Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За посетителите е разработено приложение за добавена реалност

РИМ - Пазарджик показва най-старото обработено злато в света

Обновената зала "Археология" е ултрамодерна, с интерактивна техника

| Репортаж
Снимка: БТА

Регионалният исторически музей в Пазарджик за първи път представя първото обработено злато в света, открито в селищната могила Юнаците. Уникалната находка е изложена в напълно обновената зала "Археология", която чрез най-новите технологии представя по интересен и съвременен начин периодите от праисторията, античността и средновековието. Залата е със специална акустика, модерен дизайн и защита. Стойността ѝ е 1 365 000 лева.

Регионалният исторически музей в Пазарджик влезе в 21-ви век, обяви при откриването на обновената зала "Археология" Борис Хаджийски, директор на музея и председател на Сдружението на музеите в България. Външното финансиране - над 800 000 лева, е  осигурено по финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство след изготвен успешен проект.

За първи път музеят влага и собствени средства - революция в музейното дело, като това става възможно, след като Сдружението на музеите, след двегодишна битка успя да увеличи многократно не само държавните средства за музеите, но и за читалищата в страната.

Сред стотиците находки, които се показват за първи път в обновената зала "Археология", е най-старото обработено злато в света - на 7 хиляди години.

Изложените керамични съдове са с невероятни форми и запазена цветна украса. Някои от тях приличат на изящни чаши за кафе, с остро дъно. Предполага се, че идеята е била да се поставят върху пясъка, вероятно на брега на река Тополница, където е било разположено праисторическото селище. За да побере повече артефакти, новата зала е на две нива.

Стотиците антични монети, които за първи път се показват, разкриват владенията и част от начина на живот на тогавашните обитатели. На специална стена са показани каменните плочи с божества, тракийският конник, трите нимфи. Уникалното на тази зала е, че посетителят сам може да избере къде да фокусира вниманието си, според собствения си интерес.

Снимка: БТА

Изготвено е приложение за добавена реалност – така посетителите могат да влязат и да разгледат например една праисторическа къща или Равногорско съкровище върху кон, разказва авторът на проекта Гергана Михайлова.

"Оброчната плоча с трите нимфи, сканирайки я с телефона, посетителят може да види как оживяват трите нимфи. В една от витрините има бронзова украса на колесница. Посетителите чрез приложението за добавена реалност могат да си поставят на пода една колесница, която да завъртят, за разгледат къде и как са били поставяни апликациите."

"Имаме съчетание между витрини с предмети, информационни табла, които са изключително красиви и качествено направени, както и интерактивна техника, за всекиго по нещо", изтъква музейният директор Борис Хаджийски.

На електронна стена са изложени експонати, които се намират във фондохранилището. На петметров екран в полукръг - формат амфитеатър, ще бъдат показвани филми.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боян Минчев

Боян Минчев шекерджията - живо съкровище, вписан за нематериално културно наследство

Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство .  Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..

публикувано на 21.12.24 в 07:00

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.12.24 в 21:29

В смолянското село Арда възстановяват тъкачеството

В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...

публикувано на 16.12.24 в 06:59

В Балчик работи първият у нас дом за котки

Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..

публикувано на 16.12.24 в 06:27

В Израел бе показана книга от 16 век, в която Спасителят е представен като пътешественик и проповедник

Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..

публикувано на 15.12.24 в 05:49