Имунната система помага на организма ни да се справя със сезонните вирусни инфекции, чието разпространение се повишава през есенно - зимния период.
Как да подсилите имунитета и да поддържате здравето си на прага на зимата, разказва доц. Снежина Михайлова, имунолог в Александровска болница в София в "Минути за здраве":
"Необходимо е да имаме рационално хранене, да се излагаме на слънце, когато го има пред есенно-зимния сезон, разходки на чист въздух, консумация на плодове и зеленчуци. Не трябва да се изключват големи групи храни - зърнени, тестени, защото те са богати на витамините от група B, също от групата на млечните и местни продукти, които пък ни снабдяват с незаменими аминокиселини, жизненоважни за работата на имунната система.
Ако човек е с хронични заболявания, то може да се влоши имунният отговор през по-тежкия есенно-зимен сезон. Ако става дума за деца, то е нормално те да боледуват до 7-8 пъти годишно, защото тяхната имунна система е несъвършена все още.
Когато става дума за възрастни хора, които боледуват често в есенно-зимния сезон, трябва са се потърси причината за това. Като тук изключваме възрастни хора с малки деца, или такива, които работят в детски колективи и те са постоянно изложени на риск от заразяване с вируси или грип, сподели доц. Михайлова.
По думите ѝ честата употреба и прием на антибиотици води до негативен ефект върху имунната система. Те имат директни потискащи механизми върху имунитета, а също и променят микрофлората и микробиома, които пък са част от имунитета, съответно задават някакъв тип имунна реакция, имунна протекция.
"Тук по-скоро е важен въпросът, дали и кога е необходимо прилагането на антибиотици.
Стресът също има безспорно негативно влияние върху имунната система. Като трябва да разграничим видовете стрес - когато той е еднократен и завършва с положителен резултат, имунната система също се мобилизира и отговаря добре на подобни стимули.
Когато стресът обаче е продължителен, защото е свързан с тежки моменти, тогава вече, поради това, че от бъбречната жлеза се отделя кортизол, това постоянно потиска имунната система, създава се една стресиндуцирана имунна супресия, която води до по-често боледуване, поява на автоимунни заболявания, посочи още доц. Снежина Михайлова, имунолог в Александровска болница в София в "Минути за здраве.
Имунологът даде ценни съвети как да бъдем здрави и през студените месеци на годината, като подчерта, че кабинета и все по-често посещават хора, които работят дълго време хоумофис.
Още по темата в звуковия файл.
Строително скеле на столичния булевард "Данаил Николаев" се е наклонило опасно вследствие на силния вятър в София. Няма пострадали хора, районът е отцепен, съобщиха от СДВР. Жълт код за силен вятър в цялата страна
Коледната ваканция за учениците в Габрово се удължава с един ден, след като със своя заповед кметът на общината обяви 3 януари 2025 г. за неучебен ден. От местната администрация информират, че решението е взето след проведено проучване, което сочело, че родители планират първият учебен ден след официално обявената ваканция 3 януари, петък, да е..
Когато изберем за председател на Народното събрание Силви Кирилов без ясен ангажимент за законодателната програма, ще стане един парламентарен Франкенщайн. Това каза пред БНР Ивайло Мирчев от "Демократична България", депутат от ПП-ДБ. "След това ще ни питат, когато сме гласували заедно с "Възраждане" за Силви Кирилов, не сме ли знаели, че те ще..
ГДБОП разби добре структурирана организирана престъпна група, изнудвала длъжници чрез заплахи и насилие да продават имоти и да погасяват кредити, отпускани срещу непосилни лихвени проценти. Специализираната полицейска операция е проведена от екипи на ГДБОП на 19 ноември в София. В хода й са задържани четирима мъже - на 47, 49, 50 и 54..
В Народното събрание се проведе среща между ИТН и БСП-Обединена левица, на която са обсъдени възможностите за подкрепа на кандидатурата на Силви Кирилов като председател на 51-ото НС. Кирилов беше предложен от ИТН като компромисен вариант за временен председател на парламента, за да се отпуши законодателната дейност, докато се формира..
Политическите сили в Европейския парламент постигнаха късно снощи споразумение за одобрението на последните 7 еврокомисари, което прокарва пътя към встъпването в длъжност на новата Европейска комисия на 1 декември. Процедурата обаче още не е приключила официално. Парламентарните комисии вече са дали окончателната оценка на всички оставащи 7..
Седмица след като прекрати процедурата за избор на председател на Върховния административен съд, заради липса на номинации, мнозинството във Висшия съдебен съвет откри нова процедура. Гласуването ще е на 20 март. До решението се стигна след едночасов спор за това има ли процедурно и законово право и морална легитимност орган с изтекъл мандат..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..
" Очевидно някои сили виждат в избора на председател на парламента борба за служебен премиер, борба за власт, борба за пачки, борба за пудели, борба..
Партийната система се девалвира от елитите на големите партии . Тази позиция изрази в интервю за БНР политологът Георги Киряков. "Това не е криза..