Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започва изслушването на кандидатите за еврокомисари в ресорните комисии на ЕП

Снимка: Таня Милушева
Чуй новината! Чуй новината:

От днес започва изслушването на кандидатите за еврокомисари в ресорните комисии на Европейския парламент в Брюксел. Номинираната кандидатка от България Екатерина Захариева ще се представи утре пред комисията по промишленост, научни изследвания и енергетика, като на изслушването й е поканена и комисията по култура. 

Едноседмичният маратон, през който кандидатите на 27-те страни-членки трябва да се преборят за одобрението на евродепутатите от ресорните комисии, би трябвало да приключи следващия вторник, ако няма отхвърлени. За десерт е запазено изслушването на шестимата изпълнителни заместник-председатели, сред които испанката Тереса Рибера, французина Стефан Сежурне и италианеца Рафаеле Фито. 

Изслушванията продължават по 3 часа, като могат да се удължат до 4, ако има още въпроси и политическо съгласие за това. За встъпително обръщение на кандидата са предвидени 15 минути. Въпросите се задават от политическите групи според тяхната представителност, като от поканените комисии също могат да питат. Когато процедурата приключи, председателите на комисиите се срещат при закрити врата бързо след това. В писмото с оценката, което изготвят, трябва да се даде отговор на два въпроса - дали кандидатът е подходящ за еврокомисар, както и за портфолиото, за което се бори. След това писмото се изпраща на конференцията на председателите на Европейския парламент. 

Вариантите за оценка са три - кандидатите могат да бъдат одобрени, отхвърлени или  да се поставят допълнителни писмени въпроси и да се назначи допълнително изслушване в рамките на час и половина. За да бъдат одобрени, те трябва да получат съгласието на 2/3 от евродепутатите в ресорната комисия според политическото им представителство.  Ако това мнозинство не бъде постигнато, двата въпроса отново могат да бъдат поставени на гласуване. Ако пак няма необходимите 2/3, се преминава към гласуване с обикновено мнозинство, където тежест има и вотът на необвързаните евродепутати. Заместващите членове на комисиите могат да гласуват, само ако са упълномощени от редовните. Във вота не участват и поканените на изслушването комисии, но те дават анекс към писмото за оценка. 

В случай, че някой от кандидатите бъде отхвърлен, както стана с кандидатката от Франция за предишната Комисия Силви Гулар, е възможно да има допълнителни изслушвания между 12 и 19 ноември. Може също да се поиска и смяна на ресори, но едва ли ще се стигне до това, след като комисията по правни въпроси вече обяви, че при никой от кандидатите няма конфликт на интереси. 

След като всички еврокомисари бъдат одобрени, се пристъпва към гласуване на целия състав на Комисията, което се очаква да стане на пленарната сесия на Европарламента в Страсбург в края на месеца след дебат. За одобрението й е необходимо обикновено мнозинство. Преди да встъпи в длъжност, новата Комисия трябва да получи и съгласието на Европейския съвет с квалифицирано мнозинство, тоест на 55 на сто от страните-членки, които представляват 65 на сто от населението на Европейския съюз. 

Експерти подчертават, че процесът в Европейския парламент е политически, тоест одобрението на кандидатите зависи от съотношението на политическите сили в институцията. В Европейския съвет преимущество има тежестта на държавата от Общността и консенсусът между страните-членки по ресорите. Там обаче едва ли може да се очаква застопоряване. Интересен факт е, че изслушването на комисарите е съпътствано от изборите за президент на Съединените щати във вторник, но не е ясно как и дали то ще се отрази на самия процес. 

Ако няма допълнителни процедури, новата Комисия трябва да встъпи в длъжност на 1 декември. 
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Червен код за опасно време в Румъния утре

В Румъния националната метеорологична служба издаде за утре червен код за опасно време - снежни бури и силен валеж в районите на Караш-Северин, Хунедоара, Алба, Сибиу, Брашов.  В тези райони хората ще бъдат предупредени да не пътуват.  Радио Румъния съобщава, че в момента заседава Съветът за извънредни ситуации, за да се изработи план за предупреждение..

публикувано на 21.11.24 в 17:12

КФН: Активите на частните пенсионни фондове достигнаха 25,8 млрд. лева

Активите на частните пенсионни фондове достигнаха 25 800 000 000 лева, като в сравнение със същия период на миналата година нарастват с над 20% - това сочат данните на Комисията за финансов надзор (КФН) за деветмесечието на годината.  Към 30 септември 2024 година осигурените във всички видове частно пенсионни фондове са над 5 милиона души, като те..

публикувано на 21.11.24 в 16:36
Общинските съветници от ГЕРБ-СДС в София Антон Хекимян, Ваня Тагарева, Димитър Вучев, Драгомир Младенов.(отляво надясно)

Общинските съветници от ГЕРБ-СДС поискаха оставката на председателя на СОС

Общинските съветници от ГЕРБ-СДС поискаха оставката на временно изпълняващия длъжността председател на Столичния общински съвет Цветомир Петров заради доклада им за реконструкцията на ул. "Опълченска", който Петров обяви за незаконосъобразен. Общинските съветници от ГЕРБ-СДС искат промяна на реконструкцията на столичната ул. "Опълченска" По-рано..

публикувано на 21.11.24 в 16:35

Кметовете от Югозападна България: Неизбежно е покачването на местните данъци и такси

Повишението на местните данъци, такси и цени на услугите е неизбежно. Около тази болезнена истина се обединиха всички кметове от Югозападна България , които тази седмица отново дебатираха проблема с отпадъците, данъците на недвижимите имоти и автомобилите. Държавата от години е абдикирала от тези болезнени въпроси и е оставила проблема в..

публикувано на 21.11.24 в 16:16
Вицепрезидентът Илияна Йотова

Йотова: Рискът парламентарната криза да прерасне в конституционна е висок

Вицепрезидентът Илияна Йотова се надява партиите да проявят разум в петък и да изберат председател на Народното събрание, за да има работещ парламент: "Надявам се утре да се поздравим с избран председател на Народното събрание, защото рискът парламентарната криза да прерасне в конституционна е твърде висок. И аз наистина мисля, че партиите ще проявят..

публикувано на 21.11.24 в 15:49
Храм

Денят, който обединява храма и семейството

От почти едно столетие Българската православна църква чества Деня на християнското семейство заедно с църковния празник "Въведение Богородично", който се отбелязва на днешната дата 21-ви ноември.  Евангелският текст разказва за въвеждането на Пресвета Богородица в храма. Нейните родители - праведните Йоаким и Ана - са хората, които първи..

публикувано на 21.11.24 в 15:38

Бившият депутат Петър Димитров оглави партия "Център", създадена от Васил Божков

Бившият депутат от ИТН в 45-ото и 46-ото Народно Петър Димитров оглави партия "Център", създадена от бизнесмена Васил Божков. За това съобщи самият Божков с публикация във Фейсбук. "ЦЕНТЪР вече официално e регистрирана като политическа партия. Въпреки опитите на институциите да ни спрат. За председател избрахме Петър Димитров. Заедно ще изринем..

публикувано на 21.11.24 в 15:35