Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Виждаме цялостна промяна в Европа - от отворени врати и свободно преминаване и приемане на мигранти до една много по-строга политика"

Милен Керемедчиев: В Казан започна подготовката за Първата световна финансова война

"Принципът, по който беше създаден Шенген, вече е мъртъв"

| Интервю
Милен Керемедчиев
Снимка: Иван Русланов

В Казан започна подготовката за Първата световна финансова война. Това заяви пред БНР Милен Керемедчиев, бивш зам.-министър на външните работи и експерт по външнополитически въпроси. 

Около 20 световни лидери участват в най-големия дипломатически форум в Русия, откакто Путин предприе военна инвазия в Украйна през 2022 г. Той се провежда в руския град Казан. 

"Тази война  започва да се води от държавите членки на БРИКС срещу хегемонията на САЩ и долара. Тя ще бъде доста продължителна. В следващите 15 години ще видим такова противопоставяне".

Като друга цел за провеждането на срещата на БРИКС Керемедчиев посочи желанието на руския президент Владимир Путин  да покаже, че не е изолиран от външния свят и има сериозни икономики, които искат да имат политически и икономически отношения с Руската федерация.

Милен Керемедчиев коментира и терористичното нападение в Анкара, извършено срещу комплекса на Националната авиокосмическа компания на "ТУСАШ".

"Турция от години се бори с радикални ислямистки организации, които съществуват на нейна територия. Те са формирани и от огромните мигрантски потоци. Много е вероятно  да става въпрос за целенасочена атака срещу военната индустрия и промишленост на Турция, която е основна цел и на кюрдските формирования, и на други ислямистки организации, които виждат активната роля на турските въоръжени сили и в Сирия, и в Ирак, и в кюрдските райони като основна заплаха за това те да могат да се борят за някаква независимост. Това е сигнал от страна на тези организации, че все още имат сили и възможности, както и че могат да бъдат активирани и да нанасят смъртоносни удари по обекти от национално значение за турската икономика и отбрана". 

Той анализира и дискусията в ЕС по отношение на миграцията.

"Това е основен проблем, който вече е и политически, във всички страни членки на ЕС. По последни проучвания над 60% от европейските граждани посочват като най-голямо притеснение въпроса за своята сигурност.

Темата "Сигурност и защита на външните граници" в момента е основна. ЕК рязко промени своя изказ. Има предложения държавите да могат да използват форсмажорни обстоятелства, за да отказват масово молби за убежище. Виждаме цялостна промяна в Европа - от отворени врати и свободно придвижване и приемане на мигранти до една много по-строга политика". 

Принципът, по който беше създаден Шенген - като идея за добре охранявани външни граници и безконтролно преминаване на стоки и хора между страните членки, вече е мъртъв, отбеляза бившият зам.- външен министър в предаването "Нещо повече".

"Виждаме един нов тип на Шенгенско споразумение, което все още не е подписано, но все повече набира скорост - държавите да започнат контролни проверки на своите граници, които да са на принципа на определяне и оценка на риска". 

Основният проблем е, че Европа продължава да си плаща, за да се регулират мигрантските потоци, обясни още Керемедчиев. 

"Използва се огромен финансов ресурс и ще използва още по-голям, за да се плаща на външни държави. Това не води до последователна политика. В момента се взимат мерки, за да може да се намали напрежението в обществото. 

България трябва да действа по-бързо и по-умело, защото действията, които предприемат държави като Франция, Австрия, Нидерландия, Германия - крайни точки на желанията за миграция, ще доведат до напрежение  по техния път. А България е в началото на всеки такъв маршрут".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

43-годишен мотоциклетист е загинал при катастрофа в град Шивачево

Мотоциклетист на 43 години е загинал при катастрофа в град Шивачево, съобщават от полицията. Инцидентът е станал в понеделник вечерта около 18.15 часа.  По първоначални данни  водачът на мотоциклета се е движил в посока Твърдица, когато е изгубил управление и се е ударил в бетонен стълб. Медицинският екип, пристигнал на мястото, е констатирал смъртта..

публикувано на 22.04.25 в 11:47

Нова руска атака срещу Одеса

Няколко души са пострадали тази нощ при нова руска атака с дронове срещу украинския град Одеса. Масираните удари са продължили цял час. Нанесени са щети на гражданска инфраструктура, жилищни сгради, учебно заведение и по автомобили.  По-рано руският президент Владимир Путин даде знак, че е отворен за двустранни преговори с украинския лидер Володимир..

публикувано на 22.04.25 в 11:36

Нова операция за лечение на глаукома в болница "Царица Йоанна-ИСУЛ"

Нова операция за лечение на глаукома се извършва рутинно в болница "Царица Йоанна-ИСУЛ", информират от здравното заведение. Операцията е била представена от д-р Нора Великова и доц. д-р Борислав Кючуков от Клиниката по очни болести на симпозиум на Българското глаукомно дружество. Става въпрос за минимално инвазивна операция, която е..

публикувано на 22.04.25 в 11:02

УМБАЛ "Александровска" отбелязва Световната седмица на първичните имунни дефицити

Болница "Александровска" отбелязва Световната седмица на първичните имунни дефицити, която е с наслов "Виж невидимото". До 26 април Експертният център по редки болести ще проведе кампания с безплатни прегледи на бебета и пациенти на възраст до 55 години, които страдат от поне един от 10-те признака на първичен имунен дефицит. От..

публикувано на 22.04.25 в 11:01

Над 6,4 млрд. са общите разходи на ДОО към март, 5,7 млрд. са за изплащане на пенсии

От общо 6,453 милиарда лева разходи на Държавното обществено осигуряване за първите 3 месеца на годината, 5,7 милиарда лева са изплатени за пенсии, отчита Националният осигурителен институт. Това е ръст от 665 милиона лева повече спрямо първото тримесечие на предходната година. Броят на пенсионерите през март е 2,055 млн., ръст на годишна..

публикувано на 22.04.25 в 10:50
Инициативата

"Осинови чешма" - от минало към бъдещето в търсене на вода

В дните, в които празнуваме победата на живота, ще стане дума за водата – този източник и символ на живота. А разговорът за чистата балканска вода този път ни отвежда към Трявна.  Местни хора подемат инициативата "Осинови чешма", за да почистят и поддържат местните водоизточници, които сега са окичени с предупредителни табели. "Водата..

публикувано на 22.04.25 в 10:45

2738 лв. са нужни за издръжката на тричленно семейство

1521 лева е необходимият "чист" месечен доход за издръжка на един работещ, който живее сам. Сумата за семейство с едно дете е 2738 лева, според данните на Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за първото тримесечие на годината. Спрямо края на 2024 година доходът, необходим за издръжка, нараства с малко повече от..

публикувано на 22.04.25 в 10:35