Това каза пред БНР един от учредителите на Българския хелзинкски комитет Красимир Кънев преди заключителната конференция на проекта "Равни - заедно", който има за цел да укрепи гражданските организации на уязвимите общности в България, за да противодействат на дискриминацията, нетолерантността, сегрегацията, езика на омразата, престъпленията от предразсъдъци. Събитието ще събере на едно място представители на едни от най-уязвимите малцинства в България – роми, ЛГБТ-общности, мигранти, както и публични власти и правозащитни институции. Проектът е съфинансиран от ЕС по програма "Граждани, равенство, права и ценности". Той е изпълняван от партньорски правозащитни организации от България и Швеция с водещ партньор БХК.
В рамките на проекта е направено изследване, което да очертае картината на развитие на проблема с престъпленията от предразсъдъци и реч на омразата – от началото на демократичните промени до сега, посочи Кънев. По думите му таргетите на престъпленията от омраза се менят в годините:
"Някога са били турците, после ромите, след това са ЛГБТ-хората, мигрантите продължават да бъдат таргет на този тип деяния. От друга страна виждаме реакциите на международните организации".
Мигрантската криза беше големият двигател на отприщването на тази реч на омраза и престъпления от омраза към тази група, отбеляза Кънев в предаването "Преди всички".
Според него по-голямата видимост на тези групи е отпушила реакция срещу тях.
Тактиките на опонентите на малцинствата също се променят, но не може да се каже, че старите тактики са забравени, коментира също той и обясни: "Ако се открие някакъв простор, социален или политически, тези стари тактики се възраждат".
По думите на Красимир Кънев речта на омраза се приспособява към новите форми на комуникация. Тя прониква в социалните мрежи, в неформалното интернет общуване, прониква и чрез политически партии, изтъкна той.
В рамките на днешната конференция ще бъдат обсъдени и законодателни изменения и мерки за системно прилагане на действащото законодателство относно престъпления от предразсъдъци:
"Има някакви закони, които не се спазват, но има и необходимост да се създадат нови закони. За съжаление, в България те се създават, когато стане някакъв проблем, основно на международно ниво. Ние не трябва да чакаме да ни осъди Страсбург, за да направим промени, от каквито има остра нужда – и изменения в наказателното законодателство, и изменения в другото законодателство, което се справя с другите форми на реч на омразата. Трябва системно да подходим към този проблем и да направим системни промени. Има проблем също със статута на някои от институциите, които се занимават с реч на омраза, например Комисията за защита от дискриминация. Тя не е независим орган и го доказа в своите решения".
На събитието ще бъде представена и Бялата книга, която включва предложенията за законодателни изменения.
Цялото интервю на Веселина Миланова с Красимир Кънев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.
В Дупница събират средства чрез дарения за над 600 хил. лева за ремонт на детското отделение на общинската болница, казаха от местната управа. Общината ще дари 100 000 лв. - дивидента от печалбата на самата болница, за което се очаква съветниците да гласуват решение на предстоящото си заседание. Условията, при които са настанени при..
От болница "Пирогов" е изписано 15-годишно момиче, пострадало в пожара в град Кочани в Република Северна Македония. Момичето, което беше с тежки изгаряния, беше прието в болницата, след като там вече бяха настанени осем пострадали от Кочани. В България на лечение остават 14 от пострадалите в пожара, възникнал в увеселителното заведение...
С възпоменателна церемония в София беше отбелязан Денят на Тракия и 112-ата годишнина от Одринската епопея. Превземането на Одрин от Втора българска армия през 1913 година слага край на Балканската война и носи свободата на тракийските българи. Отбелязваме Деня на Тракия и 112 години от Одринската епопея На 26 март България отбелязва..
Как днешните студенти търсят работа? Намират ли допирни точки с потенциалните работодатели и налагат ли се нов тип отношения между бизнеса и академичната младеж? Панаирът на професионалната реализация в Американския университет в България е място, където може да се намерят отговорите. 40 национални и международни компании от..
Министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет е написал началния час на планирано убийство на боец на хутите в Йемен на 15 март, както и други детайли за предстояща вълна от американски удари, според скрийншот от чат, публикуван днес от сп. "Атлантик", предаде Ройтерс. Хегсет неколкократно отрече да е писал в групата за военни планове, докато..
Кюстендилското село Вуково получи бонус от 15 000 лева от британска продукция, снимала филм край селото, съобщиха общинари от Бобошево. Селото ще получи и наем от 3 300 лева за единствения мост на река Струма, където две седмици вървяха снимките на английска филмова екшън продукция. Съветниците в Бобошево решиха кметът на общината Стефан..
Правителството одобри финансиране на Министерството на здравеопазването за 2025 г. за извършване на плащания за тази година в размер на 1 529 140 лв., съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет. Те са за изпълнение на дейности по сключения договор за купуването на медицински хеликоптери и изграждане на система за оказване на спешна..
Православната църква празнува един от големите християнски празници - Благовещение. Празникът е спомен за радостното библейско събитие, при което..
Намирам атаката срещу МЕЧ за изключително глупава. Това заяви пред БНР Татяна Дончева, юрист, политик, лидер на Движение 21. "Измислена атака!..
Турция преминава през сериозна политическа криза , предизвикана от ареста на бившия кмет на Истанбул и водеща опозиционна фигура Екрем Имамоглу...