Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Албанците в РСМ престанаха да бъдат единни в своето поведение спрямо властта"

Албания върви уверено по пътя към ЕС, но как ще й се отрази приемането на мигранти от Италия

Боби Бобев: В целия регион на Западните Балкани албанците са най-проинтеграционно настроената нация

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Тази седмица Албания направи важна крачка в пътя си по евроинтеграция - започна по същество преговори за присъединяване към ЕС.

Винаги съм твърдял, че в целия регион на Западните Балкани албанците са най-проинтеграционно настроената нация, обясни пред БНР Боби Бобев, бивш посланик на страната ни в Тирана.

"Там от началото на 90-те години има пълен политически и обществен консенсус за основните насоки и приоритети  пред външната политика. 

Албания е първата от бившите социалистически държави, която още през 1992 г. официално поиска пълноправно членство в НАТО. Страната извървя дълъг път към своята европейска интеграция. През 1992 г. се установиха дипломатически отношения на Тирана с Брюксел. През 2006 г. Албания подписа споразумение за стабилизиране и асоцииране в ЕС.

Процесите се бавеха, но през 2014 г. страната получи статут на държава-кандидат за членство в ЕС. През 2020 г. се стигна до решението Албания и Македония да започнат преговори за пълноправно членство, но се получиха усложненията с Македония, а Албания беше възприемана като двойка с нея. Това обаче се промени и през септември 2024 г. постоянните представители на страните членки на ЕС  взеха решение на 15 октомври Албания официално да открие своите преговори с ЕС – да ги започне по същество, което означава и разделяне на двете страни". 

Албания отвори първия клъстър – "Основополагащи въпроси", посочи Бобев в предаването "Събота 150".

"Самият еврокомисар по разширяването каза, че страната може да се справи за пет години. Еди Рама- премиерът на Албания, заяви, че към 2030 г. държавата ще бъде напълно готова за членство в ЕС".

Рама управлява Албания вече  от 11 години. Преди това дълго време беше и кмет на Тирана. Той даде заявка да се кандидатира и за четвърти премиерски мандат на изборите догодина.

"Едно от обвиненията на опозицията е, че режимът се превръща в авторитарен, както и че Рама и неговият екип са свързани с различни нелегални трафици, но може да приемем, че подобен тип обвинения са често срещани в нашия регион.

Еди Рама е безспорната първа политическа фигура в Албания. Той доминира със своята Социалистическа партия в политическия живот. Печели всички видове избори. Това допринася за придобиване на някои характерни черти на продължителното управление. Рама обаче е относително добре приеман в Брюксел".

Отделянето на Албания от РСМ беше очаквано, обясни още Боби Бобев.

"Имаше индикации от дълго време. 

Албанците в РСМ престанаха да бъдат единни в своето поведение спрямо властта, въпреки че непрекъснато участват в нея, включително и сега в новото правителство. Те обаче са проинтеграционно настроени"

Албания влезе в световните новини и с приемането на първите мигранти от Италия в специално построените на албанска територия два центъра.

"Този подход предизвика реакция и в Италия, и в Албания. В Италия опозицията обвиняваше Мелони в създаване на италиански "Гуантанамо". В Албания опозицията обвиняваше Еди Рама и правителството му във водене на преговори при пълно отсъствие на прозрачност. Иначе албанците възприеха това като нещо нормално. Те съзнават, че правят вид услуга на Италия. Рама каза, че по този начин благодарят за отношение към тях в началото на прехода през 90-те години, когато стотици хиляди албанци получиха приют и възможност да живеят и да се развиват в Италия. Не може да считаме, че в албанското общество има много силни настроения против тази сделка, която беше сключена през ноември 2023 г."

Въпреки това, когато пристигна първият кораб с 16 мигранти, те бяха посрещнати с протестни лозунги, обясни Бобев.

"Може би имаше известни опасения за нарушаване на суверенитета на страната. Тези центрове ще се управляват не само с италиански средства, а от италианци. 

Оказа се, че много държави подкрепят тази идея. Споразумението беше наречено историческо, защото е първото по рода си за страна от ЕС".

