Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Да се правят почивки. Необходими са също кръвни тестове и анализи"

Хранителните добавки - ключ към по-добро здраве или скрита опасност?

Гл. ас. Елина Петкова: Голяма част от хранителните добавки, закупени от социалните мрежи и от интернет, съдържат нерегламентирано лекарствено вещество

| Интервю
главен асистент Елина Петкова
Снимка: Мария Съботинова

Хранителните добавки могат да бъдат много опасни. За това предупреди главен асистент Елина Петкова от Факултета по обществено здраве "Проф. д-р Цекомир Воденичаров" към Медицинския университет в София.

Тя изнесе лекция на тема "С етикет "хранителни добавки" по време на 23-тата Национална среща между лекари и медии на фондация МОСТ. 

Гл.ас. Петкова отбеляза, че съвременният начин на живот ни кара да ги приемаме, но трябва да бъдем внимателни от къде ги купуваме, както и да не ги предозираме. Най-точни указания за правилния им прием може да ни даде консултацията с лекар или магистър – фармацевт . 

"Да купуваме хранителни добавки на производители, които са се доказали във времето, които проверяват качествено и количествено изходните суровини и крайния продукт. Има много производители, които правят и клинични изпитвания, макар и да не са задължителни при тях. Да не се доверяваме на интернет като възможност за покупка на хранителна добавка". 

Продажбата на добавки е насочени към чувствителните теми за обществото –  отслабване, еректилна дисфункция, постижения при спортисти, обясни гл.ас. Петкова.

Трябва много да се внимава какво приемат и подрастващите, отбеляза тя.

Наблюденията й са обстойни и се базират върху изследването на 108 хранителни добавки, закупени  с цел изготвяне на дисертационен труд

"От социалните мрежи, интернет и аптеки.

Изследванията показа, че голяма част от хранителните добавки, закупени от социалните мрежи и от интернет, съдържат нерегламентирано лекарствено вещество. То може да причини странични ефекти. Те прилагат и продукти, които са забранени от 2010 година".

Такъв е случаят с добавка за отслабване, която може да доведе до инфаркт, инсулт, дори до летален изход, разказа гл.ас. Петкова. 

Тя апелира да се осъществяват консултации с лекар и магистър-фармацевт. Но все пак обясни, че съвременният начин на живот ни кара да приемаме хранителни добавки, за да сме здрави. 

"Нито почвата е толкова плодородна, нито храната е толкова качествена, нито въздухът, който дишаме е чист. Когато имаме недостиг на нещо, трябва да го приемаме допълнително чрез хранителна добавка. Но  това да става контролирано".

Ако имате съмнение за хранителна добавка, трябва да сезирате Българска агенция по безопасност на храните, посочи Петкова.

Дори да се приемат хранителни добавки, трябва да се правят почивки. Необходими са също кръвни тестове и анализи, за да не ги предозираме, напомни тя. 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34

Една година от смъртта на Алексей Навални

Германският канцлер Олаф Шолц отдаде почит на главния опонент на Кремъл Алексей Навални, който почина в затвора на днешния ден преди една година, "защото се бореше за демокрацията и свободата в Русия", предаде "Франс прес". Навални е починал в затвора "Путин се бори брутално със свободата и нейните защитници. Това правеше работата на..

публикувано на 16.02.25 в 12:28