Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хранителни добавки - не на всяка цена!

Д-р Михаела Нисторова: Не бива да се самоназначават и да се вземат хаотично

Снимка: Ани Петрова

Хранителни добавки – не на всяка цена! Такъв е съветът на д-р Михаела Нисторова, специалист "Клинична лаборатория и диететика" в Университетската болница "Св. Марина" в Плевен.

"Хранителни добавки не бива да се вземат хаотично. Не бива да се самоназначават", казва тя пред БНР.

По-голямата част от витамините могат да бъдат изследвани, посочва д-р Нисторова и дава пример с оценката на калциево-фосфорна обмяна при пациенти с бъбречно-каменна болест, които приемат витамин Д като регулатор, но в резултатите им се установяват недостиг и ниски концентрации.

Несериозно и неоправдано е хората да посягат хаотично към приема на хранителни добавки, без да са обсъдили нуждата от тях, подчертава тя.

Като друг основен проблем при приема на хранителни добавки д-р Михаела Нисторова отбелязва, че много от хората не са наясно с горната граница за нерисков хранителен прием, или количеството от определено вещество на ден, което не бива да се надвишава.

Освен това, хората следва да съобразят дали имат съпътстващи заболявания, какво е състоянието на черния им дроб и на бъбречната функция.

"Много от т.нар. хранителни добавки взаимодействат с някои от лекарствата понякога и това може да се отрази много негативно."

Всеки дефицит, възникнал в човешкия организъм, си има клинична картина. Той може да бъде пропуснат от много хора, които не познават симптомите, коментира специалистът в предаването "Хоризонт до обед"  

Още Хипократ е казал – преди всичко да не вредим. Това не може да се каже за всички, които се занимават с разпространението на хранителни добавки, смята д-р Нисторова.

Тя е на мнение, че това трябва да бъде обект на по-сериозна нормативна уредба.

"Най-важното е съвет от лекар, оценка на здравния статус, клинико-лабораторна оценка на бъбречно функция, на чернодробна функция, на липидна обмяна. Пълна кръвна картина. Много пъти дори от ПКК ние, лекарите, забелязваме, че най-вероятно става дума за някакъв дефицит, но също не може с лека ръка да се каже – вземи някаква хранителна добавка."

При мултикомпонентните добавки някоя от съставките може да пречи на усвояването на друга, предупреждава специалистът.

Повече по темата слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За войната като "лейкопласт върху отворена рана"

Йосефа Орел е екскурзоводка, която показва графити из яфенските и телавивски улици. Тя не ги нарича изкуство, а визуален език за комуникация.  Може да се видят графити с вградени в него лицата на отвлечените на 7.10.2023 израелски и чужди граждани , много приличащ на популярния постер, станал символ на войната, която сега се води...

публикувано на 14.10.24 в 11:33

Как да достигнем до забележителностите в и около София с градски транспорт?

Как можем да достигнем до забележителностите в София с градския транспорт и кои са туристическите линии в града? Адриана Борисова – началник експлоатация към Централно управление на Столичен автотранспорт разказва: "Бих искала да започна с най-новите попълнения в редиците на Столичен автотранспорт към направление "Двуетажни линии,..

публикувано на 14.10.24 в 09:52

Екоминистерството иска по-голям дял от отработеното моторно масло да бъде рециклирано

Екоминистерството иска по-голям дял от отработеното моторно масло да бъде рециклирано и оползотворявано. Това става ясно от публикувана за публично обсъждане промяна в специалната наредба. Срокът за това е 25 октомври . Като държава-членка на Европейския съюз България е задължена да въведе европейското законодателство. А с проекта за..

публикувано на 13.10.24 в 16:30

Затлъстяването може да доведе до психични и онкологични заболявания

Близо 40 процента от децата у нас са с наднормено тегло. "В последните 20 години наднорменото тегло във възрастта между 5 и 19 години се е увеличило три пъти", казва специалистът по хранене Павлина Мустакова, която се позовава на данни от Световната здравна организация. "Децата са все по-обездвижени. Те са пред екраните, пред телефоните, вкъщи пред..

обновено на 13.10.24 в 08:28

Фондация "Предай нататък" създава радост за възрастни хора от общински домове

Фондация "Предай нататък" започва два проекта в полза на възрастни хора, живеещи в общински домове. Те са насочени към подобряването на емоционалното, физическото и психическото здраве на обитателите на тези домове. "Ментално здраве" и "Отново на 20 с песни и танци" се осъществяват с подкрепата на друга организация - фондация "BeCause"...

публикувано на 11.10.24 в 11:08

Затягат мерките срещу тротинетките и във Враца

Местната управа във Враца затяга мерките срещу колоездачите и управляващите тротинетки в пешеходния градски център . Това е поредният град у нас, в който зачестяват инцидентите с този тип возила и общинските власти предприемат ответни действия. Борислав Зарев: От началото на 2024 са станали 31 ПТП-та с тротинетки, има и загинал..

публикувано на 10.10.24 в 08:50
Ваня Василева

Ролята на физическата активност в борбата с рака на гърдата и пътят към възстановяване

Ваня Василева - дългогодишен треньор, рехабилитатор и управител на столичен дамски фитнес клуб разказва за движението, здравето и физическата активност като път към възстановяване за жени с рак на гърдата.  Темата коментира и Гергана Богданова - управител на Фондация "Нана Гладуиш - Една от осем" , която даде и актуална информация за проекти и..

публикувано на 08.10.24 в 10:51