България е една от страните, за които тази година Европейската комисия специално е създала видео игра за разясняване на антимикробната резистентност и разумната употреба на антибиотици. Това заяви за БНР Рожер Доменек Амадо, директор за стратегията „Едно здраве“ в Генерална дирекция „Здравеопазване и безопасност на храните“ на Европейската комисия.
Антимикробната резистентност се очаква да бъде отговорна за смъртта на 10 милиона души по света към 2050 г. По тази причина борбата с проблема, при който бактериите, вирусите и гъбичките вече не се повлияват от лекарства, ще бъде приоритет за новата Европейска комисия. Това обясни директорът за стратегията „Едно здраве“ Рожер Доменек Амадо и разказа как е била измислена кампанията и играта „Победи микроба“ (Beat the Bug).
„Идентифицирахме страните, които при последното проучване на „Евробарометър“ показват най-слаба информираност за антимикробната резистентност и за това как по най-добър начин да използват антибиотици, например ги прилагат за вируси вместо за бактерии. Решихме да се фокусираме върху тези държави, които са България, Румъния, Унгария, Испания, Гърция и Кипър. В тях се опитваме да достигнем до младите хора чрез игрите, които най-много харесват“, обясни Амадо.
Играта е налична онлайн от около месец и надеждата е да повиши ефективността на Европейския ден за осведоменост относно употребата на антибиотици, който традиционно се отбелязва на 18 ноември.
В България общата употреба на антибактериални средства за системна употреба в хуманната медицина е нарасналa с 27% за период от 5 години между 2019 г. и 2023 г., съобщиха за БНР от Министерството на здравеопазването.
Страната ни има проект на Национална програма за действие срещу антимикробната резистентност, който обаче до момента не е приет поради липсата на одобрено финансиране, допълниха още от здравното ведомство.
Автор на втората снимка в публикацията: ECDC.
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..