В годината, в която се навършват 40 години от българската национална експедиция до Еверест, определена в онези времена за „най-значимото спортно събитие на ХХ в.“, един от участниците – Николай Петков, издаде нова книга, посветена на нея. Първият запис на тези спомени е написаната веднага след експедицията негова книга „От Матерхорн до Еверест“. Какво го кара 40 години по-късно да отвори отново тази „затворена страница“ в своя живот?
В основата стои едно, постепенно задълбочило се, търсене на информация за другите експедиции по Западния гребен по повод 40-ата годишнина от българската. Най-трудният път към най-високия връх е изминат в своята цялост само от една експедиция преди това, югославската, през 1979 г., и то само от двама от нейните членове – Андрей Щремфел и Нейц Заплотник (другите членове заобикалят през т.нар. Кулоар Хорнбайн). От всички над 30 останали експедиции този подвиг успяват да повторят само петимата българи, стъпили 5 години след югославяните на върха – Христо Проданов, Иван Вълчев, Методи Савов, Кирил Досков и Николай Петков.
В търсене на повече информация за опитите на другите нации да запишат в историята едно подобно изкачване, Петков попада на любопитни факти, получава достъп до аудиозаписи, които не са били достояние на него и на другите участници в експедицията. Съвременната възможност за изготвяне на 3D модели на върха и околностите му също засилват интереса на автора към едно по-задълбочено търсене по темата. Освен това, с годините, редиците на живите участници в „Еверест 1984“ постепенно се разреждат, а успехът е общ – всички 24 души като един работят за това някой българин да се качи на върха и българският алпинизъм да догони световния.
Всичко това подтиква Николай Петков да събере цялата информация за Западния гребен в книга – от данни за геологията на върховата пирамида, през личните разкази с равносметката на участниците, до непубликувани снимки от техните архиви и нови за аудиторията аудиозаписи на радиосеанси.
Представянето на книгата ще бъде на 12 ноември в Ректората на СУ "Св. Климент Охридски", а после – и на предстоящия в края на ноември Банско филм фест.
В предаването „Хоризонт до обед“ на 1 ноември Николай Петков, Кирил Досков и редакторът на книгата – Таня Иванова (редактор в новините на „Хоризонт“, БНР), разказаха за новото издание.
„Интересен е един поглед от разстоянието на времето. Промениха се много неща оттогава, даже обществената система. В книгата има над 10 интервюта с други участници в експедицията и е хубаво след 40 години освен само за първото изкачване да се говори, да се разбере, че експедицията е от доста повече хора, успехът е колективен. Затова тези интервюта са може би доста важна част от книгата“, каза пред БНР Николай Петков.
Топо: Николай Петков
"Има и пълен преглед на всички експедиции преди и след нашата по този маршрут, което в световен мащаб не е правено. Ценен е и погледът след 40 години – сега живеем в период, в който няма цензура, която преди променяше информацията. В тези интервюта се вижда действително какво мислят тези хора“, коментира Кирил Досков.
"Като че ли са се отърсили (интервюираните – бел.ред.) от очакванията да говорят по определен начин, да героизират един участник за сметка на други. Посочват отделни грешки – свои, на ръководството, в организацията на експедицията, но зад това стои една изключителна гордост от общия успех“ – каза Таня Иванова, автор на интервютата в книгата.
Първият българин на Еверест – Христо Проданов, замръзва някъде по склоновете на слизане от върха на 21 април. При втората атака – 8 и 9 май, Иван Вълчев, Методи Савов, Кирил Досков и Николай Петков правят първия в историята цялостен траверс на върха, като се изкачват по Западния гребен и слизат от юг, по така наричания сега „нормален маршрут“.
Снимка: Ани Петрова
Интервюто можете да чуете в звуковия файл.
---
Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".
Наричат Надежда Хвойнева „ярка звезда на фолклорния небосклон“, гласът ѝ е “божествено чудо“, а през 1988 г. американската музикална критика я обявява за „най-големия алт на планетата“. Безспорно Надежда Хвойнева е сред най-ярките български изпълнителки, пресъздала в творчеството си магията на Родопа планина и успяла да спечели редица почитатели на..
Не мога нито аз да пресъздам, нито проф. Денев да разкаже всичко, което съдържа неговата най-нова книга "Мадара - отразената история", но поне направихме досег до същността на тази старина и нейното правилно разчитане. Проф. д-р Добрин Денев е инженер, дълги години преподавал във ВИАС, София и изследовател на древна България и нейни исторически..
Приятели на парашутиста, пострадал тежко миналия месец край Ботевград, отправиха призив за помощ. 37-годишният Георги Пелтеков е претърпял две операции на гръбначния стълб, но има нужда от дълга и скъпа терапия в чужбина, за да може отново да ходи . Необходими са 49200 евро за следващите 6 месеца. През октомври Пелтеков и още двама души предприемат..
За 23-и път Банско ще бъде домакин на Международния фестивал на планинарското и приключенско кино Банско филм фест. Той ще се проведе от 20 до 24 ноември в града под Пирин планина. 75 филма от 39 държави ще бъдат показани, всички - премиерни , изтъква директорът на фестивала Натали Петрова. Една от лентите, чиято премиера ще бъде..
Николай Русев премина маршрут от най-високата категория на трудност в България за момента - "Burzum" 9a . Линията, накована от Ивайло Радков - Фазата, започва със 180-градусов таван, а след счупването на основна стъпка преминаването изглеждаше почти невъзможно. Русев обаче намери друг начин и на 5 ноември успя. “За категорията ми е много сложно..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..