Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иво Недялков-Фараона: Нито едно голямо богатство в България не е заченато без сношение с държавата

"Като закъсат за министри - пак търсят от Комсомола и Държавна сигурност"

| Интервю
Снимка: Ани Петрова, БНР

Нито едно голямо богатство в България не е заченато без сношение с държавата. Това заяви пред БНР юристът и предприемач Иво Недялков, известен като Фараона. 

"Всяко голямо богатство, с редки изключения, е чрез някакви сделки, помощи, транзакции. Дори в момента продължава - еврофондове, евросубсидии, ще правим виртуални пристанища, къщи за гости, които са за тъщи... Нещата си продължават. Даже онова време, в което ние сме живели, и операциите, които сме правили, изглеждат смешни на фона на това, все едно сме били в някаква детска градина", коментира той.

Единствените структури, които продължават да работят в държавата, са Комсомола и Държавна сигурност, подчерта Недялков и обясни: "Като закъсат за министри - пак търсят от Комсомола и Държавна сигурност". Според него това е манталитет на работа

По думите му с много малки изключения всички, които преди 10 ноември са били някакъв фактор в държавата, са били или обект, или субект на ДС. Дори тези, които ходиха на задгранични командировки зад Желязната завеса, им се съставяха картончета и се афишираха като сътрудници под някаква форма, даде пример той. И изказа мнение, че голяма част от номенклатурата е задържала властта в себе си, като я е предала на своите деца.

"За съжаление, тези хора, които навремето не бяха добре образовани на ръководни позиции, но те имаха качества, които новите хора - техните наследници, завършили на Запад срещу стотици хиляди долари обучение, не могат да им стъпят на малкия пръст - нямат комбинативност, визия. Нямаме визионери. Нямаме хора сред младите, които да виждат напред за 10-20-50 години какво ще се прави, как ще станат нещата", продължи коментара си Иво Недялков. Според него хората в онези времена са имали особен морал - особено чувство за дълг и отговорност. А в днешно време са много рядко тези позитивни качества в младите хора, смята той.

"Преди 10 ноември чувството за дълг и достойнство беше много силно развито. Загубиш ли уважението на околните, беше равносилно на гражданска смърт и не можеш да продължиш да функционираш нормално. Сега, каквото и да стане, им е все едно и продължават още по-нагло да правят същите неща". 

Това номадство при политиците е недостатъчно достойна проява, коментира още Недялков. И изказа мнение, че все по-трудно се прави бизнес не само в България, но и в световен мащаб. 


В предаването "РадиоТочка" Иво Недялков разказа за миналото, куфарчетата и "назначените за милионери".

По думите му има неща, които битуват в общественото пространство и с течение на годините обрастват с допълнителни акценти. Това се оказа, че е най-голямата интрига на прехода, отбеляза той. Според него интересът към този период продължава

"Истината е, че от една строго фиксирана планова икономика трябваше да се извърши преход към пазарна икономика, частна собственост. Тогава на преден план е излязъл въпросът как да стане това", напомни той. И продължи:

"Тогава държавата, в това число и партията, трябваше да потърси начин, по който това да се случи, като по възможност да остане някакъв контрол от страна на партията върху процесите и хората, които извършват този преход. Една от тези плоскости, върху които се разви цялата оперативна игра, беше на определени ръководни кадри от сферата на стопанския живот да се позволи да извършват транзакции със съответни парични средства". 

В края на 80-те години се бяха активирали процеси на преминаване към раздържавяване и поява на нови стопански и финанснови субекти, посочи Недялков.

По думите му в срещата на Андрей Луканов с "новите милионери" са участвали около 150-160 души:

"Това, което обрастна с митология в годините - това, че ни назначава за милионери, беше израз на това, че ни се дава свободен достъп до средства да реализираме съответни проекти. Отбраните хора са стопанският актив".

Според него информацията за Луканов е много превратна. Той беше сатанизиран в годините на прехода, посочи още той. 

Цялото интервю на Илия Вълков с Иво Недялков - Фараона в предаването "РадиоТочка" чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министърът на отбраната Атанас Запрянов и Началникът на отбраната Емил Ефтимов

Получените заради оказаната помощ на Украйна пари ще отидат за модернизация на армията

348 млн. лева, получени заради оказаната помощ на Украйна ще отидат за модернизация на армията. Военните очакват за армията да има и още близо милиард лева.  На фона на все още неприетият бюджет министър Атанас Запрянов увери, че плащанията по започналите проекти за нови Ф-16, машините за Сухопътните войски, корабите и германската наземна..

публикувано на 05.02.25 в 18:22
Кирил Ананиев

Назначени са шестима заместник-министри, Кирил Ананиев - в МФ

Със заповед на министър-председателя Росен Желязков са назначени шестима заместник-министри, съобщава правителственият пресцентър.  За заместник-министри на финансите са назначени Кирил Ананиев и Галя Димитрова. Кирил Ананиев е утвърден специалист в областта на публичните финанси с дългогодишен опит в Министерството на финансите, включително..

публикувано на 05.02.25 в 18:14
Мохамед Халаф

Мохамед Халаф: Идеята на Тръмп за Газа е рецепта за нови конфликти в Близкия изток

Ако Газа имаше нормално  управление, а не "Хамас", щяха да я превърнат в Ривиера, но те я прокопаха с тунели за война .  Това каза пред БНР журналистът Мохамед Халаф във връзка с изявлението на Доналд Тръмп,  че САЩ искат да поемат възстановяването на Газа и да я превърнат в "Ривиера на Близкия изток".  "Как ще изкараш 1,8 милиона души от една..

публикувано на 05.02.25 в 18:11

Москва и Киев са разменили по 150 военнопленници

Украйна си върна 150 войници от руски плен при поредната размяна на военнопленници с Русия. В същото време Москва потвърди готовност да преговаря за край на войната си срещу Киев, но продължава да твърди, че украинският президент Володимир Зеленски няма юридическа легитимност да води подобни преговори от страна на Киев. 150-те войници,..

публикувано на 05.02.25 в 17:51

Най-малко 11 000 души са се евакуирали от Санторини

Не спират земетресенията на гръцките острови Санторини и Аморгос. От 1 февруари досега са регистрирани  стотици трусове  от около 3 по Рихтер и над 70 от над 4 по Рихтер.  Само днес три земетресения от над 4 по Рихтер бяха регистрирани до ранния следобед в района Санторини.  Най-малко 11 000 души са вече евакуиралите се само от..

публикувано на 05.02.25 в 17:47
Людмил Илиев

Людмил Илиев: Не може да имаме претенция за правова държава без спазване на принципа на мандатността

Не може да имаме претенцията, че сме демократична и правова държава , докато хората, които заемат изборни държавни длъжности, стоят на тях години след като мандатът им е изтекъл ! Това каза пред БНР журналистът от "Сега" Людмил Илиев и подчерта: " За демокрацията ключов принцип е мандатността. В България той се нарушава масово, системно и умишлено..

публикувано на 05.02.25 в 17:26
Министър Красимир Вълчев на заседанието на Комисията по образованието и науката в НС - 5 февруари 2025 г.

Утре ще се обсъжда предложението за увеличение на учителските заплати с 15% от 1 март

Министърът на образованието Красимир Вълчев съобщи, че утре ще бъде обсъдено новото предложението на синдикатите за увеличение на  учителските заплати с 15% от 1 март, вместо с 12,8% от 1 януари. Според колективния трудов договор педагозите трябва да получават по 125% от средната брутна заплата за страната. Пред  депутатите от ресорната..

публикувано на 05.02.25 в 17:24