Бившият посланик на страната ни в Тирана разказа за двете градчета, в които са посторени центровете.

"Шенгин е малко градче, което се намира на морския бряг и е на около 60 километра от Тирана. Има неголямо пристанище. При режима на Енвер Ходжа то е било използвано за военнни цели. Сега там се развива курортно дело. Това е градче с бъдеще. Не знам доколко този център от затворен тип ще повлияе на развитието му.

Джадър е малко селце, което се намира близо до Шенгин. Там също има подобен център, който вече и функционира".

Бобев обаче не се нае да прогнозира как ще повлияе решението на съда в Рим, който разпореди мигрантите, отведени от Италия в Албания, да бъдат върнати. 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна, архив

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция.  Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..

публикувано на 21.11.24 в 19:06

Все повече жени у нас се подлагат на забременяване с донорска яйцеклетка

Все повече жени у нас се подлагат на процедура по забременяване с донорска яйцеклетка - това показват данни на агенция "Медицински надзор" за периода 2021-2023 година. В същото време намалява броят на родените деца от такива процедури, което може да е знак за промени в успеха или да се дължи на други външни фактори.  Тенденцията беше..

публикувано на 21.11.24 в 18:50
Милен Керемедчиев

Милен Керемедчиев: Обединяването на Израел и "Хамас" в една заповед на МНС е измиване на ръце

Странна е заповедта на МНС, защото се поставят на едно ниво лидер на организация, обявена за терористична от почти целия свят, и премиер и военен министър на една демократична държава . Не смятам, че трябва да бъдат приравнявани действията им.  Това мнение изказа пред БНР бившият заместник-министър на външните работи и експерт по международни..

публикувано на 21.11.24 в 18:29
Бенямин Нетаняху (вляво) и Йоав Галант (вдясно) на пресконференция в Тел Авив, архив.

След заповедта за арест от МНС Нетаняху се сравни с Драйфус, обвинявайки съда в антисемитизъм

Международният наказателен съд (МНС) издаде заповеди за арест на израелския премиер Бенямин Нетаняху, на бившия министър на отбраната Йоав Галант и на оглавяващия въоръженото крило на "Хамас" Мохамад Деиф.  Тримата са обвинени във военни престъпления и престъпления срещу човечеството. Нетаняху реагира гневно и се сравни с Алфред Драйфус,..

публикувано на 21.11.24 в 18:19
Ангела Меркел (вдясно) и настоящият канцлер Олаф Шолц присъстват на държавен банкет в чест на френския президент в двореца Schloss Bellevue в Берлин, Германия, 26 май 2024 г.

Меркел не смята за грешка, че се е противопоставила на членството на Украйна в НАТО през 2008-а

Бившият германски канцлер Ангела Меркел не смята за грешка, че през 2008 година се е противопоставила на членството на Украйна в НАТО. В мемоарите си, откъси от които бяха публикувани снощи в германския седмичник "Ди Цайт", Меркел предупреждава, че Русия е ядрена сила, с която няма как да не се съобразяваш.  "Разбирам източноевропейците, които след..

публикувано на 21.11.24 в 17:47
Лидерът на ПАСОК Никос Анрдулакис.

ПАСОК оглави опозицията в гръцкия парламент

Социалистическата партия ПАСОК оглави опозицията в гръцкия парламент. Това стана след като депутати от лявата гръцка партия СИРИЗА напуснаха парламентарната си група.  Така за първи път от 2012 година ПАСОК е опозиционен лидер в Гърция и социалистите, които бяха трета политическа сила на изборите миналата година, се оказаха с повече депутати от..

публикувано на 21.11.24 в 17:34

В столичния квартал "Красна поляна" са готови на протест заради мръсния въздух

Жителите на столичния квартал "Красна поляна" са готови на протест заради трайни проблеми с чистотата на въздуха . Това съобщи пред БНР г ражданският активист Красимир Петров, ангажиран с каузата за чистотата на въздуха в този квартал, администратор на фейсбук група, обединяваща жителите на един от най-старите софийски квартали.  "Проблемът със..

публикувано на 21.11.24 в 17:24