Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Ирландия ще обсъждат правните аспекти на гейминг индустрията

Адв. Христина Георгиева: Може би е дошло времето за закон за гейминг индустрията

Стефан Ставрев: Разработчиците трябва да са по-отговорни към играчите

| Репортаж
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Различни правни аспекти на гейминг индустрията ще обсъждат юристи на конференция в Ирландия. Tова определено засяга и хората, които ги играят. Припомняме глобалната инициатива на американския геймър Рос Скот, който настоя френска компания да не спира поддръжката на една от игрите, които той играе. Хиляди са се подписали в близо 13-те световни петиции. В Европа също има такава. 
Фирмата на Стефан Ставрев прави от 6 години не развлекателни игри, а игри за обучение. Пазарът му е само български и затова малко предпазливо подхожда към въпроса чия е играта - на закупилия я или на компанията – производител и разпространител.

Случаят със спирането на играта "Дъ Крю", след който американският геймър Рос Скот поде глобална инициатива за защита на потребителите ѝ постави въпроса за регулациите на този продукт на интелектуалния труд още по-сериозно. Като производител в нишов сектор Стефан Ставрев е решил този въпрос - поддържа собствена платформа за образователните игри. И ги продава ги на училищата. Плаща на създателите. И не изисква спирането им след определено време. Но и Стефан Ставрев казва, че ситуацията с правата не е проста за обяснение.

Според адвокат Христина Георгиева може би е дошло времето да се мисли за закон за гейминг индустрията. Тя се занимава с правата на създателите и потребителите на видеоигри. А идеята за дисертацията ѝ за правната защита на видеоигрите дошла именно от питането на компанията на Стефан Ставрев за това как да защитят правата си при старта на проекта.

"Видеоигрите в момента никъде не са споменати като произведение. Въпросът е кой им е авторът. ... Това са голяма група права, носители на които са отделни физически лица. В крайна сметка поставям въпроса - кой е автор на играта финално. Ако четем Закона за авторското право, не можем да си отговорим. В закона са изброени различни произведения и там няма видеоигра. Има обаче алинея, която казва "произведения са и други, които са съставени от много материали или сбор от други произведения". Аз твърдя, че там бихме могли да отнесем видеоиграта на този етап, доколкото нямаме отделен текст. Но пак не си даваме отговор на въпроса - кой е авторът". 

Това и ще сподели адвокат Христина Георгиева на колегите си в Ирландия по време на конференцията за правата на видеоигрите. Но положението не е такова само в България, а и в другите европейски държави правата на гейминг индустрията също не е уточнена. Но това може да се промени, подсказва адвокат Георгиева. И то точно от Франция - страната, откъдето дойде и казусът със спрения достъп на геймърите до играта "Дъ крю". Според нея много лесно може да се направи регулация, която да улесни сектора

Повечето държави дори имат стимули за разработване на игри, припомня адвокат Георгиева. Затова и тук би било добре да го има. В България има много студия, които произвеждат игри, добри разработчици, които пренаемали в Канада и Щатите.

От години гейминг секторът е молил юристи, адвокати и законотворци някой да им улесни положението.

Стефан Ставрев, чиято фирма прави игри за обучение, казва, че е доволен от сегашното положение на законодателството за видеоигри.

Той вярва, че разработчиците трябва да са по-отговорни към играчите, които искат да играят. Не както е направила френската компания, която ядоса геймърите по света, като уби игра, за която са си платили. И ги накара да обявят петиции на различни континенти.

Целия репортаж на Добромир Видев в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кирил Дрезов: За Балканите Украйна беше по-приемлива като голям буфер между тях и Русия

В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..

публикувано на 21.12.24 в 08:41

Игор Жалоба: Украйна трябва да осъзнае необходимостта от присъединяването към ЕС

" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ".  Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..

публикувано на 19.12.24 в 11:55

AI поставя пред много предизвикателства и адвокатите

Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..

публикувано на 19.12.24 в 09:00

Орязват средства за инвитро, отиват за земеделците

От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева.  "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..

публикувано на 18.12.24 в 11:28

Вълкан Горанов: Българските деца олимпийци се открояват значително на европейската сцена

Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София .  "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..

публикувано на 18.12.24 в 10:30

Катерина Василева и Анина Сантова с приз за "Журналист надежда"

За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..

публикувано на 17.12.24 в 10:20