Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Виждаме цялостна промяна в Европа - от отворени врати и свободно преминаване и приемане на мигранти до една много по-строга политика"

Милен Керемедчиев: В Казан започна подготовката за Първата световна финансова война

"Принципът, по който беше създаден Шенген, вече е мъртъв"

| Интервю
Милен Керемедчиев
Снимка: Иван Русланов

В Казан започна подготовката за Първата световна финансова война. Това заяви пред БНР Милен Керемедчиев, бивш зам.-министър на външните работи и експерт по външнополитически въпроси. 

Около 20 световни лидери участват в най-големия дипломатически форум в Русия, откакто Путин предприе военна инвазия в Украйна през 2022 г. Той се провежда в руския град Казан. 

"Тази война  започва да се води от държавите членки на БРИКС срещу хегемонията на САЩ и долара. Тя ще бъде доста продължителна. В следващите 15 години ще видим такова противопоставяне".

Като друга цел за провеждането на срещата на БРИКС Керемедчиев посочи желанието на руския президент Владимир Путин  да покаже, че не е изолиран от външния свят и има сериозни икономики, които искат да имат политически и икономически отношения с Руската федерация.

Милен Керемедчиев коментира и терористичното нападение в Анкара, извършено срещу комплекса на Националната авиокосмическа компания на "ТУСАШ".

"Турция от години се бори с радикални ислямистки организации, които съществуват на нейна територия. Те са формирани и от огромните мигрантски потоци. Много е вероятно  да става въпрос за целенасочена атака срещу военната индустрия и промишленост на Турция, която е основна цел и на кюрдските формирования, и на други ислямистки организации, които виждат активната роля на турските въоръжени сили и в Сирия, и в Ирак, и в кюрдските райони като основна заплаха за това те да могат да се борят за някаква независимост. Това е сигнал от страна на тези организации, че все още имат сили и възможности, както и че могат да бъдат активирани и да нанасят смъртоносни удари по обекти от национално значение за турската икономика и отбрана". 

Той анализира и дискусията в ЕС по отношение на миграцията.

"Това е основен проблем, който вече е и политически, във всички страни членки на ЕС. По последни проучвания над 60% от европейските граждани посочват като най-голямо притеснение въпроса за своята сигурност.

Темата "Сигурност и защита на външните граници" в момента е основна. ЕК рязко промени своя изказ. Има предложения държавите да могат да използват форсмажорни обстоятелства, за да отказват масово молби за убежище. Виждаме цялостна промяна в Европа - от отворени врати и свободно придвижване и приемане на мигранти до една много по-строга политика". 

Принципът, по който беше създаден Шенген - като идея за добре охранявани външни граници и безконтролно преминаване на стоки и хора между страните членки, вече е мъртъв, отбеляза бившият зам.- външен министър в предаването "Нещо повече".

"Виждаме един нов тип на Шенгенско споразумение, което все още не е подписано, но все повече набира скорост - държавите да започнат контролни проверки на своите граници, които да са на принципа на определяне и оценка на риска". 

Основният проблем е, че Европа продължава да си плаща, за да се регулират мигрантските потоци, обясни още Керемедчиев. 

"Използва се огромен финансов ресурс и ще използва още по-голям, за да се плаща на външни държави. Това не води до последователна политика. В момента се взимат мерки, за да може да се намали напрежението в обществото. 

България трябва да действа по-бързо и по-умело, защото действията, които предприемат държави като Франция, Австрия, Нидерландия, Германия - крайни точки на желанията за миграция, ще доведат до напрежение  по техния път. А България е в началото на всеки такъв маршрут".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Река Джерман подкопа участък от АМ "Струма"

Участък от автомагистрала "Струма" при село Усойка е подкопан от водите на река Джерман.  В участъка има съборени стълбове от оградата на магистралата, каза областният управител на Кюстендил Александър Пандурски. Проблемът е от месеци и се търси финансиране за възстановяване на оградата, което ще стане догодина, отбеляза областният управител...

публикувано на 23.12.24 в 13:53
Руският президент Владимир Путин разговаря със словашкия премиер Роберт Фицо, 22 декември 2024 г.

Русия определи като "сложна" продажбата на газ за европейските страни

Русия определи продажбата на природен газ за европейски страни като "сложна", тъй като споразумението за транзит на синьото гориво през Украйна изтича в края на годината. Това стана ясно след разговор между руския президент Владимир Путин и премиера на Словакия Роберт Фицо. Украйна е заявявала, че няма да поднови петгодишния договор за..

публикувано на 23.12.24 в 13:40
Диана Дамянова

Диана Дамянова: Ще дойде политическа сила и ясно ще изразява интересите на демократичната общност

Очаква ни интересен 5-годишен политически период, прогнозира пиар експертът Диана Дамянов в интервю пред БНР.  В предаването "12+4" тя коментира политическа ситуация в България през отиващата си година. "В историята като в бутилката с вода няма празни пространства, н о историческите процеси са по-бавни. Сега чувстваме безизходица..

публикувано на 23.12.24 в 13:27
Кириакос Мицотакис

Гърция иска повече финансиране за страните с външни европейски граници

Атина оценява необходимостта от повече финансиране към страните с външни европейски граници, заяви премиерът Кириакос Мицотакис пред гръцките медии. Продължава бежанският натиск към гръцките острови в Егейско море. Засилване охраната на външните европейски граници е в основата на стратегията за ограничаване на нелегалната миграция, заяви пред..

публикувано на 23.12.24 в 13:22

Петиция на читалища заради твърде малък брой финансирани проекти

Група читалища организираха петиция относно резултатите от програма "Читалища" на Министерството на културата , които бяха публикувани на 9 декември. Те показаха, че много малко проекти са получили одобрение – под 6% от всички , които са пожелали да се включат в програмата. Според организаторите на петицията това показва няколко неща – че..

публикувано на 23.12.24 в 13:17
Реджеп Ердоган

Ердоган пак призова за приемане на нова конституция в Турция

Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган за пореден път отправи призив за приемането на нова конституция, предават турските медии. Той призова в частност опозиционните партии да подкрепят предложението на неговата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) за съставяне на нова конституция. "Въпреки че опозицията не чува нашите искрени..

публикувано на 23.12.24 в 13:09
Президентът Йоханис (вдясно) натовари Марчел Чолаку да състави новото румънско правителство

Президентът Йоханис възложи на Марчел Чолаку да състави новото румънско правителство

Румънският президент Клаус Йоханис възложи на премиера Марчел Чолаку от Социалдемократическата партия да състави новото румънско правителство, след като три проевропейски партии постигнаха споразумение за парламентарно мнозинство, съобщи "Ройтерс". Коалиционното правителство, което се очаква да бъде гласувано от парламента по-късно днес, включва лявата..

публикувано на 23.12.24 в 13:06