Преди дни върнахме часовника с един час назад. Това правят около 70 страни в света, а експертите още дискутират дали това се отразява добре на организма и психиката на хората.
Като всички живи същества и ние хората имаме нужда от повече дневна светлина, за да имаме енергия. Как да се справим с по-късия зимен ден, ще чуем съветите на Мартина Иванова, психолог:
"По въпроса за смяната на часа и връщането с един час назад часовниците през октомври по-голямата част от колегите психолози и психотерапевти сме се обединили, че това е негативно за нас и то по много начини.
Първо, тази смяна ни обърква чисто когнитивно, питаме се рано или късно е да ставаме. На второ място има статистически данни, които показват, че се наблюдава повишаване на нивото на депресии и тревожност, повишаване на пътни инциденти, на междуособици между хората.
Нашият организъм обича ритмично и по един график да протичат нещата, защото нашето подсъзнание обича реда и подредбата. А когато това се променя, то е шоково за организма, нищо, че смяната става през уикенда. Но тези дни не са достатъчни, за да се адаптира организмът ни.
По-късият ден намалява нашата енергия. Знаем, че слънчевото греене ни помага да работим по-ефективно, знаем как това се отразява в Северните държави.
Промяната на обичайния ни ритъм води и до нарушения и на съня, повишаване на неврозите и психозите, допълни още психологът.
По думите и тази смяна се отразява по-рисково на по-чувствителните хора, на по-лабилните, по-емоционалните, но поне една седмица смяната на часовника се отразява на всички хора.
Тя посъветва да си лягаме по-рано, поне с 15 минути първоначално, да си откраднем повече почивка, да бъдем малко по-лежерни седмица в работата, докато се адаптираме, да медитираме, да се отпускаме по-различни начини от стресовите фактори.
Мартина Иванова е магистър-психолог, холистичен терапевт и мастер преподавател по методите на техники за емоционална свобода. Тя е автор на първата книга, издадена в България, която учи как да се разведеш със стреса и стъпка по стъпка да се разделиш с травматичното минало и да чувстваш радостта от живота.
Мартина Иванова: Да избягаме от канона на "трябва" и да послушаме вътрешния си глас
Още по темата в звуковия файл.
Строително скеле на столичния булевард "Данаил Николаев" се е наклонило опасно вследствие на силния вятър в София. Няма пострадали хора, районът е отцепен, съобщиха от СДВР. Жълт код за силен вятър в цялата страна
Коледната ваканция за учениците в Габрово се удължава с един ден, след като със своя заповед кметът на общината обяви 3 януари 2025 г. за неучебен ден. От местната администрация информират, че решението е взето след проведено проучване, което сочело, че родители планират първият учебен ден след официално обявената ваканция 3 януари, петък, да е..
Когато изберем за председател на Народното събрание Силви Кирилов без ясен ангажимент за законодателната програма, ще стане един парламентарен Франкенщайн. Това каза пред БНР Ивайло Мирчев от "Демократична България", депутат от ПП-ДБ. "След това ще ни питат, когато сме гласували заедно с "Възраждане" за Силви Кирилов, не сме ли знаели, че те ще..
ГДБОП разби добре структурирана организирана престъпна група, изнудвала длъжници чрез заплахи и насилие да продават имоти и да погасяват кредити, отпускани срещу непосилни лихвени проценти. Специализираната полицейска операция е проведена от екипи на ГДБОП на 19 ноември в София. В хода й са задържани четирима мъже - на 47, 49, 50 и 54..
В Народното събрание се проведе среща между ИТН и БСП-Обединена левица, на която са обсъдени възможностите за подкрепа на кандидатурата на Силви Кирилов като председател на 51-ото НС. Кирилов беше предложен от ИТН като компромисен вариант за временен председател на парламента, за да се отпуши законодателната дейност, докато се формира..
Политическите сили в Европейския парламент постигнаха късно снощи споразумение за одобрението на последните 7 еврокомисари, което прокарва пътя към встъпването в длъжност на новата Европейска комисия на 1 декември. Процедурата обаче още не е приключила официално. Парламентарните комисии вече са дали окончателната оценка на всички оставащи 7..
Седмица след като прекрати процедурата за избор на председател на Върховния административен съд, заради липса на номинации, мнозинството във Висшия съдебен съвет откри нова процедура. Гласуването ще е на 20 март. До решението се стигна след едночасов спор за това има ли процедурно и законово право и морална легитимност орган с изтекъл мандат..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..
" Очевидно някои сили виждат в избора на председател на парламента борба за служебен премиер, борба за власт, борба за пачки, борба за пудели, борба..
Партийната система се девалвира от елитите на големите партии . Тази позиция изрази в интервю за БНР политологът Георги Киряков. "Това не е криза..