Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Потресаваща гледка": Близо 50 крави, повечето бременни, са затворени в собствените си фекалии и сред трупове

| Репортаж
Снимка: БНТ

Проблемът с транспортирането на животни в Европейския съюз отново излезе на дневен ред след случая със задържана пратка на живи животни на границата между България и Турция. Поредният случай, при който животни остават с дни затворени в камион на границата без възможност да излязат и да бъдат обгрижени, за пореден път доказва, че законодателството трябва да се промени. 

Вече 10 дни близо 50 крави стоят затворени в камион поради съмнение за заболяване от чума по животните. Случаят не е прецедент. В рамките два месеца за втори път турските ветеринарни власти не допуснат животни, превозвани от Европейския съюз, да преминат границата.

"70 крави от Германия бяха блокирани по същия начин. Тогава случаят е приключил с извънредно клане на животните в Турция, където те не се зашеметяват преди това. Т.е. били са в пълно съзнание", обясни за БНР Стефан Димитров от гражданската организация  "Невидимите животни".

В края на миналата седмица той отива на място, за да провери какво се случва с кравите при новия и пореден случай на задържане на границата.

"Една потресаваща гледка. Близо 50 крави, като поне две от тях към момента са умрели, в камион, затворени, не са мръднали от две седмици вече".

Притесненията на гражданските организации, които работят за защита на животните са, че отношението към тях при транспортиране и при подобни инциденти със задържане на границата, са нехуманни.

"Тези животни, повечето от тях бременни, са затворени в собствените си фекалии и сред трупове. П отози начин оцеляват". 

От НПО сектора настояват животните или да се върнат обратно там, откъдето са дошли, или да се карантинират на границата.

"Европейското законодателство описва възможността за това да бъдат карантинирани на българска територия". 

Главният ветеринарен санитарен инспектор д-р Илиян Костов обаче категорично отхвърли тези предложения най-вече поради здравни съображения.

"В европейското законодателство имаме специално изискване, че връщането на животни на територията на ЕС става само от държави, включени в списък на държавите и териториите, от които е разрешено въвеждането в Съюза. Турция не фигурира в този списък"

По думите на главния ветеринарен санитарен инспектор, от началото на тази година досега на територията на Турция са обявени три много опасни заболявания по двукопитните животни.

Д-р Илиян Костов отхвърли твърдението на румънския оператор, че животните не са преглеждани от турски официален граничен инспектор, като каза, че на Граничния пункт "Капъкуле" е извършена физическа и документална проверка, която е установила съмнително болни животни.

"Турция от осми август е забранила вноса на овце, кози и говеда от района на Констанца, Румъния".  

Д-р Костов посочи, че румънците не са показали необходимото разрешение от страна на турските ветеринарни власти за допускане на пратки с живи животни от района на Констанца. Докато Съдът се произнесе коя от двете страни е в нарушение, България активно участва в решаването на проблема с бедстващите животни, подчерта главният ветеринарен инспектор.

Вчера в Министерството на земеделието и храните се е провела среща с румънския заместник-главен ветеринарен лекар д-р Ласло Наги:

"Излязохме с единно становище турските власти да разтоварят тези животни в пункта за почивка, докато приключат съдебните процедури между румънския оператор и турския получател на стоката". 

Сега по думите на д-р Костов животните продължават да стоят в камиона близо до граничния пункт "Капитан Андреево", като са под грижата на българските ветеринарни власти. А под грижа се разбира, че ги хранят и напояват, но не могат да ги освободят заради здравен риск.

"Операторите и организаторите на тези пътувания са отговорни за хуманното отношение. По наша информация румънският шофьор е заключил камиона и е напуснал зоната на ГКПП"

Докато не се промени действащото законодателство, изходът от ситуацията ще е тези животни или да се унищожат, или да се транспортират към трета стана, но без да влизат на територията на Европейския съюз.

"Този случай е просто симптом на един системен проблем", заяви природозащитникът Тихомир Димитров от фондация "Четири лапи".

А нещата, които защитниците на животните искат да променят, са доста. 

"Искаме да ограничим температурлния диапазон, в който могат да се превозват живи животни, да намалим времето за транспорт, да забраним износа към трети страни". 
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Преустройват Дома за възрастни хора в Трявна

Домът за възрастни хора в Трявна ще бъде преустроен, за да се осигури за ползвателите среда, близка до семейната. Строителната площадка е открита, а срокът за обновяване на базата е до края на следващата година. 4-етажната сграда в Трявна ще бъде преустроена така, че да гарантира удобства за възрастните хора в Дома и достъпност на средата...

публикувано на 24.11.24 в 16:15

Румънски граничен полицай е намерен прострелян в главата; трябвало да охранява избирателна секция

Румънски граничен полицай бе намерен прострелян в главата, информират от Териториалния инспекторат на гранична полиция Гюргево. Това съобщи БТА. "Сутринта на 24 ноември граничен полицай е открит в град Фрачещ, окръг Гюргево, в личния си автомобил с огнестрелна рана в областта на главата. Мъжът е транспортиран до спешното отделение на Гюргево. Той е в..

публикувано на 24.11.24 в 16:05

9-те общини от Кюстендилска област подготвят обща декларация за коридор №8

9-те общини от Кюстендилска област подготвят обща декларация до Народното събрание, президента, МС, Министреството на външните работи и до областния управител инж.Александър Пандурски с настояване за по-бързото изграждане на паневропейския транспортен коридор №8.  За 3 декември е насрочена среща с представители на общините от региона и с участието на..

публикувано на 24.11.24 в 15:49

Плевен се присъединява към кампания против домашното насилие

Плевен се присъединява към националната кампания на Зонта клуб против домашното насилие. На ключови обществени места ще бъде поставена куклата Рада - символ на кампанията. Символът на проекта - куклата Рада, която е в оранжев цвят, има поставен QR-код и надпис: "Аз съм Рада".  Сканиран, QR-кодът води към приложението "Помогни ми!",..

публикувано на 24.11.24 в 15:22

Британски бизнесмен, продавал незаконно луксозен парфюм в Русия, не е бил обвинен

Британски бизнесмен, заснет да признава, че е продавал незаконно луксозен парфюм в Русия, не е бил обвинен в съда, съобщи Би Би Си.  Дейвид Крисп е признал пред следовател под прикритие, че е "пренебрегнал правителствените укази" за санкции, като е продавал парфюм "Boadicea the Victorious" за 1000 паунда за шишенце в Русия.  Би Би Си вече може..

публикувано на 24.11.24 в 14:49

Училищата, детските градини и социалните заведения в Ловеч ще плащат 25% от таксата си "битови отпадъци"

В Ловеч училищата, детските градини и ясли, читалищата и всички социални заведения ще продължат да плащат 25% от определената им такса битови отпадъци въпреки предложението на общинската администрация да я заплащат в пълен размер от следващата година. Предложението образователните и социалните заведения да заплащат пълния размер на таксата..

публикувано на 24.11.24 в 14:42

Развиващите се държави критикуваха споразумението от КОП29

Твърде малко и твърде късно - така голяма част от развиващите се държави критикуваха споразумението от 29-ата конференция за климата, която договри трикратно увеличение на финансирането за борба с последиците от климатичната криза.  Преговорите, които се проточиха повече от 30 часа след формалното приключване на програмата, доведоха до..

публикувано на 24.11.24 в 14:35