Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Стефанов за ПВУ: Този омагьосан кръг трябва да бъде затворен

| Интервю
ТЕЦ "Марица Изток - 2"
Снимка: БГНЕС

Има какво да направим, за да не загубим толкова много пари по Плана за възстановяване и устойчивост. И то е да се възползваме от нашата Конституция към момента, която позволява свикване на извънредно заседание на НС, което да отпуши официалните преговори и тяхното финализиране. 

Това заяви пред БНР експертът по въпросите на климата и енергията Георги Стефанов. Тази седмица се очаква такова извънредно заседание на парламента.

Той напомни, че в последните 2 години сме в непрекъснат процес на предоговаряне на реформите и инвестициите, свързани с Плана. По думите му България е последната държава, която не е предала своя план за ускорена декарбонизация, свързана с войната в Украйна. Регламентът задължава държавите-членки да станат още по-амбициозни в посоката на декарбонизация и заместването на изкопаемите горива и конкретно тези, които са внос от Русия, обясни Стефанов в интервю за предаването "Преди всички".

"Това в България го направихме, но това, което все още не сме направили, е да установим ясен план и ясни стъпки, които са България да бъде част от един политически блок, какъвто е ЕС. Това е големият проблем на България - че от 17 години като пълноправна държава-членка ние не успяваме да поставим на масата конкретни стратегически цели, обвързани със законодателни реформи и да се възползваме от финансовите инструменти, като това да придвижи българската икономика напред", коментира експертът.

Той изтъкна, че България е въглеродно най-интензивната - 4 пъти над средноевропейските нива. Според него това е големият проблем и с конкурентоспособността, и със заплатите. 

Георги Стефанов смята, че нямаме технически инструментариум за това отказването от въглищните мощности да стане рязко, отведнъж и много бързо, защото все още много голям дял от електричеството идва от там. Въпросът е как променяме тази технология на повече от век, отбеляза той. 
"Това е големият дефицит у нас за последните 15 години - че не сме се възползвали и от финансовите инструменти, и от технологичните възможности, за да вървим стъпка по стъпка напред. Сега се опитваме в рамките на 1-2-3 години да наваксаме едни близо 2 десетилетия лежерно бездействие, което ни води до тези социални, политически и икономически стресове в нашата държава. Това в крайна сметка е за добро на България и българската икономика. Това ще доведе до икономическо развитие и догонване на стандартите в ЕС. Това е шанс за страната. Тук идват рисковете от това да не се възползваме от тези близо 3 млрд. средства само по ПВУ, допълнително има още от оперативните програми".

Експертът потвърди, че България е направила най-малко разплащания по ПВУ сред страните-членки - само 6%. Според него ставаме жертва на политическия популизъм и на необясняването защо това е необходимо. По думите му загубите могат да бъдат от няколко стотин милиона до 3 млрд. 

"ЕС знае какви са слабостите на България и затова настоява всичко да минава през решения на НС, защото най-често там през годините е бил популизмът, който води до неспазване на ангажиментите и непреодоляване на предизвикателствата, които са основно икономически".

Според него ако задържим по изкуствен начин въглищните централи, това означава България да субсидира това губещо производство, което означава дефицит в бюджета и което означава, че няма да можем да си позволим стандартните други разходи в бюджета

"Имаме по-малко от година да преодолеем това нещо. Омагьосан е кръгът. Възможно най-глупавото решение е България да продължава да се инати. Този омагьосан кръг трябва да бъде затворен и да се върви напред", категоричен бе Стефанов.

Цялото интервю на Веселина Миланова с Георги Стефанов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Шумен без вода за 24 часа заради нов водопровод

Шумен остава без вода в понеделник, 4 ноември заради изключване на съществуваща връзка от стария към новоизградения довеждащ водопровод, съобщават от ВиК. Изключването на междинната съществуваща връзка ще се извърши на помпена станция "1300“.  Това ще даде възможност за поетапно спиране на водата по стария компрометиран водопровод и пускане на вода по..

публикувано на 03.11.24 в 15:31
Кралят на Испания Фелипе VI и съпругата му Летисия в Пайпорта, провинция Валенсия - 3 ноември 2024

Във Валенсия посрещнаха крал Фелипе VI с протести

Големи протести посрещнаха испанския крал Фелипе VI, който пристигна в засегнатите от наводнинията район на Валенсия. Над 210 са жертвите на потопа в Испания, двама българи са в неизвестност Телевизионни кадри от Пайпорта - един от най-засегнатите градове, близо до Валенсия, показват голяма група гневни хора, които говорят на висок тон в..

публикувано на 03.11.24 в 14:39

Жълт код за опасно време в Кипър

В Кипър започна изчисляването на щетите след стихията, разразила се вчера вечерта по западното и южно крайбрежие на острова. Втори жълт код за опасно време е в сила днес от 12.00 до 18.00 ч. В Кипър описват щетите след бурята по южното и западното крайбрежие Поройните дъждове, силните ветрове и градушката оставиха след себе си наводнени пътища..

публикувано на 03.11.24 в 14:31
Българското училище

Вицепрезидентът Илияна Йотова отпразнува Деня на будителите с българско училище в Лос Анджелис

Българското училище "Св. св. Кирил и Методий“ в Лос Анджелис удостои вицепрезидента Илияна Йотова, с която отпразнува Деня на народните будители, с грамота за съхраняване на българската идентичност зад граница, съобщи прессекретариатът на държавния глава.  От своя страна Йотова увери в подкрепата на президентската институция. Вицепрезидентът е на..

публикувано на 03.11.24 в 14:14

Очаква се строителството на магистрала "Черно море" да започне в началото на 2027 г.

До края на 2025 година се очаква Министерството на околната среда и водите да изготви доклада по оценка за въздействието върху околната среда за автомагистрала "Черно море", която свързва Варна и Бургас. Това съобщи председателят на Агенция пътна инфраструктура Йордан Вълчев в рамките на конференцията "Международната свързаност - ключът за..

публикувано на 03.11.24 в 13:47

Нели Куцкова: Можеше да се изчака с избора на главен прокурор. Усещането е за нещо нередно

Народните представители да си поставят като първа задача избора на членове на ВСС . За това призова в ефира на БНР Нели Куцкова, бивш председател на Съюза на съдиите. "ВСС не може да подаде оставка и да се разпусне, защото цялата система остава без ръководство.  Смятам, че ще продължи да работи с всичките упреци, че е нелигитимен, докато не бъде..

публикувано на 03.11.24 в 13:35

ПП-ДБ подкрепи ИТН за изчистване на избирателните списъци от "мъртви души"

Оценяваме подкрепата на  "Има такъв народ" на позицията за създаване на санитарен кордон около Делян Пеевски и "Ново Начало", които представляват риск за демокрацията в България, посочват днес ПП-ДБ в отговор на ИТН. Лидерът на ИТН постави условие на ПП-ДБ, за да подкрепи предложената от тях декларация ПП-ДБ изпрати декларация до..

публикувано на 03.11.24 в 13:02