германска организация. Друга организация има, която се нарича "Интерниш" (InterNICHE). Те се занимават основно с алтернативите в образованието на опитните животни и още една организация има, пак отново германска, която се занимава точно с фондонабиране за опитните животни. Всъщност от тях идват лаптопите, но с подкрепата, със съдействието на "Доктори срещу експерименти върху животни". Работата е на доста хора по веригата, за да може ние всъщност да спасим тези 500 животни, всяка година, за които говорим, но едва ли ще се спре с това", разказа Петя Алтимирска.
Тя обясни също, че разговори за промяна в обучението се водят и с Тракийския университет в Стара Загора.
"Тракийският университет наистина е много напред във въвеждането на алтернативи, но все пак той си остава университетът с най-голям брой опитни животни, които се използват за образование, така че там има наистина много работа все още. Похвално е, че те имат много добри практики. Имат такъв център, който е специално разработен за въвеждането на такива практики, така че при нас комуникацията с представители на Тракийския университет върви. Въпрос вече на решение от тяхна страна е да видим по какъв начин те ще приемат тези алтернативи, които ние предлагаме", каза председателят на КАЖИ.
Активистът разказа също и за първата конференция в България за наука без опитни животни, организирана миналата година в София.
"Това, което направихме през миналата година, което стартира тази кампания "Наука без опитни животни" беше една конференция, на която ние поканихме всички университети, които използват опитни животни. Доста голяма част откликнаха и изпратиха свои представители. На тази конференция бяха представени алтернативи. Бяха представени много добри практики в други университети, в които вече опитните животни са минало. Ние ще продължим да работим за тази комуникация в академичните среди, за да свържем учените и експертите, и ще помогнем възможно най-много за въвеждане на иновативни наистина неща, които само ще допринесат, само ще са в плюс за науката и за образованието", заяви Петя Алтимирска.
От Сдружение КАЖИ не се ограничават само с работа за спиране на използването на опитните животни, а имат и други кампании.
"Една от тях, която е много популярна, е за прекратяването на фермите за ценни кожи и продажбата на продуктите от такива ферми, продажбата на ценни кожи в целия Европейски съюз, но и в България. Както знаете, може би повечето хора ни свързват с тази конкретно кампания. Има значителен напредък в тази кампания на национално ниво. В България има само една ферма. Беше издадена заповед за прекратяване, за забрана на развъждането и на вноса на американска норка. Води се дело, в което ние участваме. Законопроектът за забрана също беше внесен шест пъти в последните няколко парламента, но стъпките, по които вървим, са задължителни и те водят до успех. Другите ни кампании са свързани с прекратяването на клетъчното отглеждане на кокошки носачки, с прекратяването на угояването на патици за затлъстен дроб. Това е тази практика, наречена гушене, която е България, за съжаление, е много популярна и се практикува от много фирми", обясни Петя Алтимирска.
Във връзка със Световния ден за защита на животните на 4-ти октомври и Деня на селскостопанските животни на 2-ри октомври сдружението организира миналата неделя (6-и октомври) за шеста поредна година благотворително бягане за животните. Инициативата беше подкрепена и от други организации, които са ангажирани със защитата на правата на животните.
Автор на останалите снимки в пубикацията съгласно поредността им в статитяа: Pixabay/Alexas_Fotos; Pixabay/Josch13; Сдружение КАЖИ - снимката е от "Бягане за животните" през 2023 г.
Очакват се промени в законодателството на Европейския съюз за отглеждането на животните в селското стопанство. Това заяви за БНР Петя Алтимирска , председател на Сдружение КАЖИ - "Кампании и активизъм за животните в индустрията" във връзка със..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден", по случай Световния ден на селскостопанските животни и в навечерието на Международния ден за защита на животните, обсъдихме важни теми, свързани с отношението към животните и практики, които би..
Втори октомври е Световен ден на селскостопанските животни. Отбелязва се от 1983 година по инициатива на Движението за правата на селскостопанските животни (FARM), за да се обърне внимание на проблемите, свързани с жестокото отношение спрямо..
"Светът е и техен дом" е темата на днешния Световен ден на животните. Събитието се отбелязва за 99-а година и цели да привлече внимание към желаните стандарти за хуманно отношение към животните. Инициативата за празника е на писателя и кинолог..
За шеста поредна година на езерото Ариана в Борисовата градина в София ще се проведе благотворително бягане за животните . То е организирано от сдружение КАЖИ - Кампании и активизъм за животните в индустрията . Бягането се провежда във връзка със..
За шеста поредна година в парк Борисова градина в София се проведе благотворително бягане за животните, организирано от сдружение КАЖИ - Кампании и активизъм за животните в индустрията. Бягането се организира във връзка със световния ден на..
По повод Световния ден на селскостопанските животни, който отбелязахме на 2-ри октомври и предстоящия на 4 октомври Световен ден за защита на животните, Сдружение „Кампании и Активизъм за Животните в Индустрията“ /КАЖИ/, организира „Бягане за..
В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета..
" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ". Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на..
Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в..
От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р..
Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София . "Идеята за изложбата е продължение на проекта..
Снимки: БТА
За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
"Това, че ловни дружинки, примерно, се събират и стрелят по кенчета и шишета трябва да го квалифицираме, че едва ли не са паравоенни структури ли?"...
Роднини от двете страни на границата чакат да се възстанови вековен маршрут, който свърза Родопите с Беломорието . На границата при Рудозем отдавна..