За първи път за последните 10 години има ръст в обема дарени средства за година, в която няма силно изразени кризи, сочи годишният анализ на дарителството.
"Очаквахме лек спад в дарителската активност, особено след пикови години, но бяхме опровергани", каза пред БНР Теодора Бакърджиева, изпълнителен директор на БДФ.
Обикновено пиковете в даренията са свързани с бедствия или хуманитарна криза, уточни тя.
Дарителството и филантропията се разпознават все по-често. Хората не чакат някой да се обърне към тях с апел за подкрепа, коментира Теодора Бакърджиева в предаването "Преди всички". По думите ѝ, дарителството е част от ежедневието ни и все повече хора избират каузи, които да подкрепят.
Индивидуалният дарител най-често е човек в активна трудова възраст, жител на голям областен град. Започва леко да нараства делът и на малко по-възрастните дарители. Типичният индивидуален дарител подкрепя периодично с малки суми важни за него каузи, с които се чувства емоционално свързан, обясни тя.
Най-често се предоставят финансови средства, като все по-честа е практиката да се дарява повече от веднъж в рамките на една календарна година, гласят данните на БДФ.
Компаниите приоритетно подкрепят каузи, свързани с образование, наука, детско и младежко развитие. Индивидуалните дарители залагат на социални каузи, подпомагане на хора в беда, както и на здравни каузи.
"В европейски мащаб не сме сред най-щедро даряващите нации. Там са много силни традициите по отношение на филантропията и дарителството", отбеляза Бакърджиева. Според нея е нормално в Източна Европа обемът на даренията да е в унисон с икономическото развитие на тези страни спрямо западните.
Дарителите не се възползват от данъчните облекчения, защото част от тях го смятат за твърде бюрократично, посочи още Теодора Бакърджиева.
"Това не е водещият мотив, когато избират да дарят средства. Въпреки това има смисъл да се създадат и други политики, които да насърчават частното дарителство в страната. От друга страна, да не се позволява приемането на законопроекти, които обратно - целят да стигматизират работата на гражданските организации, а оттам – да ограничават дарителството и филантропията."
Според Борян Кирилова Българският дарителски форум разграничава три групи дарители – частни компании, фондации и физически лица:
"Най-голям дарител са компаниите. При тях има съществен ръст тази година при дарителството от близо 10 милиона в абсолютна стойност спрямо предходната година. Следващият дарител като обем дарени средства са фондациите и на трето място са физическите лица, при които също има един съществен ръст от 19%".
Най-предпочитаните каузи за подкрепа от компаниите са образованието и науката, социалната подкрепа и развитието на местни общности. За фондациите най-желаните каузи са социалната подкрепа, детското и младежкото развитие и образованието и науката.
"Хората все още най-често даряват за здравни и социални каузи. Това са недофинансирани от държавата сфери. Хората имат импулс, когато видят кампания за лечение на болно дете или на възрастен човек или някаква силна неотложна социална нужда, имат естествен рефлекс да дарят", отбеляза Боряна Кирилова.
Данъчните облекчения не са водещ мотив за дарителите поради различни причини като бюрокрация или незнание за тяхното съществуване.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
" За бебетата от 0 до 2 години не бива да се дава никакъв екран , защото техните мозъци все още са много незрели и всяко едно предоставяне на екран по-скоро ще ги престимулира, отколкото да им даде някаква полезна информация". Това заяви пред БНР председателят на СЕМ Симона Велева. Не бива да отричаме устройствата и медиите, напротив - те са..
Облъчени от пропаганда или търсещи нов спасител, оплетени в социалните си трудности и обществена изолация или пък дело на външна намеса. Различни са теориите за това какво се случи в Румъния след първия тур на президентските избори на 24 ноември, спечелени неочаквано от един кандидат, за който по-голямата част от обществото не беше чувало...
Президентът на Турция Реджеп Ердоган спечели гражданската война в Сирия. Загубиха я руският президент Владимир Путин и Иран - поне така изглежда към момента. Тази война винаги е била и част от битката на Ердоган за оцеляване във властта. Той инвестира в нея от самото начало, заставайки на страната на сирийската опозиция и обтягайки спорадично..
Илия Вълков : Ваше светейшество, първо искам да Ви благодаря за това, че ще направим този разговор. Вашите послания са много важни в смутното време, в което живеем, и смятам, че ще бъдат морален ориентир за нашите православни слушатели. Вече минаха почти 6 месеца от Вашата интронизация, какво успяхте да промените за това кратко време?..
Тази вечер в Зала 1 на НДК легендарната треньорка по художествена гимнастика Нешка Робева ще представи спектакъла си "Шампионите". Това ще е последното шоу, което именитата българка ще постави в кариерата си на постановчик. Според легендата на българската художествена гимнастика Нешка Робева шампион има във всеки . Въпросът е да го откриеш и..
Продължението на BETL е PowerPal , заяви пред БНР журналистът от в. "Сега" Юлиана Бончева. 28 000 българи са измамени от BETL? Първите 5 хиляди в BETL трябва да се срамуват, те също имат вина за останалите измамени По думите ѝ PowerPal залага на същата инвестиция, на която залагат и BETL : "Предлага се на хора, които имат свободни..
Българското висше образование върви приблизително в правилната посока. Това мнение изказа пред БНР проф. Иван Лалов - български физик, професор в Софийския университет, ректор на университета в периода 1993 - 1999 г. и министър в служебното правителство на Стефан Софиянски. Той подчерта, че в близките години висшето образование и..
Главният прокурор трябва да разполага с най-високите професионални и нравствени качества. Това заяви пред БНР с ъдия Владислава Цариградска...
" Селективното правосъдие е най-страшното , което може да стане в съдебната система." Това заяви пред БНР Явор Божанков от гражданската квота..
Скалният град на траките край Кърджали е включен в топ 10 на световните обекти, според класация на вестник „Гардиън“. Перперикон попада сред най-добрите..