Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Матю Каруана Галиция: Далече сме от осъждането на корупцията, която доведе до убийството на майка ми

| Интервю
Матю Каруана Галиция в предаването "Хоризонт до обед" на Ирина Недева от студио 4 на ЕП, Страсбург
Снимка: Ирина Недева

"Все още се намираме доста далече от осъждането на корупцията, която доведе до убийството на майка ми".

Това заяви пред БНР Матю Каруана Галиция, син на убитата през 2017 г. малтийска журналистка и активистка за борба с корупцията Дафне Каруана Галиция.

Той напомни, че през 2016 г. майка му е започнала да работи по досиетата "Панама". В рамките на това разследване тя откри, че част от политическата класа в Малта е замесена в пране на пари и други корупционни скандали, което доведе до нейното убийство, коментира той. По думите му лицето, сложило бомбата в колата, е осъдено, с влязла в сила присъда и е в затвора. А лицата, продали взривното устройство за колата, както и поръчителите на убийството в момента изчакват съдебен процес.

"Съзнавах, че съществуват хора, които не харесват майка ми заради това, което прави, и се опитват да я дехуманизират, да я представят в друга светлина. Но никога не бях си представял, че някой може да използва бомба, за да я унищожи", коментира Матю Галиция в интервю за предаването "Хоризонт до обед". Той съзнава, че в повечето случаи такива убийства остават неразкрити и водят до безнаказаност.

Журналистите стават мишена, когато тяхната работа е по-ефективна от тази на разследващите органи, категоричен бе Галиция. Според него разследващата журналистика трябва да е трансгранична, каквато е и престъпността.

Смъртта на Дафне Галиция доведе до промени в законодателството на ЕС, но синът ѝ не е сигурен, че днес по-лесно се пише и работи за човешкото достойнство, свободата, равенството, демокрацията, правовата държава и правата на човека. В момента обаче това е много по-важно от преди, категоричен бе той. Матю Галиция се надява, че със законодателството страните ще видят, че има проблем и ще предприемат действия.

Днес в дебат с ЕК евродепутатите ще оценят последните събития в Малта по отношение на европейските ценности и по-специално свободата на медиите и върховенството на закона. Ще разберем и кой е носителят на наградата за журналистика на името на Дафне Каруана Галиция, присъждана от ЕП всяка година около годишнината от убийството ѝ на 16 октомври 2017 г. при експлозия на кола-бомба близо до дома ѝ.

В предаването "Хоризонт до обед" Марта Янчкарова, която е водеща от словашката обществена медия – Радио и телевизия – Словакия, разказа за получените смъртни заплахи, след като в нейното шоу предизвиква политически спор през 2023 г.

В предаването тя отказва да пусне политик от опозиционна партия тогава да замени друго поканено за участие лице. Тя обясни, че поканите за участие към политическите лица са поименни и това се прави, за да може опонентите да знаят с кого разговарят. Ръководителят и екипът на предаването определят кой ще бъде гост, подчерта тя. Янчкарова разказа, че вместо поканения гост се е явил друг представител на партията, но без преди това да е предизвестено:

"Решението беше взето от директорското ръководство на медията. Аз само се съгласих с това решение. Приложихме политиката на т.нар. празен стол. Малко след като приключи предаването, политическата партия направи пресконференция, на която бях обвинена в цензура".

След това журналистката е започнала да получава заплашителни съобщения, че ще бъде убита и изнасилена. Голяма част от съобщенията са били анонимни. За Янчкарова е било ключово, че медията е застанала зад нея. Тогава е започнало и официално разследване.

"Знаем само за един възрастен човек, който получи една много лека присъда, мисля, че беше дори глоба. Анонимните заплахи е много трудно да се проследят и да се намерят отговорните лица".

Янчкарова сподели, че е била заплашена през пролетта от същия опозиционен кандидат с уволнение. Получила е и други закани от страна на други депутати в словашкия парламент.

Превод в ефир: Живка Георгиева

Интервютата на Ирина Недева с Матю Каруана Галиция и Марта Янчкарова в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковите файлове. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51

Скъсана ли е връзка между цивилизационния и технологичния напредък?

" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..

публикувано на 20.11.24 в 17:34

Столичен ресторантьор: Има протекции и чадър за част от бранша

" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..

публикувано на 20.11.24 в 15:32

Все още всяко трето дете у нас живее в риск от бедност и социално изключване

" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..

публикувано на 20.11.24 в 11:51

Търговията с домашни любимци - бизнес за милиони

Международната организация за защита на животните "Четири лапи" съобщи, че 80% от кучетата, които се продават на пазара в Европа, не могат да бъдат проследени до проверени и легални източници . Това на практика означава, че няма информация каква е историята на животното и в какви условия е родено и отглеждано до продажбата. Оказва се, че..

публикувано на 20.11.24 в 09:41

Увеличават се участниците в движението "100-те национални обекта"

Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" . В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия.  Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г...

публикувано на 19.11.24 в 12:13