Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доклад препоръчва евроразузнаване и засилване на военното производство на ЕС

Саули Нинистьо
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Наблюдаваме нарастваща заплаха от военна агресия пряко срещу страна членка на ЕС.

Предупреждението, отправено от бившия финландски президент Саули Нинистьо, се съдържа в неговия доклад за засилването на гражданската и военна подготовка и готовност на Европа. Той бе изготвен по поръчка на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

Други заплахи за ЕС, според доклада, са все по-наглите хибридни кампании, включително опасността от големи кибератаки и саботажи. Съюзът и неговите страни членки все още не са напълно подготвени за най-лошите сценарии за междусекторни или многоизмерни кризи, смята Нинистьо. В доклада са очертани начини за противодействие.

Трябва да бъде увеличен и капацитетът на Европа за осигуряване на средносрочна и дългосрочна подкрепа за Украйна. Това означава по-нататъшно увеличаване на капацитета на военното производство.

ЕС трябва да бъде готов да запълни възможните "дупки" в случай на намаляване на военната помощ от страна на САЩ, като тук очевидно се визира евентуална победа на Доналд Тръмп на президентските избори.

Увеличаването на зловредните дейности на територията на ЕС показва все по-наглия и агресивен вид на хибридните дейности от страна на Русия и други вредни играчи, се подчертава в доклада. За целта е необходимо постепенно засилване на европейските разузнавателни структури към създаването на пълноценна служба на ЕС за сътрудничество в сферата на разузнаването.

Трябва също да бъде засилен капацитетът на ЕС за "възпиране чрез недопускане". Това включва съвместни действия, които да затруднят в най-голяма степен враждебните разузнавания да действат в общността. Зловредните играчи могат да се възползват от различията в контраразузнавателните практики на страните членки, законите и недостатъчното споделяне на трансгранична информация.

Необходимо е и създаване на мрежа против саботажите, за да могат страните членки да отговарят на тях и да ги предотвратяват.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Събитията в здравеопазването през 2024-та

Събитията в здравеопазването, които повлияха върху живота на хората през изминалата година. НЗОК е проверила случаи на многократно хоспитализирани през годината хора Станимир Михайлов: Бюджетът на НЗОК запазва политиките, провеждани през тази година Първият ни медицински хеликоптер засега остава без лебедка Главчев:..

публикувано на 22.12.24 в 14:09

Спирала от избори през 2024 г. силно разклати здравината на държавните финанси

След като България навлезе в спирала от предсрочни парламентарни избори, здравината на държавните финанси силно се разклати.  За догодина се оформя сериозен дефицит, който мнозина очакват да надхвърли 3%, въпреки заявката на служебния кабинет. Причината е, че разходите, особено в частта им за персонал, са изключително раздути, а повечето..

публикувано на 22.12.24 в 13:59

Полицията е взела всички необходими мерки за охрана на празничните базари

Министърът на вътрешните работи Атанас Илков увери, че полицията е взела всички необходими мерки за охрана на празничните базари. Той заяви, че няма информация за заплахи с действия, подобни на тазседмичното смъртоносно нападение на коледен базар в германския град Магдебург:  5 станаха жертвите на нападението на коледния базар в Магдебург..

публикувано на 22.12.24 в 13:57

Мъж загина при ПТП на АМ "Струма" край Бобошево

30-годишен мъж беше ударен от камион и загина на автомагистрала "Струма" край Бобошево, съобщиха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. Инцидентът станал около 9,30 ч. тази сутрин. Неясно по какви причини, но камионът, управляван от гръцки гражданин,  е навлязъл в аварийната лента и с ремаркето е ударил стоящия до спрял лек..

публикувано на 22.12.24 в 13:47

За бизнеса 2024-та е годината на Шенген. А еврозоната?

България в Шенген - на два пъти 2024-та. Най-накрая пълноправно членство. Сега страната ни поглежда с оптимизъм и с повече самочувствие и към еврозоната . С огромно притеснение за бюджета обаче. Раздути разходи срещу скромни приходи и риск за финансовата стабилност на държавата.  България и Румъния вече са пълноправни членове на Шенген..

публикувано на 22.12.24 в 13:47

Съдебната власт си остана на дъното на общественото доверие и през 2024-та

И през 2024 съдебната власт си остана на дъното на общественото доверие.  А политическата нестабилност още повече засилили усещането, че разделението на властите е просто декларация.  Кои събития и процеси белязаха съдебната 2024?  2024-та се превърна и в година на знакови политически раздели 2024-та на бързи обороти с проф. Петър..

публикувано на 22.12.24 в 13:35
Димитър Главчев

Димитър Главчев стана първият премиер, избран от "домовата книга"

Оказа се, че служебното правителство, с премиер Димитър Главчев, управлява България най-дълго през тази година. За първи път премиерът беше избиран от т.нар. "домова книга". "Домовата книга" обаче се оказа пълна с хора, които "не искаха да стават цар", както се казваше в една приказка.  2024-та на бързи обороти с проф. Петър Стоянович, Петьо..

публикувано на 22.12.24 в 13:13