Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фондация "Предай нататък" създава радост за възрастни хора от общински домове

| Интервю

Фондация "Предай нататък" започва два проекта в полза на възрастни хора, живеещи в общински домове. Те са насочени към подобряването на емоционалното, физическото и психическото здраве на обитателите на тези домове.

"Ментално здраве" и "Отново на 20 с песни и танци" се осъществяват с подкрепата на друга организация - фондация "BeCause". Изпълняват се пилотно в Добрич и София.

Ваня Ананиева и Георги Малчев; Снимка: Юлияна Корнажева

"Преценихме, че това са двете активности, които биха зарадвали възрастните хора в домове. И двете активности се водят от професионалисти, не са импровизирани", обясни пред БНР Ваня Ананиева, съосновател на "Предай нататък".

Помагайки на над 13 дома, виждаме, че има домове, които са много отворени, и други – които чакат да видят как се случват нещата и се увличат от други, отбеляза другият съосновател на фондацията – Георги Малчев.

Единият проект включва ментална аритметика – забавна математика. Форматът е забавен, а хората са ентусиазирани да участват в тези "уроци", отчитат от фондация "Предай нататък".

"Не всички искат да участват, но всички искат да гледат. Имаме голяма група хора, които участват, останалите са наблюдатели. Едно от най-важните неща е да поддържаме мозъка буден. Ефектът е на метаниво, метапрограма – мога да направя още нещо, а не просто - един час съм решавал нещо."

Другият проект е посветен на народните танци, като танцуват хора от 65 години нагоре.

"Има домове, в които имат вечеринки, клубове по танци, някои хора се обличат в костюми, в носии. Много докосващо!", коментира Георги Малчев.

През тази година фондацията е зарадвала дамите от домове по случай 8 март, а през лятото в някои от домовете с помощта на доброволци е бил организиран "сладоледен ден". Правят се още посещения на театър и на море.

Инициативата "Синьо лято" се реализира за втора година.

"Има такива, които никога не са виждали морето и го направиха за първи път", подчерта Ваня Ананиева.

За целта фондацията набира дарения, а домовете намират място, което техните потребители да посетят.

"След като открият мястото, ние го финансираме. Това, от което имаме нужда за "Синьо лято", са дарения. По всяко време може да се праща. По всяко време може да се види какви средства са събрани за въпросната кампания."

Предстои и коледна работилница, в която ще се изработват картички и подаръци за възрастните хора.  

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

Снимки: Фондация "Предай нататък"

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06

Най-голямата ямболска църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне храмовия си празник с реставрирани икони

Най-голямата  ямболска  църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне, след по-малко от месец,  храмовия си празник с реставрирани икони. Зографът Андрей Крясков е посветил своя талант, опит и знания за възстановяването на светите образи в иконостаса на катедралния храм. Андрей Крясков е на 33 години,  роден е в молдовския град Тараклия, но от 17..

публикувано на 10.11.24 в 06:36

Лаборатории по ИИ вместо старите компютърни кабинети – кога?

Могат ли модерни училищни лаборатории с изкуствен интелект да заменят старите компютърни кабинети? Има достатъчно порив в образователната система това да се случи , смята д-р Александър Ангелов, управител на Центъра за творческо обучение. От 2008 г. центърът работи в областта на образователната трансформация. Ангелов е член на комисията за..

публикувано на 07.11.24 в 11:23

Защитеното училище в Бабинци – дом и мисия за оцеляване на селото

Днес се навършват 190 г. от рождението на Любен Каравелов – виден български революционер, поет, писател, журналист, етнограф. Името на Каравелов носи едно от най-малките училища в България, в което учат едва десет деца - това във високопланинското тетевенско село Бабинци, намиращо се на 1100 метра надморска височина. Училището чества своя..

публикувано на 07.11.24 в 10:28
Норвегия

По бреговете на цветна Норвегия през обектива на Валери Бобенков

"Винаги бяхме плавали по топли морета, Норвегия стоеше малко настрани , за нея не се говори много, но когато разбрахме със съпругата ми за круиз от Хамбург по бреговете на Норвегия, веднага я убедих да се запишем за това пътуване", разказа в предаването "Нощен хоризонт" фотографът  Валери Бобенков , който обича да пътува.  Това лято през..

публикувано на 07.11.24 в 10:11