Използването на вече съществуващи ваксини, както и разработването на нови имунизационни препарати могат да намалят смъртните случаи заради антимикробна резистентност. Те също така ще понижат количеството използвани антибиотици, както и ще спестят финанси, използвани да лечението на опасни устойчиви патогени. Това установява доклад на СЗО, публикуван тази седмица.
Ваксини срещу 24 патогена могат да намалят необходимостта от антибиотици с 22 процента, или с 2,5 милиарда дневни дози годишно, което ще подкрепи световните усилия за борба с антимикробната резистентност. Някои от тези ваксини са вече налични, а други ще трябва да бъдат разработени и пуснати на пазара възможно най-скоро, става ясно от доклада на Световната здравна организация.
Доктор Мартин Фрийде от СЗО подчерта, че документът е от критична важност за решенията за разработването на нови ваксини.
"Преди казвахме, че ако тези ваксини бъдат създадени, биха имали ефект. Докладът наистина изчислява това количествено и казва, че ако тези ваксини бъдат разработени, ще имат конкретен ефект или дори по-голям. Това изчисление ще ни помогне да установим къде да вложим усилията си. Някои от тези ваксини ще са трудни за разработване, но ако въздействието ще бъде голямо, ще вложим повече усилия и след това ще можем да подкрепим разработването на политики, знаейки какъв ще бъде ефектът", обясни доктор Фрийде.
Антимикробната резистентност настъпва, когато бактериите, вирусите, гъбичките и паразитите вече не реагират на лечение с антимикробни лекарства, което увеличава риска от болести, смърт и разпространението на инфекции. До голяма степен причините за проблема са неподходящото използване или прекомерна употреба на антибиотици.
Ваксините са ключов елемент в борбата, защото те предотвратяват инфекции, намаляват употребата на антибиотични лекарства и забавят появата резистентни патогени.
Всяка година близо 5 милиона души умират заради проблема, припомнят от СЗО. Болничното лечение се изчислява на 730 милиарда долара годишно, а ваксините срещу 24 патогена - 19 бактерии, 4 вируса и един паразит, могат да намалят разходите с една трета.
България все още няма приет план за борба с антимикробната резистентност.
Общото събрание на ООН ще проведе днес среща на високо ниво за антимикробната резистентност – проблем, който към 2050 г. може да е причина за смъртта на 10 милиона души годишно. Темата на срещата е "Инвестиране в настоящето и гарантиране на..
Има ли належаща нужда от нови и иновативни антимикробни лекарствени средства - темата в този епизод на подкаста на БНР - "В центъра на системата" . Водещ експерт разяснява как да се постигне баланс между ефективното лечение с антибиотици ,..
Широкото използване на антибиотици по целия свят по време на пандемията с Ковид-19 може да е увеличило "тихото" разпространяване на антимикробната резистентност. Това сочат нови данни на Световната здравна организация. Само 8 процента от..
Широкото използване на антибиотици по целия свят по време на пандемията с Ковид-19 може да е увеличило "тихото" разпространяване на антимикробната резистентност. Това сочат нови данни на Световната здравна организация. Само 8 процента от хоспитализираните..
Антимикробната резистентност спрямо антибиотици и недостигът на медицински специалисти са двете основни предизвикателства, за които трябва да се работи сериозно в Европа. Това каза в интервю за БНР директорът на Европейския център за профилактика и..
Два месеца преди Великден правителството на Кипър се опитва със спешни нормативни решения да се справи с безконтролното палене на традиционните огньове в нощта на Възкресението, които всяка година причиняват инциденти и пожари. На заседанието му днес..
Премиерът Росен Желязков ще участва във втората извънредна среща за Украйна, чийто домакин е френският президент Еманюел Микрон, съобщиха дипломатически източници от Брюксел. България получи покана от Елисейския дворец за участие в срещата, която..
Американският президент Доналд Тръмп и милиардерът - предприемач Илон Мъск дадоха съвместно интервю за американската телевизия Фокс Нюз. В интервюто водено от прочутия журналист Шон Хенети Тръмп заяви, че уважава Мъск за неговия бизнес нюх и..
В крайна сметка САЩ и Русия започнаха да си говорят и тепърва от тези разговор ще излизат теми. Това каза пред БНР доц. Боян Хаджиев, преподавател по международни отношения в УНСС. Преговори Лавров - Рубио в Рияд за войната в Украйна..
Пътищата в Силистренско остават отворени и проходими при зимни условия съобщава дежурния в Областно пътно управление. 19 машини са на терен и опесъчават. Има слаб снеговалеж, а снежната покривка е между 30 и 35 сантиметра. Заради ниските..
До 12 часа днес е в сила и забрана за движение на тежкотоварни автомобили без вериги в Шуменско. Изграждат се и временни пунктове за проверка в областта. В община Смядово днес и утре са обявени за неучебни дни. Учебният процес е..
В Плевен отбелязват 152 - ата годишнина от гибелта на Васил Левски с паметен ритуал . В знак на признателност пред паметника на Апостола ще бъдат поднесени венци и цветя. Военният р итуал започва в 11.00..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
Кинетични батерии, пясъчни батерии, батерии от разтопена сол - това ще са алтернативите за съхраняване на енергия, веднъж произведена от ВЕИ . И докато..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския..