"Говорейки за езика, ние всъщност говорим за себе си. В езика е запечатано, има следа от абсолютно всичко, което сме преживели и като народ, и всеки един от нас. Има следа от това, което виждаме, и от това, което не виждаме – това, което е плод на нашето въображение, на мисълта, на мечтите ни, на размислите ни – всичко това е в езика", коментира тя в интервю за предаването "Преди всички".
Според нея не е продуктивно окайването, че езикът ни загива и се наводнява от чуждици.
"До някаква степен езикът ги асимилира, преработва и тези, които са му нужни, остават, а тези, които не са нужни, изчезват. Това не значи обаче, че не трябва да имаме някаква грижа не към езика, а към собствената си реч", посочи Гаврилова и акцентира и на начина, по който се изразяват публичните личности.
Образованието има пряка връзка с нашата реч и езика ни, подчерта още журналистката. По думите ѝ именно образованието трябва да дава основата.
"Това, което в момента наблюдаваме, е, че се учат някакви правила и определения за езика, но не и как да си служим с този език, за да изразяваме себе си, да се представяме, да можем да имаме достъп до всичко, което езикът ни дава като възможност".
За нея е напълно погрешно да се стоварва върху децата вината за това, че те са неграмотни или незаинтересовани. "Те ще бъдат грамотни и заинтересовани, когато има смисъл от това, което правят. Смисълът е големият двигател в абсолютно всичко", категорична бе тя.
15 ноември е крайният срок, до който екипът на предаването "За думите" очаква текстовете на слушателите за юбилейния конкурс. Въпросите са два – коя е любимата ви дума, защо точно тя и как ще продължите изречението "Българският език е…". Венета Гаврилова очаква от слушателите да напишат това, което наистина мислят, а не клишета.
На 26 ноември предаването ще отбележи своя рожден ден с празнично издание, което ще е с публика. То ще се проведе във Второ студио на БНР. Тогава ще бъдат обявени и далите най-оригинални отговори на тези въпроси.
Цялото интервю на Силвия Великова с Венета Гаврилова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.
В навечерието на Коледните празници и началото на новото 22-ро издание на "Българската Коледа" президентът Румен Радев се срещна с партньори и дарители на благотворителната инициатива. На събитието, което се проведе снощи в Централния военен клуб, присъстваха вицепрезидентът Илияна Йотова и съпругата на държавния глава Десислава Радева...
60-ата годишнина на Техническия университет в Габрово чества общността в града. След днешната тържествена програма, утре във висшето училище ще бъде открита 24-та международна научна конференция "Унитех". Честването на годишнината ще започне с откриване на барелеф на първия ректор на висшето училище проф. Весел Савов. На официална церемония..
Италия вдига глобите и наказанията при нарушения на правилата за движение по пътищата. Така страната прави опит да намали големия брой пътнотранспортни произшествия. Само за миналата година са загинали над 3000 души. Особено тежки наказания се предвиждат за шофьорите, употребили алкохол и наркотици. При шофиране с над 0,5 промила алкохол в..
Десетки дървета и клони са паднали вследствие на бурния вятър в Русенска област. Няма поражения по инфраструктурата и хора не са пострадали. Само за няколко часа тази нощ температурите в Русе се понижиха от 16.5 градуса на 2°, а скоростта на вятъра достигна до 72 км/час. Падналото количество дъжд на квадратен метър е едва 4 литра, но на..
Българският учител работи на няколко места и това не е добре за образованието, на за съжаление е практика. Призовавам обществото да вярва повече на българския учител и да не гледа заплатата, а да му партнира., препоръча д-р Юлиян Петров, председател на синдикат "Образование" на КТ "Подкрепа", в интервю пред БНР. В "Преди всички" той..
Мобилен лекарски екип преглежда и консултира възрастни хора в плевенските села. Изнесените прегледи са съвместна инициатива на Община Плевен и общинския съветник Ивайло Петров. Мобилният екип в състав кардиолог, невролог и лаборант посещава по график населените места. Графикът може да се види и на страницата на община Плевен ...
ЕК отчита рекорден ръст на фалшивите стоки в ЕС. "Причината е в драстичната ножица между цената на един качествен и безопасен продукт и един алтернативен продукт – менте , който в много случаи може да е опасен или най-малкото да нарушава интелектуалната собственост. Потребителите са много изкушени, когато видят крещящо ниска цена да се..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..
Седмица на редките болести се провежда в Европейския парламент. Саркомът е много непознато и рядко заболяване . Засяга малка част от хората – при..
" Очевидно някои сили виждат в избора на председател на парламента борба за служебен премиер, борба за власт, борба за пачки, борба за пудели, борба..