Заради часовата разлика избирателните секции в САЩ още не са отворили врати. От няколко седмици обаче американците могат да подадат своя глас предварително или по пощата. От това право се възползваха над 78 милиона избиратели, което е повече от половината от общия брой на хората, гласували на изборите преди 4 години. Тези числа обаче са далеч от пандемичната 2020 година, когато предварително гласуваха повече от 110 милиона американци, което беше 70% от броя на всички подадени гласове.
В последния ден преди изборите и двамата кандидати акцентираха на изяви в така наречените „колебаещи“ се щати, които в крайна сметка ще решат и изхода от вота. В понеделник Камала Харис проведе 5 митинга в Пенсилвания, завършвайки с митинг във Филаделфия с участието на Лейди Гага. По време на речта си в Питсбърг Харис заяви: „Инерцията е на наша страна“ продължавайки речта си с думите, че американците са били пред „десетилетие на политика, водена от страх и разделение“. Тя допълни, че е важно да се гласува защото тези избори са „борба за бъдещето и това е борба за свобода“.
Доналд Тръмп от своя страна посети три щата в рамките на ден, а именно Пенсилвания, Северна Каролина и Мичиган, където беше финалната му среща с избирателите. По време на паралелния си митинг в Питсбърг той описа Съединените щати като „окупирана страна“, имайки предвид нелегалната миграция и обеща да „спаси всеки град, който е бил нападнат и завладян“. Той акцентира и на икономическите проблеми с думите: „Четирите години на Камала не донесоха нищо друго, освен икономически ад за американските работници“.
Какво освен горните послания предлагат двамата кандидати на гласоподавателите? Вицепрезидентът Камала Харис, която е основна част от екипа на Джо Байдън, управлявал страната през последните почти 4 години, акцентира в кампанията си върху правата на жените, и по-специално правото на аборт, което според нея трябва да бъде гарантирано на национално равнище. Други основни моменти в кампанията й са икономиката и данъците, а също и потенциалните опасности за демокрацията от евентуално завръщане на Доналд Тръмп начело на държавата.
Посланията на Тръмп не са нови за американското общество. Той се обявява за силни САЩ, както във вътрешен, така и в международен план, възход на икономиката, която според него е в лошо състояние именно заради управлението на Джо Байдън и Камала Харис.
Посланията на двамата кандидати са толкова различни, че минималната разлика в социологическите проучвания сочи колко разделено е американското общество по някои въпроси.
В последните дни двамата бяха насочили усилия предимно към избирателите, които все още не са взели решение кого да подкрепят. При незначителната разлика между тях тежестта на всеки един глас е значителна и двамата кандидати правят всичко възможно за да ги привлекат.
Кой от двамата кандидати ще спечели решаващия брой от 270 гласа в избирателната колегия и ще стане държавен глава на САЩ, предстои да се разбере през идните дни.
И въпреки че погледите са насочени основно върху надпреварата за Белия дом, избирателите в САЩ днес ще определят и кой ще контролира двете камари на Конгреса. Заложени са всичките 435 места в Камарата на представителите и 34 места в Сената. В момента републиканците държат минимално мнозинство в долната Камара, а демократите - в Сената. Проучванията сочат, че двете партии могат да си разменят контрола над двете камари, като в случай, че Републиканците спечелят Белия дом, ще им е необходимо само едно място, за да поемат Контрола над Сената, тъй като според американското законодателство гласът на вицепрезидента е решаващ. В Камарата на представителите демократите трябва да спечелят само четири места, за да поемат контрола й, като това може да стане дори ако Камала Харис загуби Белия дом. За да станат ясни резултатите обаче ще са необходими дни, тъй като в някои щати, включително и в най-големия – Калифорния, гласовете се броят бавно.
Освен че ще гласуват за президент, гласоподавателите в 41 щата ще се произнесат и по 146 различни теми, засягащи собствените им щати, сред които правото на аборт, изборните закони, правата на работниците и дори легализирането на определени наркотици. Медиите коментират, че вероятно точно тези мерки ще бъдат първото нещо, което избирателите ще почувстват върху гърба си, тъй като който и да поеме кормилото на Белия дом, ще е необходимо време, за да бъдат почувствани неговите политики.
Проевропейската президентка Мая Санду печели втория тур на изборите в Молдова, като победи приятелски настроения към Русия кандидат Александър Стояногло. 55,41% от отишлите до урните в неделя са подкрепили Санду, сочат резултатите при почти 100% обработени протоколи. Голяма част от западните лидери я поздравиха за победата, а проруските..
" В случая с изчезналите гласове на "Величие", които ние открихме и се появиха, първоначално аз получих един сигнал за секция в Пазарджик, където гласовете на тази партия са изчезнали . Разгледах протокола, изгледах и видеоналбюдението, така установих това пренасяне на гласовете. В РИК-Пазарджик обаче се бяха усетили и бяха поправили протокола,..
След наводненията в района на Валенсия хората се опитват да разчистят улиците и домовете си, да издирят изчезналите и да превозят телата на загиналите. Все още има труднодостъпни места в засегнатия район, където се разчита предимно на взаимопомощ. В района живеят десетки българи, които солидарно ежедневно се включват в необходимите дейности...
Не бихме подкрепили правителство с участието на Пеевски, независимо дали е явно или скрито . Това заяви пред БНР Севим Али, член на ЦОБ на ДПС. Той ще бъде депутат от АПС. "Моделът "Пеевски" руши държавността и използва всички държавни институции като бухалка". Биршен Ибрямова: Проблемът с ДПС не е вътрешнопартиен, а на цялата..
Протестиращи блокираха движението по главния път София - Варна край търговищкото село Буховци. Те настояват за справедливо разследване на смъртта на 24-годишния Момчил, който загина при катастрофира с мотоциклета си край Попово в началото на април тази година. Близките на младия мъж са убедени, че инцидентът не е само пътно произшествие. Осигурени са..
8000 бойци от Северна Корея са разположени край Курск - вече съвсем близо до района на бойните действия между руските и украинските войски, заяви в четвъртък представителят на Съединените щати в Съвета за сигурност на ООН Робърт Ууд. Ефектът от тях ще е по-скоро политически, отколкото военен, твърдят анализаторите, до които се допитахме...
Западът трябва да помогне на Украйна да устои на руския напор - само това, изглежда, може да убеди Путин да преговаря сериозно за примирие, казва в интервю за БНР преподавателят по международни отношения от Джорджтаунския университет Чарлс Купчан в коментар на публикация във "Файненшъл таймс". Британският вестник писа, че Русия и Украйна..
Непрекъснато трябва да се говори за психичното здраве. Това обясни пред БНР Албена Дробачка, ръководител на къща "Скрити лайкове". Пространството..
"Не може да не се гордеем, че ние сме тези, които водим едни нации на Антарктида". Това заяви пред БНР председателят на Българския антарктически..