Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Яна Алексиева: Институциите трябва да защитят училището от превръщането му в проводник на идеология

Как може да бъде подобрена комуникацията между родители и учители?

Диян Стаматов: Училището не е място за спорове на възрастни

| Репортаж
Снимка: БГНЕС

Трябва ли съдът да се намесва в спорове между родители и учители по отношение начина на преподаване и изпитване на учениците? Какво трябва да се направи, за да не се стига до съдебни дела при възникване на спор в училище? Конкретен случай стана повод за широки дискусии по темата и отново раздели обществото. Стигна се до там, че представители на различни политически сили заеха позиции в полза на едната или другата страна в спора, като отправиха взаимни обвинения срещу опонентите си.

Случаят е следният - майка печели дело, заведено от учителя по география на сина й, който я обвинява в клевета. Заради спора между двамата момчето спира да посещава часовете по география и е оставено да повтаря годината. Ябълката на раздора е дадената от учителя домашна работа за поправка на оценка, която е на тема: "Истанбулската конвенция".  

Докъде се простира свободата на учителя при избора на материали и задачи за подготовка на учениците и до каква степен родителите имат право да се намесват в начина на преподаване на учителите, пред БНР коментираха председателят на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета Диян Стаматов и Яна Алексиева, изпълнителен директор на Асоциация "Родители".

За да не се стига до подобни спорове на територията на училището, първото нещо, което трябва подобрим, е комуникацията между учителите, родителите и учениците. Около това се обединиха Алексиева и Стаматов.

"Преди да стигнем до това как да решаваме конфликти, наистина е добре да мисли как да изградим едно качествено общуване", посочи Алексиева. 

"Подобряването на комуникацията всъщност става с много комуникация. За голямо съжаление, през последните десет години – с напредването на технологиите, истинската комуникация е сведена до минимум в училище. Тя става все по-малко и с използването на електронните дневници. А това не трябва да е така". 

В нормативните актове, които регулират отношенията между учителите, родителите и учениците няма конкретно разписание за това как могат да се преодолеят спорове, обясни Диян Стаматов. Всичко е оставено във възможностите за добра комуникация на отделните участници.

"Училището е една истинска житейска игра, в която участниците трябва да намерят допирни точки, но винаги в името на развитието на ученика, а не на удовлетворяване егото на възрастните. Училището не  е място за спорове на възрастни". 

Проучвания, направен от Асоциация "Родители“, показват, че в много голям процент родителите имат нужда и желание да бъдат част от живота в училище и да общуват с учителите.

"Между училището и родителите трябва да бъдат изградени системи от услуги, които да подкрепят и двете страни. Един учител не може да бъде оставян сам да се справя с тежка ситуация, нито едно семейство да получава препоръка: "Направете нещо за детето си. Не знаем какво". 

Според Диян Стаматов комуникацията в училище може да се върне, но не чрез стандартните родителски срещи.

"Те не работят. Срещите да се правят в един нетрадиционен формат – на определена тематика, без да има изговоряне с назидателен тон към този или онзи родител, а да се дебатира по всякакви казуси". 

Когато обаче се появи риск училището да се превърне в проводник на идеология или да бъде безпричинно обвинено в това, че го прави, държавата не бива да го допуска, убедена е Алексиева.

"Никоя институция не следва да го позволява. Училището трябва да бъде защитено и заради учителите, и заради децата. В него няма място за политическо решаване на конфликти. Надявам се това да не бъде допускано. Държавата има какво да свърши в тази посока". 

А по отношение свободата на учителя как да преподаде един урок или една тема и кои да бъдат материалите, които да използва извън предмета, по който преподава, Диян Стаматов отговори:

"Широтата на средното образование не е висока до такава степен, каквато е във висшето училище. Това има смисъл само тогава, когато класът е с много висока степен на образователна мотивация". 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Еманюел Макрон и посланикът на Израел във Франция Джошуа Зарка

Макрон: Франция никога няма да се предаде пред антисемитизма

"Франция никога няма да се предаде пред антисемитизма и насилието никога няма да надделее, нито заплахите!". Това заяви френският президент Еманюел Макрон пред телевизионния канал BFM малко преди началото тази вечер на футболния мач между националните отбори на Франция и Израел на "Стад дьо Франс" край Париж. Поводът са безредиците точно преди седмица в..

публикувано на 14.11.24 в 22:25
Костадин Димитров

Пловдив и Габрово си партнират за привличането на средства за развитие на градската среда

Община Пловдив си партнира с Габрово за привличането на средства по Концепцията за интегрирани териториални инвестиции за развитие на градската среда. Така градът под тепетата ще получи над 8 милиона лева , които ще се използват по 2 направления – за допълнително финансиране на мащабния проект за реконструкцията на кино "Космос" и за..

публикувано на 14.11.24 в 21:57
Валентин Узунов

В Ловеч откриха традиционния есенен салон на изкуствата

В Художествената галерия в Ловеч тази вечер беше открит традиционният есенен салон на изкуствата. Есенният салон на изкуствата в Ловеч представя нови творби на местни художници. Тази година участват 25 автори с 55 произведения, поясни директорът на художествената галерия, където е експонирана изложбата, Валентин Узунов: "Произведения на..

публикувано на 14.11.24 в 20:11

Русия включи известния галерист Марат Гелман в списъка на терористите

Руските власти включиха в списъка на терористите и екстремистите известния галерист Марат Гелман. . През 2022 г. руските власти обявиха Марат Гелман за издирване, без да уточняват престъплението, в извършването на което го подозират. Година по-рано той беше обявен за "чуждестранен агент". От 2002 до 2004-та Гелман е заместник-директор на "Первый канал"..

публикувано на 14.11.24 в 19:57
Снимката е илюстративна

Въвеждат воден режим в Брезник

Въвеждат воден режим в Брезник. Той влиза в сила от 18 ноември, като водоподаването ще бъде преустановено през нощта за времето от 22.00 до 5.30 часа. Освен в Брезник режимно водоподаване ще има и в село Ноевци. Ограниченията се въвеждат със заповед на кмета на общината Васил Узунов.  Мярката се налага заради намаления обем на язовир..

публикувано на 14.11.24 в 19:44
Британските гранични сили возят мигранти, открити в Ламанша, 22 юли 2021 г.

Турски гражданин, доставящ оборудване за лодки за трафик на мигранти, е арестуван в Амстердам

Турски гражданин, заподозрян като важен доставчик на оборудване за малки лодки за трафиканти на хора, беше арестуван в Амстердам след съвместна операция на Националната агенция за борба с престъпността на Обединеното кралство и холандската и белгийската полиция, съобщи Би Би Си. 44-годишният мъж е заподозрян в доставка на двигатели и лодки на..

публикувано на 14.11.24 в 19:31

Русия затваря известния музей на ГУЛАГ в Москва

Руските власти наредиха да бъде затворен известният московски музей "История на ГУЛАГ", посветен на жертвите на репресиите от съветската епоха, предаде АФП, цитирана от БГНЕС. Официално закриването е обявено заради предполагаеми нарушения на правилата за пожарна безопасност, но идва на фона на интензивната кампания, която Кремъл..

публикувано на 14.11.24 в 19:28