За изкуството казват, че прави връзката на човека с Бога, че той дарява таланта и вдъхновението, с които се създава изкуство. То пък минавайки през хората ги обновява, обогатява и носи усещането за любов.
Музиката е такова изкуство, което преминава във времето и става още по-силно и красиво. Тя, също като бурята променя хората и предизвиква в тях чувството за естетика и дава топлина.
В последните седмици следяхме с напрежение и човешко съчувствие бурята във Флорида и посоката на урагана Милтън. Още повече, че много българи живеят зад Океана и това направи притеснението за близки и познати там още по-голямо. Сега за връзката между изкуството и бурята.
Има хора, които избират несигурното в живота и от това се ражда изкуство.
Димитър Ковачев е създал обработки на класически произведения с ново звучене. Той е български композитор и продуцент, който живее и работи в САЩ.
Димитър живее от десетилетия в страната на неограничените възможности и въпреки, че зад граница е трудно да се прави музика, той я създава с помощта на музиканти от целия свят.
"За ураганите тук във Флорида мога да кажа, че винаги ни предупреждават, че те са в средата на юни и средата на юли, и 15 октомври, засега поне се казва, че са свършили, макар че има някой друг, за щастие ние подминахме два много силни, единият от които Милтън, като вие по българските телевизионни канали сте видели какви поражения нанесе.
Интересното е в случая е, че е добре ураганите да са те подминали... Аз където живея, и мен ме подмина.
Но съм имал години, в които четири поредни урагана буквално са минали над главите ни, единият беше най-интересен от всички, след една невороятна вихрушка от 150 мили, изведнъж изгрява слънце, виждаш синьо небе над глава ти си.
Това е за 15 минути, защото си попаднал в окото на урагана. След това ураганът продължава, отивайки си в някаква посока, разказа за "Нощен Хоризонт" композиторът Димитър Ковачев.
По думите му за щастие, са се разминали и са добре. Видяхме и как крокодилите бягаха, беше интересен феномен, допълни Ковачев, който живее вече 34 години в САЩ, а 22 във Флорида.
"Една твърде голяма и дълга раздяла със София, която ми липсва като град, защото в САЩ няма такива градове, каза още Ковачев. Ковачев е бил и инженер и спортист в България.
През 80 те години композиторът има 200 песни, писани за най-известните певци у нас.
"Би било неочаквано, ако си инжинер, да се занимаваш с музика, но имаше и други композитори като мен, като Вили Казасян, който беше машинен инженер и диригенд на българския Биг бенд, Найден Андреев беше електроинженер, Морис Аладжем беше архитект...
Може би се е сбъднала и американската ми мечта, правя радиопредаване тук, което се пуска по 20 радиостанции по целия свят, но както и БНР - то,което също може да се слуша в интернет, така и аз, в това предаване преподавам музика на нови изпълнители, това го виждам като продължение на композиторската ми дейност, което е вдъхновящо, каза още Ковачев.
Той е и член журито за наградите "Грами". Но признава, че в САЩ си "никой", когато отидеш и трябва да се докажеш за това, което си бил в родината си.
Димитър Ковачев композира от ранна възраст, като за краткото време от 1980 до 1990, създава над 200 песни с популярните за това време певци. Много от песните му стават шлагери като „Тишина“ в оригинално изпълнение на Васил Найденов. По-късно Росица Кирилова придобива популярност с изпълнението си на същата песен, "Едно момче, едно момиче" в изпълнение на група Стил, "Лора" в изпълнение на Георги Христов, "Нощните реклами", в изпълнение на Тони Томова. През 1982 година печели Първа награда на "Младежки конкурс за естрадна песен" с песента "На раздяла", изпълнител Георги Станчев. През годините 1987 и 1988 написва песните за Сборна Формация за Телевизионна "Мелодия на Годината" – В. Търново – "За да остане в сърцето", т. Ж. Колев, ар. Д. Драганов и "Отново в театъра", т. Ал. Петров, ар. Ив. Лечев. По време на ежегодните международни конкурси "Златен Орфей" изпълнители от Англия, Дания, Германия, Унгария, САЩ и други страни се представят с негови песни.
Oт 1991 година Димитър Ковачев живее и работи в САЩ. Композира и записва продукция в сферата на smooth jazz, lounge, chillout, sound tracks под артистичния псевдоним Dimitri K. Член е на Американския Съюз на Композитори, Автори и Публицисти. През 2000 г. поставя на сцена в Манхатън, Ню Йорк, мюзикъла "Under Manhattan Skyline", за който има отзиви във вестниците Newsday, New York Times и Queens Courier.
Ощу по темата в разговора на Мая Данчева с Димитър Ковачев.
Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..
Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината. Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..
"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории". Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
Втори мобилен оператор обяви, че вдига едностранно цените на услугите. " Докато се захласвахме по леденото хоро, sms -ите валяха цял ден и..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до..
Не случайно преговорите за правителство се прекратиха в неделя, след като ДБ са внесли в работната група – преговорния екип, конкретни предложения с..