Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Без консенсус между бизнеса и синдикатите за увеличаване на минималната заплата

Снимка: Ани Петрова

Няма консенсус между бизнеса и синдикатите по темата за увеличаването на минималната работна заплата от догодина. Националният съвет за тристранно сътрудничество обсъжда проекта на правителствено постановление за повишение на това възнаграждение от 1 януари на 1077 лева вместо сегашните 933 лева.

Според Кодекса на труда размерът на минималната заплата е 50 процента от средната брутна за страната за период от 12 месеца. Бизнесът е против с аргумента, че размерът на заплатата не е адекватно изчислен.

 "Защото се награждават всъщност най-лошо работещите, с най-ниска квалификация, с най-лоши трудови навици, се награждават за сметка на тези със средна квалификация, в някои икономически дейности и в някои области и с висока квалификация. И затова - връщам се оттам, където започнахме, ние предлагаме да не се определя нов размер на минималната работна заплата, докато не се транспонира директивата, или алтернативно ако ще се определя, то тя да бъде брутна минимална в размер на 1031 лева", каза Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България.

Президентът на КНСБ Пламен Димитров беше категоричен, че трябва да се спази Кодексът на труда.

"Законът е закон. Докато не е променен, е такъв. Без да съм юрист, все пак мисля, че всички знаем основните постулати и този спор за брутна-нетна може би ще го водим, докато сме живи. Няма да го решим по никакъв начин, докато някой не промени общите регулации", коментира той.

Служебният вицепремиер и финансов министър Людмила Петкова коментира, че размерът на най-ниското възнаграждение за догодина е определен съгласно действащото законодателство.

"Действително, изготвих едни проектни постановления, съобразно Кодекса на труда, и съответно размера е определен съобразно параметрите, които са заложени в закона. Сега, дали законът противоречи на директивата, ние не дискутираме това. Ние дискутираме постановлението, което по принцип правителството трябва да внесе преди сроковете, които са заложени в Кодекса", обясни Петкова.

Петкова оповести, че следващата седмица ще проведе експертни срещи с бизнеса и синдикатите по проектоюджета за 2025 година, за да обсъди с тях мерките по приходната и разходната част. След това ще има обсъждания и с политическите партии.


По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Полиция пред столичното 22-ро училище - има инцидент между учител и ученик

Полиция и екип на Спешна помощ са изпратени в столичното 22-ро училище заради инцидент между учител и дете със специални образователни потребности.  От МВР отрекоха появилата се информация, че в учебното заведение са намерени наркотици. В момента се извършва проверка на случая.

публикувано на 11.10.24 в 13:56

Парите от бюджета не са достатъчни за финансовата стабилност на висшите училища

Рекордните над един милиард лева, които получават българските държавни университети тази година от републиканския бюджет, не са достатъчни за финансовата стабилност на висшите ни училища, които искат да изнасят академичен продукт в чужбина. Това коментираха от Съвета на ректорите, който проведе редовното си заседание във Великотърновския..

публикувано на 11.10.24 в 13:54

Задачи с практическа насоченост ще решават деветокласниците на 14 и 15 октомври

Задачи с практическа насоченост ще решават над 61 000 деветокласници на входното ниво за оценка на познанията им по природните науки. За първи път тестът ще се проведе само електронно и ще бъде на 14 и 15 октомври. Служебният министър на образованието и науката професор Галин Цоков провери във великотърновската Професионална гимназия по..

публикувано на 11.10.24 в 13:46
Столичният кмет Васил Терзиев.

Терзиев: Бонусна система за служителите в градския транспорт ще има

Бонусната система за служителите в градския транспорт ще я има, обяви след среща със синдикатите кметът на София Васил Терзиев. На нея градоначалникът е представил предложенията на столичната община в тази посока. Той изрази надежда до средата на следващата седмица синдикалните организации да запознаят служителите, за да може споразумението да..

публикувано на 11.10.24 в 13:11

Иван Брегов за предстоящия избор на главен прокурор: Развоят ще се случи извън сградата на ВСС

Развоят ще се случи извън сградата на Висшия съдебен съвет (ВСС) и е от изключителна важност кои ще са партиите в 51-вото Народно събрание и то в какво процентно съотношение. Това каза пред БНР Иван Брегов от Правната програма на Института за пазарна икономика във връзка с номинацията на Борислав Сарафов като единствен кандидат в процедурата за..

публикувано на 11.10.24 в 13:01

Бисерка Цанева е освободена от длъжността заместник-министър на правосъдието

Със заповед на служебният премиер Димитър Главчев от длъжността заместник-министър на правосъдието е освободена Бисерка Цанева.  Цанева напуска поста по лични причини, съобщават от правителствения пресцентър .

публикувано на 11.10.24 в 12:47

Европрокуратурата обвини бивш кмет на Варна и още трима за измама с ремонт на пристанище

Офисът на Европейската прокуратура в София повдигна обвинения срещу бившия кмет и бившия областен управител на Варна - Иван Портних и Стоян Пасев, както и на двама официални представители от Изпълнителна агенция "Морска администрация" във връзка с разследване на докладвана от ОЛАФ за вероятна измама за реконструкцията на пристанище. Четиримата..

публикувано на 11.10.24 в 12:32