Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Италианци споделят опита си за опазване на културно-историческото наследство

| Репортаж
Снимка: Архив

В световния ден на архитектурата България беше домакин на втория международен форум "История и бъдеще – Световното културно историческо наследство на Италия и България". Форумът се организира под патронажа на Министерството на културата в България и има за цел да покаже и обмени добри практики, свързани с опазването и подобряването на обектите на ЮНЕСКО. 

Зад инициативата стои италианската страната в лицето на Италианското посолство, Конфиндустрия Българя, Италиански културен институт, Камара на архитектите в България и Камара на строителите.

Знаете ли какво е общото между църквата "Санта Мария деле Грацие" и Боянската църква, "Камъните на Матера" и "Ивановските скални църкви"? И четирите обекта са в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО, припомни заместник-министъра на културата Амелия Гешвва.

Председателят на Конфиндустрия България Роберто Санторели подчерта, че за италианците е много важно да споделят своя опит в опазването и реставрацията.

Един от обектите на ЮНЕСКО в Италия е центъра на град Матера. Само преди 20 - 30 години това е било едно изоставено място, но благодарение на частни инициативи днес се посещава от милион туристи годишно.

"Когато Матера беше обезлюдена през 1950 г. всички смятаха, че Матера е праисторическо място, защото беше пълна с пещери и някои хора дори все още живееха в тези пещери. Матера имаше много лоша репутация като място, от което трябва да се срамуваме, защото там хората все още са живели в праисторически условия",разкзва Франаческо Фоскино, който е роден и израснал в Матера, а днес работи за неговото опазване и популяризиране.
И допълва:
"Днес 70 години по-късно ние разбрахме, че в действителност Матера е прекрасен град с прекрасно наследство. Нищо праисторическо няма, пещерите не са естествени пещери. Те са правени от хората през Средновековието по различни причини – за винени изби, за църкви, за складиране на храна, за съхранение на лед. Понякога са били използвани за къщи. Но беше важно хората да открият истинското наследство което Матера притежава, не само митът, че е праисторическо място, което всички познаваха от 1950та. Така че това беше голямо усилие за хората от Матера да покажат какво всъщност представлява нашето наследство."
Друг интересен опит, за който разказа Микаела Палацо от Италианското министерство на културата е свързан с реставрацията на емблематични стенопис на Леонардо Давинчи - "Тайната вечеря" в манастира "Санта Мария Деле Грацие" в Милано.

В момента работата е съсредоточена най-вече върху предотвратяването на щети по фреската. Реставрацията на "Тайната вечеря" продължава цели 20 години, което освен много работа и време, е отнело и много средства.  За реставрирането на стенописа на Леонардо Да Винчи са използвани най-модерните технологии за времето си.
Сътрудничеството между България и Италия в областта на опазването на културното наследство е отдавна. Обмяната на опит и добри практики досега е имало за реставрацията на Свещарска гробница, Боянската църква, Ивановските скални църкви и други обекти на ЮНЕСКО. 

Но най-важното послание на форума е, че мисията по опазването на културно-историческото наследство е мисия на всички, заяви директорът на Националния институт за недвижимо културно наследство арх. Петър Петров.
Подробности чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Родители на загинали деца на пътя на протест, искат справедливост за смъртта на 15-годишния Филип

Родители на деца, загинали на пътя и представители на сдружението "Ангели на пътя" се събраха пред Съдебната палата в София с искане за справедлив процес по делото за смъртта на 15-годишния Филип Арсов. Те настояват и за по-бързи резултати от разследванията и повече лаборатории за тестове. Протестът днес е по повод заседанието по делото за..

публикувано на 19.11.24 в 10:00

Един от пострадалите при падането на скеле в София работници остава в много тежко състояние

Пострадалият при инцидента с пропадналото скеле работник, който беше настанен в "Пирогов", остава в много тежко състояние, съобщиха от болницата. Един човек загина, а още четирима пострадаха при рухване на скеле в София Мъжът беше опериран по спешност след инцидента в неделя вечерта. Той е с тежка двустранна гръдно-коремна травма и..

публикувано на 19.11.24 в 09:49
Огнян Атанасов, вицепрезидент на КНСБ

Огнян Атанасов: Годишно поне 20-30 души от строителството губят живота си след злополуки

"За съжаление, поредният смъртен случай в строителството. Годишно поне 20-30 души от строителството губят живота си точно поради такива причини , а и не само".  Това заяви пред БНР вицепрезидентът на КНСБ Огнян Атанасов относно тежкия инцидент в София, при който загина един работник, а други пострадаха. След проверка стана ясно, че и..

публикувано на 19.11.24 в 09:47

Добро ваксинационно покритие срещу грип в Ямбол

Остава висок броят на пациентите с грип и простудни заболявания в Ямболска област. 140 са новите случаи само за последната седмица в извадка от практиките на шестима лични лекари. От здравната инспекция напомнят, че все още има време за поставянето на противогрипна ваксина. Най-засегнати от простудните заболявания са бебетата и децата до..

публикувано на 19.11.24 в 09:30

Негодна за пиене вода в детска градина във вълчедръмското село Златия

Замърсена с колформи вода и хром в детска градина в село Златия установи проба на Регионалната здравна инспекция в Монтана. В Горна Вереница също има бактерии, а водата е с отклонения и по мирис. От дълго време водата във вълчедръмското село Златия не отговаря за питейно-битови нужди по показател хром. При изследваната водна проба от детска..

публикувано на 19.11.24 в 09:26
сградата на Община Пазарджик

Общинският съвет в Пазарджик пред нов блокаж

Общинският съвет в Пазарджик е пред блокиране заради разделение на гласовете по важните за общината проблеми. За пореден път общинските съветници се разделиха по искането за предсрочното отстраняване на председателя на местния парламент Найден Шопов, внесено от общинския съветник Благо Солов с мотив конфликт на интереси. Местните..

публикувано на 19.11.24 в 09:15

МВР в протестна готовност. Опасяват се от замразяване на заплатите

Синдикалната федерация на служителите в МВР (СФСМВР) е в протестна готовност. Поводът: опасения от замразяване на заплатите. "Искаме много ясно политиците да заявят своето отношение ", каза пред БНР Илия Кузманов, председател на синдиката. Ако политическите партии не излязат със становище, което ще защитават в пленарна зала, предстои "..

публикувано на 19.11.24 в 08:54