Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Октавиан Милевски: Мая Санду ще свали белите ръкавици и ще има ремонт на правителството

"Малцинствата са превърнати от пропагандата във въпроси на сигурността и оръжия на обществения разказ"

| Интервю
Мая Санду
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Анализаторът по въпросите на Централна и Източна Европа - Октавиан Милевски, определи като постижение, че с идването на власт на партията на Мая Санду, Молдова е приела стратегически курс - проевропейски. И второто постижение е, че на територията на Молдова не е водена война, особено през последните две години и половина. В интервю пред БНР анализаторът коментира победата на Санду на президентските избори в Молдова и очакванията от втория ѝ мандат.

- Господин Милевски, видяхме как Мая Санду спечели президентските избори в Република Молдова. Кой или какво спечели на тези избори? Само геополитически избор ли бяха те, или и някакъв избор, свързан с вътрешните противоречия на Молдова?
 - Очевидно е, че спечели проевропейският вариант. Мая Санду получи окончателния вот за себе си. Опонентът и Александър Стояноглу получи голяма част от гласовете си чрез сложна изборна измама, масово спонсорирана от Кремъл, от Русия.  И сега проевропейският вариант спечели, точно както победи преди две седмици на референдума за конституционни промени, когато беше близо до това да бъде осуетен и фалшифициран чрез същия вид измама. Не бива обаче да забравяме, че голямата битка ще бъде следващото лято, когато ще се проведат парламентарните избори, когато е вероятно нещата да се променят.

- Ако изключим геополитиката, какво означава вариантът "Мая Санду" според молдовците и какво означава вариантът "Стояногло" в Молдова?
- Откакто партията на Мая Санду дойде на власт, постиженията са в приемането на стратегически курс, който сега ще бъде въведен и в конституцията. Така че това е постижение, защото след три десетилетия съществуване като държава, сега Република Молдова знае, че единствената й възможност е европейската. Друго постижение е, че не водихме война на територията на Молдова, особено през последните две години и половина. И Мая Санду и цялата управляваща класа в Кишинев постигнаха това минимално условие - да не допуснат ескалацията на хибридните операции да прерасне в нещо по-опасно. Друг успех е подобряването на инфраструктурата.
- Не можеше ли Мая Санду да положи някакви усилия, може би в миналото, може би сега, когато вече спечели, да каже и на хората, които гласуваха срещу нея или гласуваха с "не" на референдума, че те също могат да бъдат считани за европейци? Защото мисля, че нейният аргумент най-вече беше, че именно руската намеса, купените гласове, са накарали хората да гласуват срещу нея. Но теоретично в една бъдеща европейска Молдова всеки ще бъде в равна степен европейски гражданин, а не само хората, които гласуват за Мая Санду.
- Съгласен съм с Вас, че не можем да гледаме опростено на този въпрос. Като оставим настрана разделението, тя наистина имаше предвид, че намесата означава много, но намесата не обхваща 750 000 молдовци. Нека просто се вгледаме в резултатите и да се съгласим, че повече от половината от това число, което гласува за Стояноглу, не са етнически гагаузи или рускоезични малцинства. Малцинствата са превърнати от пропагандата във въпроси на сигурността и оръжия на обществения разказ. И те са превърнати в обект в разказите на някои политици с проруски произход. Тази процедура е ползвана като модел не само в Молдова. Същото се случи в Украйна, в Грузия, това се случва навсякъде, където има руска намеса.
- Мая Санду, а също и близки до нея хора, имат някои предложения или реторика, че сега, през втория мандат, тя ще бъде много по-силна, много по-смела в провеждането на реформи. До каква степен очаквате, че тази по-голяма смелост и по-голяма воля за реформи ще успее да постигне резултати, особено като се има предвид, че и Вие говорихте, че молдовското общество е разделено и предполагам, че е трудно да се правят реформи, когато половината или почти половината от обществото може би се противопоставя на Вашата личност или на реформите, които се опитвате да осъществите?
- Няма да е лесно. Предстои най-голямата битка, битката на всички битки, в политически план, и тя е през лятото на следващата година на парламентарните избори. За да бъде запазен досегашният курс, трябва повече или по-малко да се запази същото разпределение на властта в Кишинев след парламентарните избори. В същото време, когато казвате, че Мая Санду обеща, че ще свали белите ръкавици и ще започне да се бори с тези антидържавни сили, които отслабват институциите. Едно от очакванията в това отношение е да има ремонт на правителството през следващия месец. Вероятно той ще бъде извършен до средата на декември. Но може би, дори следващата седмица ще има промени на върха в правителството. Редица министри ще загубят местата си, постовете си и ще бъдат заменени, а това ще трябва да включва промяна в стила. Съществуват тристранни формати. Имаше опит да се изгради платформа за четиристранно сътрудничество на актьорите преди началото на войната в Украйна. През лятото на 2021 г., в даден момент трима президенти от региона - Зеленски, Йоханис и Дуда, посетиха Кишинев на Деня на независимостта на Молдова през август. И изведнъж те започнаха да говорят за Кишиневската четворка. Но след това посещение нищо не се зароди. Светът се промени толкова много с тази война, че всички тези инициативи бяха изгубени или бяха забравени. Или те просто не могат да привлекат достатъчно институционална, финансова, дори интелектуална енергия, защото ние сме в центъра на процеси, които нито Кишинев, нито дори Варшава или Букурещ могат да контролират.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19
Снимката е илюстративна, архив

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция.  Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..

публикувано на 21.11.24 в 19:06

Все повече жени у нас се подлагат на забременяване с донорска яйцеклетка

Все повече жени у нас се подлагат на процедура по забременяване с донорска яйцеклетка - това показват данни на агенция "Медицински надзор" за периода 2021-2023 година. В същото време намалява броят на родените деца от такива процедури, което може да е знак за промени в успеха или да се дължи на други външни фактори.  Тенденцията беше..

публикувано на 21.11.24 в 18:50
Милен Керемедчиев

Милен Керемедчиев: Обединяването на Израел и "Хамас" в една заповед на МНС е измиване на ръце

Странна е заповедта на МНС, защото се поставят на едно ниво лидер на организация, обявена за терористична от почти целия свят, и премиер и военен министър на една демократична държава . Не смятам, че трябва да бъдат приравнявани действията им.  Това мнение изказа пред БНР бившият заместник-министър на външните работи и експерт по международни..

публикувано на 21.11.24 в 18:29